امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1565
بازگشت به ايران (بهمن57)
اوايل بهمن 57 خبر تصميم امام در بازگشت به كشور منتشر شد. هر كس كه مى شنيد اشك شوق فرو مى ريخت . مردم 14 سال انتظار كشيده بودند . اما در عين حال مردم و دوستان امام نگران جان ايشان بودند چرا كه هنوز دولت دست نشانده شاه سر پا و حكومت نظامى بر قرار بود. امام خمينى تصميم خويش را گرفته و طى پيامهايى به مردم ايران گفته بود مى خواهد در اين روزهاى سرنوشت ساز و خطير در كنار مردمش باشد . دولت بختيار با هماهنگى ژنرال هايرز فرودگاههاى كشور را به روى پروازهاى خارجى بست . جمعيتى انبوه از سراسر كشور به سوى تهران سرازير شدند و در تظاهرات ميليونها تن از مردم تهران شركت كرده و خواستار باز شدن فرودگاهها بودند جمعى از روحانيون و شخصيتهاى سياسى در مسجد دانشگاه تهران تا باز شدن فرودگاه دست به تحصن زدند . دولت بختيار پس از چند روز تاب مقاومت نياورد و ناگزير از پذيرفتن خواست ملت شد .
سرانجام امام خمينى بامداد 12 بهمن 1357 پس از 14 سال دورى از وطن وارد كشور شد . استقبال بى سابقه مردم ايران چنان عظيم و غير قابل انكار بود كه خبرگزاريهاى غربى ناگزير از اعتراف شده و مستقبلين را 4 تا 6 ميليون نفر برآورد كردند . سيل جمعيت از فرودگاه به سوى بهشت زهرا ، مزار شهيدان انقلاب اسلامى روانه شد تا سخنان تاريخى امام را بشنوند . در همين نطق بود كه امام خمينى با صداى بلند فرمود : ((من به پشتيبانى اين ملت دولت تعيين مى كنم .)) شاپور بختيار ابتدا اين سخن را شوخى گرفته اما چند روز بيشتر نگذشت كه در 16 بهمن 57 امام خمينى رئيس دولت موقت انقلاب را تعيين نمود .
روز 19 بهمن 1357 پرسنل هوايى در محل اقامت امام خمينى ( مدرسه علوى تهران ) با ايشان بيعت كردند . ارتش شاه در آستانه سقوط كامل قرار گرفته بود ، پيش از اين بسيارى از سربازان و درجه داران مومن ارتش با فتواى امام خمينى پادگانها را ترك گفته و صفوف ملت پيوسته بودند .
روز 20 بهمن همافران در مهم ترين پايگاه هوايى تهران دست به قيام زدند . گارد شاهنشاهى براى سركوب آنان گسيل شد . مردم به حمايت از نيروهاى انقلابى وارد صحنه شدند . روز 21 بهمن پايگاهها پليس و مراكز دولتى يكى پس از ديگرى به دست مردم سقوط كردند . فرماندار نظامى تهران طى اطلاعيه اى ساعت منع عبور و مرور را به ساعت 4 بعد از ظهر افزايش داد . همزمان با آن بختيار جلسه اضطرارى شوراى امنيت را تشكيل داد و فرمان اجراى كودتاى طراحى شده از سوى هايزر را صادر كرد . از سوى ديگر امام خمينى طى پيامى از مردم تهران خواست تا براى جلوگيرى از توطئه در شرف وقوع ، به خيابانها بريزند وحكومت نظامى را عملا لغو كنند . سيل جمعيت زن و مرد و كودك و بزرگ به خيابانها ريخته و مشغول سنگر بندى شدند . اولين تانكها و تيپهاى زرهى كودتاچيان به محض حركت از پايگاههايشان بوسيله مردم از كار افتادند . كودتا در همان آغاز با شكست مواجه شد . بدين ترتيب آخرين مقاومتهاى رژيم شاه در هم شكسته شد و صبحدم 22 بهمن ، خورشيد پيروزى نهضت امام خمينى و انقلاب اسلامى و پايانى بر دوران دير پاى سلطنت شاهان ستمگر در ايران طلوع كرد .
مردم در سال 58 در يكى از آزادترين انتخاب تاريخ ايران راى به استقرار نظام جمهورى اسلامى دادند و متعاقب آن انتخابات پياپى براى تدوين و تصويب قانون اساسى و انتخاب نمايندگان مجلس شوراى اسلامى برگزار گرديد . امام خمينى براى استقرار اركان نظام اسلام و تبيين هدفها و اولويتهاى حكومت اسلامى و تشويق مردم به حضور در صحنه ها همه روزه در محل اقامت خود و در مدرسه فيضيه قم در ديدار با هزاران تن از مشتاقان خويش سخنرانى مى كرد . او پس از پيروزى انقلاب در تاريخ دهم اسفند 1357 از تهران به قم آمده بود و تا زمان ابتلاء به بيمارى قلبى ( 2 بهمن 1358 ) در اين شهر بود . حضرت امام پس از 39 روز مداوا در بيمارستان تهران ، موقتا در منزلى واقع در منطقه در بند تهران ساكن شد و سپس در تاريخ 27/2/1359 بنا به تمايل خود به منزلى محقر در محله جماران نقل مكان كرد و تا زمان رحلت در همين منزل ماند.
حميد انصاري - Imam-khomeini.com
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :