امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1811
قيام پانزدهم خرداد
ماه محرم 1342 كه مصادف با خرداد بود فرا رسيد. امام خميني از اين فرصت نهايت استفاده را در تحريك مردم به قيام عليه رژيم مستبد شاه بعمل آورد. روز عاشورا جمعيت صد هزار نفري در تهران با داشتن عكسهايي از امام به تظاهرات پرداختند و در مقابل كاخ مرمر ( محل استقرار شاه ) براي اولين بار در پايتخت شعار (( مرگ بر ديكتاتور )) سر دادند. روزهاي بعد نيز در دانشگاه و بازار و مقابل سفارت انگليس تظاهرات گسترده اي در حمايت از قيام امام بر پا بود.
امام خميني عصر عاشورا سال 1383 هجري قمري ( 13 خرداد 1342 شمسي ) در مدرسه فيضيه نطق تاريخي خويش را ايراد كرد بخش عمده اي سخنان امام در بيان نتايج زيانبار سلطنت دودمان پهلوي و افشاي روابط پنهاني شاه و اسرائيل اختصاص داشت. سخنان امام خميني همچون پتكي بر روح شاه كه جنون قدرت و تكبر فرعوني او زبانزد خاص و عام بود فرود آمد. شاه فرمان خاموش كردن صداي قيام را صادر كرد. نخست جمع زيادي از ياران امام خميني در شامگاه 14 خرداد دستگير و ساعت سه نيمه شب ( سحرگاه پانزده خرداد 42 ) صدها كماندوي اعزامي از مركز ، منزل حضرت امام را محاصره كردند و ايشان را در حالي كه مشغول نماز شب بود دستگير و به تهران زنداني كردند و غروب آن روز به زندان قصر منتقل نمودند. خبر دستگيري امام به سرعت در شهر قم و مناطق اطراف پيچيد. زن و مرد از روستاها و منازل خويش در شهر به سوي منزل قائد خود حركت كردند. شعار اصلي جمعيت (( يا مرگ يا خميني )) بود كه از تمام فضاي قم به گوش مي رسيد. هنگامي كه سيل جمعيت از حرم حضرت معصومه بيرون آمدند رگبار مسلسلها گشوده شد تا ساعتي چند درگيري شديد ادامه داشت. حمام خون به راه افتاده بود. هواپيماهاي نظامي از تهران به پرواز در آمدند و در فضاي شهر قم براي ايجاد رعب بيشتر ديوار صوتي را شكستند. قيام با سركوبي شديد كنترل شد. كاميونهاي نظامي ، اجساد شهدا و مجروحين را به سرعت از خيابانها و كوچه ها به نقاط نامعلومي بردند. غروب آن روز شهر قم حالتي جنگ زده و غمگنانه داشت.
صبحگاه پانزده خرداد خبر دستگيري رهبر انقلاب به تهران ، مشهد ، شيراز و ديگر شهرها رسيد و وضعيتي مشابه قم پديد آورد. مردم ورامين و شهركهاي اطراف به سوي تهران سرازير شدند. تانكها و ابزار زرهي و نيروهاي نظامي براي جلوگيري از ورود معترضين به شهر در سه راهي ورامين با جمعيت درگير شدند و جمع زيادي از راهپيمايان را به خاك و خون كشيدند. جمعيت انبوهي در حوالي بازار تهران و مركز شهر نيز گرد آمده و با شعار (( يا مرگ يا خميني )) به سوي كاخ شاه به حركت درآمدند. سر انجام ماءمورين نظامي و پليس شاه با تيراندازي هاي گسترده و مستقيم به كارگيري هر چه در توان داشتند. بر قيام مردم فائق آمدند.
روز 15 خرداد در تهران و قم حكومت نظامي بر قرار شد اما عليرغم آن روزهاي بعد نيز تظاهرات وسيعي بر پا بود كه در هر مورد به درگيري خونين انجاميد.
پانزده خرداد 42 آغاز انقلاب اسلامي مردم ايران بود. امام خميني پس از 19 روز حبس در زندان قصر به زنداني در پادگان نظامي عشرت آباد منتقل شد.
شاه دو روز بعد از نهضت 15 خرداد، قيام مردم را بلوا و اقدامي وحشيانه و نتيجه اتحاد ارتجاع سرخ و سياه ناميد و سعي كرد تا آن را به خارج از مرزها و كساني همچون جمال عبدالناصر نسبت دهد. حزب كمونيست شوروي قيام 15 خرداد را حركتي كور و ارتجاعي بر ضد اصلاحات مترقيانه شاه ! دانست. استقلال تمام عيار قيام 15 خرداد آنچنان بر ملا و فاحش بود كه اينگونه انگها نمي توانست كمترين لطمه اي بدان وارد سازد.
با دستگيري رهبر نهضت و كشتار وحشيانه مردم در روز 15 خرداد 42 ، قيام ظاهرا سركوب شد. امام خميني در حبس از پاسخ گفتن به سئوالات بازجويان ، با شهامت و اعلام اينكه هيئت حاكمه ايران و قوه قضائيه آن را غير قانوني و فاقد صلاحيت مي داند ، اجتناب ورزيد.
در سلول انفرادي پادگان عشرت آباد نيز فرصت را از دست نداد و به مطالعه كتب تاريخ معاصر و از آن جمله تاريخ مشروطيت ايران كتابي از آثار جواهر لعل نهرو پرداخت. پس از دستگيري امام خميني اعتراضات گسترده اي از سوي روحانيت و اقشار مختلف مردم از سراسر كشور آغاز و خواستار آزادي رهبر خويش شدند. جمعي از علماي برجسته كشور به نشانه اعتراض به تهران هجرت كردند. بيم سوء قصد به جان رهبر انقلاب واكنش گسترده اي در مردم برانگيخته بود. خشم مردم از ادامه باز داشت امام رو به فزوني بود. از اينرو رژيم ناگزير شد در تاريخ 11 مرداد 1342 حضرت امام را از بازداشتگاه به منزلي تحت محاصره نيروهاي امنيتي در منطقه داوديه تهران منتقل نمايد. مردم تهران به محض اطلاع از انتقال رهبر ، به سمت داوديه سرازير شدند. ساعاتي از ازدحام جميع نگذشت كه رژيم ناگزير از پراكندن جمعيت و محاصره علني منزل ، توسط نيروهاي نظامي گرديد. عصر 11 مرداد ، روزنامه هاي رژيم شاه خبري جعلي را مبني بر تفاهم مراجع تقليد با مقامات دولتي منتشر ساختند.
پس از اين وقايع امام خميني تحت الحفظ ماءموران رژيم به منزلي واقع در محله قيطريه تهران منتقل شد و تا روز آزادي و بازگشت به قم در 18 فروردين سال 43 در همين محل محاصره شده اقامت داشت.
رژيم شاه در آغاز سال 1343 با اين تصور كه شدت عمل در ماجراي قيام 15 خرداد مردم را متنبه و مبارزين را وادار به سكوت كرده است ، كوشش داشت تا وقايع سال گذشته را فراموش شده جلوه دهد.
در شامگاه 18 فروردين 43 بدون اطلاع قبلي امام خميني آزاد و به قم منتقل مي شود. به محض اطلاع مردم ، شادماني سراسر شهر را فرا مي گيرد و جشنهاي با شكوهي در مدرسه فيضيه و شهر به مدت چند روز بر پا مي شود. سه روز از آزادي امام نمي گذرد كه منطق انقلابي آن حضرت ، مهر بطلاني بر همه تصورات و تبليغات رژيم مي زند. رهبر انقلاب در نطق خويش به تفصيل ، ابعاد قيام 15 خرداد را بر شمرده و در پاسخ به گزارش كذب روزنامه ها مبني بر تفاهم ايشان با رژيم مي فرمايد : (( سرمقاله نوشته بودند كه با روحانيت تفاهم شده و روحانيت باانقلاب سفيد شاه و ملت موافق هستند كدام انقلاب ؟ كدام ملت ؟ خميني را اگر دار بزنند تفاهم نخواهد كرد. با سر نيزه نمي شود اصلاحات كرد.))
تحليل بردن نيروهاي مبارز در حوزه علميه از طريق ايجاد اختلاف بين علما و مراجع ، ترفندي بود كه ساواك پس از آزادي امام با آگاهي از اين توطئه در نطق تاريخي خود در مسجد اعظم قم ( 26 فروردين 43 ) فرمود : (( من كه اينجا نشسته اما دست تمام مراجع را مي بوسم ، تمام مراجع اينجا ، نجف ، ساير بلاد ، مشهد ، تهران هر جا هستند دست همه علماي اسلام را مي بوسم. مقصد بزرگتر از اينهاست. )) امام خميني در اين نطق نيز عليه روابط پنهاني شده و اسرائيل افشاگري كرد و از شاه با عنوان (( مردك )) ياد كرده و خطاب به او فرمود : (( اشتباه نكنيد ، اگر خميني هم با شما سازش كند ملت اسلام با شما سازش نمي كند.
اولين سالگرد قيام 15 خرداد در سال 1343 با صدور بيانيه مشترك امام خميني و ديگر مراجع تقليد و بيانيه هاي جداگانه حوزه هاي علميه گرامي داشته شد و به عنوان روز عزاي عمومي معرفي شد. در تيرماه سال 1343 ،طالقاني و مهندس مهدي بازرگان از سران نهضت آزادي ايران كه به حمايت از قيام 15 خرداد برخاسته بودند در دادگاههاي نظامي شاه محاكمه و به زندانهاي طويل المدت محكوم شدند. امام خميني بيانيه را صادر كرد و در آن هشدار داد كه : راي دهندگان بايد منتظر سرنوشت سختي باشند.
حميد انصاري - Imam-khomeini.com
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :