امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1655
از ولادت تا هجرت
سال 1320 هجري قمري از نيمه مي گذشت كه مولودي در ايران ديده به جهان گشود كه بعدها با قيام الهي خويش سرنوشت ايران و جهان اسلام را دگرگون ساخت و انقلابي را پديد آورد كه قدرتهاي مسلط جهان و تمامي دشمنان آزادي و استقلال ملتها ، از همان آغاز در برابرش صف كشيدند و براي سركوبي اش به ميدان آمدند .
آن روز كسي نمي دانست ، اين همان است كه فرداها دنيا او را به نام (( امام خميني )) خواهند شناخت . همانكه وقتي قيام خويش را آغاز كند ، در برابر بزرگترين قدرتهاي جهان خواهد ايستاد و از استقلال كشور و مجد امت اسلام دفاع خواهد كرد و احيا گر دين خدا در عصر مسخ ارزشها خواهد شد .
در روز بيستم جمادي الثاني 1320 هجري قمري در شهرستان خمين از توابع استان مركزي ايران در خانواده اهل علم و هجرت و جهاد و در خانداني از سلاله زهراي مطهر عليهما السلام روح الله الموسوي الخميني پاي بر خاكدان طبيعت نهاد .
پدر بزرگوار امام خميني مرحوم آيه الله سيد مصطفي موسوي از معاصرين مرحوم آيه الله العظمي ميرزاي شيرازي ( ره ) پس از آنكه سالياني چند در نجف اشرف علوم و معارف اسلام را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نائل آمده بود به ايران بازگشت و در خمين ملجاء مردم و هادي آنان در امور ديني بود . در حالي كه بيش از 5 ماه از ولادت (( روح الله )) نمي گذشت ، طاغوتيان و خوانين تحت حمايت عمال حكومت وقت ، نداي حق طلبي پدر را كه در برابر زورگوئيهايشان به مقاومت برخاسته بود با گلوله پاسخ گفتند و در مسير خمين به اراك وي را به شهادت رساندند . بستگان شهيد براي اجراي حكم الهي قصاص به تهران ( دارالحكومه وقت ) رهسپار شدند و بر اجراي عدالت اصرار ورزيدند تا قاتل قصاص گرديد .
بدين ترتيب امام خميني از اوان كودكي با رنج يتيمي آشنا و با مفهوم شهادت روبرو گرديد وي دوران كودكي و نوجواني را تحت سرپرستي مادر مومنه اش ( بانو هاجر ) كه خود از خاندان علم و تقوا و از نوادگان مرحوم آيه الله خوانساري ( صاحب زبده التصانيف ) بوده است و همچنين نزد عمه مكرمه اش ( صاحبه خانم ) كه بانويي شجاع و حق جو بود ، سپري كرد اما در سن 15 سالگي از نعمت وجود آن دو عزيز نيز محروم گرديد .
حضرت امام از سنين كودكي و نوجواني با بهره گيري از هوشي سرشار ، قسمتي از معارف متداول روز و علوم مقدماتي و سطح حوزه هاي دينيه ، از آن جمله ادبيات عرب ، منطق و فقه و اصول را نزد معلمين و علماي منطقه ( نظير آقا ميرزا محمود افتخار العلماء مرحوم ميرزا رضا نجفي خميني ، مرحوم آقا شيخ علي محمد بروجردي ، مرحوم آقا شيخ محمد گلپايگاني و مرحوم آقا عباس اراكي و بيش از همه نزد برادر بزرگش آيه الله سيد مرتضي پسنديده ) فرا گرفت و در سال 1298 هـ. ش عازم حوزه علميه اراك شد.
حميد انصاري - Imam-khomeini.com
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :