امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1697
سالهاي آخر عمر امام خميني و حوادث ناگوار
چند حادثه در اين سالها اتفاق افتاد كه اثر آن بر روح و خاطره امام سنگيني مي كرد . يكي از حوادث، شهادت مظلومانه حجاج بيت الله الحرام در كنار خانه خدا و در مراسم حج سال 1366 بود .
در روز ششم ذيحجه سال 1407 هجري قمري هنگامي كه بيش از 150 هزار زائر در خيابانهاي مكه براي شركت در مراسم برائت از مشركين حركت كردند . مامورين دولت سعودي با انواع سلاحهاي سرد و گرم به سركوبي تظاهر كنندگان پرداختند . در اين واقعه حدود 400 نفر از حجاج ايراني، لبناني، فلسطيني، پاكستاني، عراقي و ديگر كشورها به شهادت رسيده و حدود 5000 نفر مجروح و عده اي بي گناه دستگير شدند . حرمت حرم امن الهي در روز جمعه در ايام مبارك حج، در ماه حرام شكسته شده بود . آثار خشم امام خميني از اين جسارت و اندوه عميق ايشان از اينكه مصالح امت اسلامي و شرايط جهان اسلام مانع از اقدام عمومي مي شد، تا روزهاي آخر عمر امام در كلام و پيامش آشكار بود .
در پهنه مسائل داخلي شرايطي كه منجر به بركناري قائم مقام رهبري از سوي امام خميني ( در تاريخ 8/1/68 ) گرديد از جمله حوادث ناگوار ديگر بود .
امام خميني در پيام هاي اخير خويش با وضوح بيشتري بر اين حقيقت پافشاري داشت كه تنها راه نجات بشريت از بن بستهاي كنوني بازگشت به عصر دين و دين باوري است و يگانه راه رهايي ممالك اسلامي از وضعيت اسفبار كنوني بازگشت آنان به اسلام ناب و هويت مستقل اسلامي خويش است .
امام خميني در زندگي، سخت معتقد به برنامه ريزي و نظم و انضباط بود . ساعات مشخصي از شبانه روز را به عبادت و ذكر حق و قرائت قرآن و دعا و مطالعه مي پرداخت . قدم زدن و در همان حال ذكر خدا گفتن و انديشيدن جزئي از برنامه روزانه اش بود . او در حالي كه عمرش به 90 نزديك شده بود هنوز يكي از پركارترين رهبران سياسي جهان بود كه نشاط خدمت در راه تعالي جامعه اسلامي و حل مشكلات آن را هيچگاه، حتي در سهمگين ترين حوادث از دست نمي داد . علاوه بر مطالعه روزانه اهم اخبار و گزارشات مطبوعات رسمي كشور و مطالعه دهها بولتن خبري و گوش دادن به اخبار راديو و تلويزيون داخلي، او در چندين نوبت در شبانه روز تحليلها و خبرهاي راديوهاي بيگانه فارسي زبان را گوش مي داد تا شخصا در جريان روند تبليغات دشمنان انقلاب قرار گيرد و راههاي مقابله با آن را انديشه كند . فعاليت هاي متراكم روزانه و تشكيل جلسات با مسئولين نظام اسلامي موجب نمي شد تا ارتباط با قشرهاي مردم عادي را به عنوان اصلي ترين سرمايه هاي نهضت اسلامي ناديده بگيرد . او هيچ تصميمي را كه مربوط به سرنوشت جامعه اش باشد نمي گرفت مگر آنكه صادقانه با مردم در ميان مي گذاشت . مردم را محروم ترين كساني براي دانستن حقايق مي ديد .
چهره اي مصمم و مهربان داشت، نگاهش پرجاذبه و سرشار از معنويت بود . جمعيت كه در حضورش مي نشست بي اختيار غرق در جاذبه معنويش مي شد، بسياري از حاضران ناخودآگاه اشك شوق مي ريختند . مردم ايران حق داشتند كه سالها از صميم قلب در شعارهاي دعاي گونه شان از خدا بخواهند كه عمر آنان را با افزايش لحظه اي بر عمر امام معاوضه كند . اگر دنياي بيگانه از معنويت باور نداشت اما آنان كه با امام بزرگ شده بودند قدر لحظه هاي عمر آن عزيز را در عمل مي شناختند . زندگي اش وقف خدا و خدمت به خلق او بود .
ساعت 20/22 بعد از ظهر روز شنبه سيزدهم خرداد ماه سال 1368 لحظه وصال بود . قلبي از كار ايستاد كه ميليونها قلب را به نور خدا و معنويت احياء كرده بود . به وسيله دوربين مخفي اي كه توسط دوستان امام در بيمارستان نصب شده بود روزهاي بيماري و جريان عمل و لحظه لقاي حق ضبط شده است .
در حالي كه چند عمل جراحي سخت و طولاني در سن 87 سالگي تحمل كرده بود و در حالي كه چندين سرم به دستهاي مباركش وصل بود نافله شب مي خواند و قرآن تلاوت مي كرد . در ساعات آخر، طمانينه و آرامشي ملكوتي داشت و مرتبا شهادت به وحدانيت خدا و رسالت پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم را زمزمه مي كرد و به چنين حالتي بود كه روحش به ملكوت اعلي پرواز كرد . هجرتش داغي التيام ناپذير بر قلبها نهاد .
روز چهاردهم خرداد 1368، مجلس خبرگان رهبري تشكيل گرديد و پس از قرائت وصيتنامه امام خميني توسط حضرت آيه الله خامنه اي كه دو ساعت و نيم طول كشيد، بحث و تبادل نظر براي تعيين جانشين امام خميني و رهبر انقلاب اسلامي آغاز شد و پس از چندين ساعت سرانجام حضرت آيه الله خامنه اي ( رئيس جمهور وقت ) كه خود از شاگردان امام خميني سلام الله عليه و از چهره هاي درخشان انقلاب اسلامي و از ياوران قيام 15 خرداد بود و در تمام دوران نهضت امام در همه فراز و نشيبها در جمع ديگر ياوران انقلاب جانبازي كرده بود، به اتفاق آرا براي اين رسالت خطير برگزيده شد .
انبوه جمعيت و شكوه حماسه حضور مردم در روز ورود امام خميني به كشور در 12 بهمن 1357 و تكرار گسترده تر اين حماسه در مراسم تشييع پيكر امام، از شگفتي هاي تاريخ است . رحلت امام خميني نيز همچون حياتش منشاء بيداري و نهضتي دوباره شد و راه و يادش جاودانه گرديد چرا كه او حقيقت بود و حقيقت هميشه زنده است و فنا ناپذير .
او جلوه اي از جلوه هاي «كوثر» بود و كوثر ولايت هميشه در زمين و زمانه ها جاري است.
حميد انصاري - Imam-khomeini.com
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :