امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1934
وكالت
سئوال 1: از نظر شرع وكالت چيست؟ لطفاً توضيح دهيد.
جواب: وكالت آن است كه انسان كاري را كه مي‌تواند در آن دخالت كند، به ديگري واگذار نمايد تا از طرف او انجام دهد، ‌مثلاً كسي را وكيل كند كه خانه‌ي او را بفروشد. (ر.ک توضيح المسائل دوازده مرجع, ج2, ص327)
سئوال 2: آيا در وكالت حتماً بايد صيغه‌ي آن خوانده شود؟
جواب: در وكالت لازم نيست صيغه‌ي آن را بخوانند، و اگر انسان به ديگري بفهماند كه او را وكيل كرده و او هم بفهماند قبول نموده، مثلاً مال خود را به كسي بدهد كه براي او بفروشد و او مال را بگيرد وكالت صحيح است. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م2257)
سئوال 3: موكل و وكيل بايد چه شرايطي داشته باشند تا وكالت به نحو صحيحي واقع شود؟
جواب: بايد بالغ و عاقل باشند و از روي قصد و اختيار اقدام كنند. و همچنين وكيل كاري را كه نمي‌تواند انجام دهد، يا شرعاً نبايد انجام دهد نمي‌تواند براي انجام آن از طرف ديگري وكيل شود مثلاً كسي كه در احرام حج است چون نبايد صيغه‌ي عقد زناشويي را بخواند، نمي‌تواند براي خواندن صيغه از طرف ديگري وكيل شود. (ر.ک توضيح المسائل دوازده مرجع, ج2, م2259 و2260)
سئوال 4: آيا وكيل مي‌تواند براي انجام كاري كه او وكيل شده است، وكيل بگيرد؟
جواب: وكيل نمي‌تواند براي انجام كاري كه به او واگذار شده ديگري را وكيل نمايد، ولي اگر موكل به او اجازه داده باشد كه وكيل بگيرد،‌به هر طوري كه به او دستور داده مي‌تواند رفتار نمايد. (ر.ک توضيح المسائل دوازده مرجع, ج2, م2264)
سئوال 5: اگر كسي نامه‌اي بياورد كه به امضاء زن و مرد و ولي زن رسيده است و به عاقد وكالت مي‌دهند عقد را بخواند. آيا اين نوع وكالت معتبر است؟
جواب: وكالت با نامه و امضاء اثبات نمي‌شود مگر آنكه موجب اطمينان شود. .(ر.ک استفتائات جديد امام خميني(ره), ج3, ص92, س35)
سئوال 6: در صورتي كه ضمن عقد ازدواج يا عقد لازم ديگر زوج زوجه خود را وكيل در طلاق كند اين وكالت قابل عزل مي‌باشد يا خير؟
جواب: اگر به نحو شرط نتيجه (يعني زن در حين اجراء صيغه عقد بگويد: من خودم را به شرط اين كه وكيل بلا عزل در طلاق باشم به زوجيت تو در مي‌آورم و مرد هم قبول كند) شرط شده كه زن وكيل باشد اين وكالت قابل عزل نيست و چنين شرطي لازم و قابل فسخ نيست. .(ر.ک استفتائات جديد امام خميني(ره), ج3, ص105, س67)
سئوال 7: شخصي يخچالي را در مغازه‌اي امانت گذاشته و صاحب مغازه آن را براي فروش بيرون گذاشته بعد از مدتي به او مراجعه شده كه مي‌گويد مقداري از اثاث آن را برده‌اند آيا صاحب مغازه ضامن هست يا خير؟
جواب: اگر در حفظ آن كوتاهي نكرده ضامن نيست. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م2335)
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :