1  2    3  
وضو
كیفیت وضو
سئوال 1: كیفیت وضو گرفتن به شیوه‌ی ترتیبی و ارتماسی را اگر می‌شود توضیح بفرمائید؟
جواب: در وضوی ترتیبی واجب است اول صورت را، سپس دست راست را از آرنج به طرف نوك انگشتان و سپس دست چپ را به شیوه‌ی دست راست، بشوئید و بعد سر را سپس پای راست، بعد از آن هم پای چپ را مسح كنید. اما در وضوی ارتماسی باید صورت و دستها را به قصد وضو، با مراعات شستن از بالا به پایین در آب فرو برید، لیكن برای اینكه مسح سر و پاها با آب وضو باشد، بایستی در شستن ارتماسی دست‌ها، قصد شستن وضویی، هنگام بیرون آوردن دستها از آب باشد و یا اینكه مقداری از دست چپ را، باقی گذارد، تا آن را با دست راست، ترتیبی بشوید. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, م236, 237, 245, 261)
سئوال 2: چه مواردی را باید رعایت نمائیم تا وضوی ما صحیح باشد؟ به عبارتی شرایط صحت وضو را لطفاً بیان فرمائید؟
جواب: شرایط صحیح بودن وضو سیزده چیز است:
1. آنكه آب وضو پاك باشد.
2. آنكه آب وضو مطلق باشد.
3. آنكه آب وضو مباح باشد.
4. آنكه ظرف آب وضو مباح باشد.
5. آنكه ظرف آب وضو طلا و نقره نباشد.
6. آنكه اعضای وضو موقع شستن و مسح كردن، پاك باشد.
7. آنكه وقت برای وضو و نماز كافی باشد.
8. آنكه وضو به قصد قربت باشد.
9. آنكه وضو را به ترتیبی كه گفته شد به جا آورد.
10. آنكه كارهای وضو را پشت سر هم انجام دهد یعنی موالات را رعایت كند.
11. آنكه اعمال وضو را خود شخص انجام دهد.
12. آنكه استعمال آب برای او مانعی نداشته باشد.
13.آنكه در اعضای وضو مانعی از رسیدن آب نباشد.
(ر.ک توضیح المسائل امام خمینی(ره) ص59 الی 64 )
سئوال 3: برای چه اعمالی باید وضو بگیریم؟
جواب: برای شش چیز وضو گرفتن واجب است:
1. برای نمازهای واجب غیر از نماز میت.
2. برای سجده و تشهد فراموش شده.
3. برای طواف واجب خانه‌ی كعبه.
4. اگر نذر یا عهد كرده یا قسم خورده باشد كه وضو بگیرد.
5. اگر نذر كرده باشد كه جائی از بدن را به خط قرآن برساند.
6. برای آب كشیدن قرآنی كه نجس شده و... (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, م316)
سئوال 4: چه چیزهایی وضو را باطل می‌كند؟
جواب: هفت چیز است كه وضو را باطل می‌كند:
1. بول
2. غائط
3. باد معده و روده كه از مخرج غائط خارج شود.
4. خوابی كه به واسطه‌ی آن چشم نبیند و گوش نشنود.
5. چیزهایی كه عقل را از بین می‌برد مثل دیوانگی و مستی و بیهوشی.
6. استحاضه زنان
7. كاری كه برای آن باید غسل كرد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, م323)
سئوال 5: در مسح پا تر شدن ناخن باید به چه شكلی باشد؟ آیا باید ناخن همه‌ی انگشتان پا مسح شود؟ دست را در مسح پا تا كجا باید بكشیم؟ لطفاً توضیح دهید؟
جواب: مسح پا را می‌توانید از نوك یكی از انگشتان تا مفصل ساق بكشید و لازم است محلی كه مسح كشیده می‌شود خشك باشد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع ج1, م252)
سئوال 6: محدودیت ما در مصرف آب برای وضو و غسل چگونه است؟
جواب: محدودیت واجبی ذكر نشده است لیكن مستحب است مقدار مصرف آب برای وضو یك مد (تقریباً 750 گرم) و برای غسل یك صاع (3 كیلو) باشد. البته باید از اسراف در مصرف آب خودداری نمود. (ر.ک عروه الوثقی, ج1)
سئوال 7: آیا در مسح كشیدن سر هنگام وضو برای خانم‌ها حتماً باید فرق سر قسمت روی بینی باز شود؟
جواب: در قسمت جلو سر (فرق باز شود) مسح باید انجام شود و لازم نیست حتماً مقابل بینی باشد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م251)
سئوال 8: در هنگام وضو گرفتن اگر خود فرد در كمال سلامت باشد ولی آب را كسی دیگر بریزد و وی وضو بگیرد، آیا وضوی وی باطل است؟
جواب: اگر دیگری دست و صورت او را شتسشو دهد وضو باطل است. اما اگر دیگری آب می‌ریزد و خود شخص شستشو می‌دهد اشكال ندارد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, ص185, شرط یازدهم)
سئوال 9: آیا خشك بودن صورت و دست‌ها قبل از وضو لازم است؟
جواب: خشك كردن دست‌ها و صورت لازم نیست و چنانچه آب وضو بر رطوبت صورت و دست غلبه كند كفایت می‌كند. .(ر.ک استفتائات جدید امام خمینی(ره), ج1, س37 و38)
سئوال 10: آیا كسی كه دست چپ را برای وضو می‌شوید و بعد یك مشت آب بر روی انگشتان می‌ریزد و دست می‌كشد و آن را از بالای آرنج نمی‌ریزد آیا باعث بطلان وضو می‌شود؟ در صورت و دست راست چگونه است؟
جواب: اگر یك مشت آب را هم به قصد وضو و برای شستن بریزد اشكالی ندارد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره), ج1, س34, س33)
سئوال 11: اینجانب جوانی 21 ساله هستم كه بر اثر تصادف در تاسوعای حسینی امسال دست چپم را از ناحیه‌ی میانی بازو فدای قمر بنی هاشم نمودم. لطفاً نحوه‌ی وضو گرفتن و نماز خواندن را برای این جانب بیان فرمائید؟ (مقلد مقام معظم رهبری)
جواب: برای وضو ساختن با دست راست صورت را بشوئید و دست راست خود را از آرنج، تا نوك انگشتان به قصد وضو زیر شیر بگیرید تا آب به همه‌ی جای آن برسد و سپس با همین دست مسح سر و هر دو پا را بكشید و شستن دست چپ لازم نیست. در سجده نیز كف دست راست روی زمین باشد كافی است. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره), ج1, س28 و49)
سئوال 12: آیا در سجده فقط باید نوك انگشت شصت به زمین برسد و بقیه نرسد و آیا در مسح پا اگر انگشتان پا به غیر از انگشت كوچك را لاك بزنیم مسح قبول است؟ و آیا سرمه چشم را برای وضو باید كاملاً پاك كرد؟
جواب: 1. نوك شصت پا باید به زمین گذاشته شود و اما رسیدن نوك سایر انگشتان به زمین مانعی ندارد اگرچه واجب نیست.
2. بلی از سر هر یك از انگشتان كه مانع نداشته باشد می‌توان تا مفصل پا مسح نمود.
3. بلی آنچه از سرمه كه در قسمت خارجی چشم قرار گرفته و مانع رسیدن آب به پوست می‌شود باید برطرف گردد. (ر.ک توضیح المسائل امام خمینی(ره) م 1062 و252 و239)
سئوال 13: آیا می‌توان در مسح سر، رو به بالا مسح كرد؟ (مقلد آیت الله خامنه‌ای)
جواب: بلی ـ به نظر ایشان مسح سر رو به بالا مانعی ندارد. (ر.ک استفتائات مقام معظم رهبری و توضیح المسائل دوازده مرجع, ص215, س130)
سئوال 14: اگر انسان در هنگام وضو شك كند كه مسح را صحیح انجام داده یا نه، دوباره مسح كند وضوی او چه حكمی دارد؟
جواب: جای مسحی كه كشیده خشك كند و مجدداً مسح بكشد اشكالی ندارد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره), ج1, س39, س52)
سئوال 15: در رساله آمده كه شستن یك بار دست‌ها و صورت در وضو واجب است، بار دوم مستحب و بار سوم حرام است، منظور از این شستن‌ها چیست؟
جواب: یعنی به قصد وضو یك بار كامل صورت یا دست‌ها را وضو بدهد نه اینكه آب تنها بریزد و یا اینكه بدون قصد وضو دست به صورت و دست‌ها بكشد. .(ر.ک استفتائات جدید امام خمینی(ره) ج1, س330)
سئوال 16: در وضو چه قسمت‌هایی از محل وضو باید خشك باشد و تری آن موجب اشكال وضو می‌گردد؟
جواب: جای مسح سر و پاها باید خشك باشد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع ج1, م256)
سئوال 17: گفته شده هنگام شستن دست‌ها هنگام وضو لابلای انگشتان نیز باید شسته شود، حال اگر كسی به علت ندانستن مسأله دست‌ها را از آرنج تا نوك انگشتان شست ولی لابلای انگشتان را نشست آیا وضوی او اشكال دارد؟ نماز خوانده شده با آن چه حكمی دارد؟
جواب: اگر می‌داند كه آب وضو به لابلای انگشتان هم می‌رسیده است اگرچه دست به آنها نمی‌مالیده، وضو صحیح است، والا وضو باطل و قضای نمازهایی كه با وضوی باطل خوانده شده واجب است. .(ر.ک استفتائات جدید امام خمینی(ره) ج1, س25)
سئوال 18: آیا نیت برای وضو واجب است و اگر نماز با وضوی بدون نیت خوانده شود آیا اشكال دارد؟
جواب: بلی ـ نیت برای وضو لازم و واجب است، ولی مگر می‌توان عملی را بدون نیت انجام داد. همین مقدار كه شما تصمیم می‌گیرید كه وضو بگیرید كه با طهارت باشید، نیت است و ذكر نیت به زبان لازم نیست. .(ر.ک تحریر الوسیله امام خمینی(ره), ج 1, ص28 و29, م180)
سئوال 19: اگر جوهر خودكار بر روی دست كشیده شود به وضو اشكال وارد می‌شود؟ و اگر قیر و مثل آن باشد كه به راحتی پاك نشود، چه حكمی دارد؟
جواب: اگر جوهر خودكار جرم داشته باشد كه مانع رسیدن آب وضو به پوست شود، برای وضو اشكال ایجاد می‌كند و نیز قیر و امثال آن برای وضو باید برطرف شود ـ بلی، اگر در آخر وقت باشد كه فرصت برای پاك كرن ندارد به همان حال وضو بگیرد و احتیاطاً تیمم هم بنماید. .(ر.ک استفتائات جدید امام خمینی(ره) ج1, س41)
سئوال 20: اگر كسی به هنگام وضو روی جوراب نازكی كه به پا دارد مسح بكشد به طوری كه رطوبت آن به پای انسان برسد وضویش صحیح است؟
جواب: مسح باید روی پوست پا باشد و مسح از روی جوراب نازك اشكال داد، هر چند رطوبت هم به پوست برسد. (ر.ک استفتائات مقام معظم رهبری - توضیح المسائل دوازده مرجع ج1, ص214, س117)
سئوال 21: آیا چرب بودن سر و صورت برای وضو گرفتن اشكال ایجاد می‌كند؟ و اگر این چربی از خود پوست باشد و پوست چربی زیاد ترشح كند چه حكمی دارد؟
جواب: اگر چربی مانع رسیدن آب به پوست بشود اشكال دارد و باید آن را برطرف كرد. اما چربی معمولی صورت و سر اشكالی ندارد. .(ر.ک استفتائات جدید امام خمینی(ره) ج1, س40)
سئوال 22: هنگام وضو گرفتن كه باید صورت و دست‌ها را از بالا به پایین شست، اگر كسی سهواً دستش از پایین به بالا رفت و یا افقی شست آیا وضویش اشكال پیدا می‌كند یا نه؟
جواب: اگر صدق شستن از بالا به پایین محفوظ باشد وضو صحیح است.
1  2    3  
صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات میباشد
CopyRight © andisheqom.com 2001 - 2010