امروز:
شنبه 30 دي 1396
بازدید :
17858
عقد موقت
سؤال 1: لطفاً دستور خواندن عقد موقت را براي اينجانب بيان فرماييد؟
جواب: اگر خود زن و مرد بخواهند صيغة عقد غير دائم را بخوانند, بعد از آنكه مدت و مَهر را معين كردند, چنانچه زن بگويد: زَوَّجتُك نفسي في المدةِ المعلومَةِ علي المَهرِ المعلوم بعد بلافاصله مرد بگويد: قبلتُ اين صيغه صحيح مي باشد. واگر ديگري را وكيل كنند اول بايد وكيل زن به وكيل مرد بگويد: متَّعتُ موكّلتي موكّلك في المدة المعلومة علي المهر المعلوم پس بايد بلافاصله وكيل مرد بگويد: قبلتُ لموكلي هذا. (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2، م2369)
سؤال 2: تفاوت حقوق زن در ازدواج دائم و موقت را بيان فرماييد؟
جواب: در ازدواج دائم زن مهريه, نفقه, ارث و حق همخوابگي با شوهر دارد بخلاف ازدواج موقت كه در آن زن فقط حق مهريه دارد و نفقه و ارث و حق همخوابگي ندارد ـ بلي مي تواند در ضمن عقد شرايطي را با رضايت طرفين قرار دهند كه در اين صورت عمل مطابق آن واجب مي شود. (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2، م2413 و، م2424 و 2425)
سؤال 3: آيا همزمان مي توان دو خواهر را به ازدواج موقت يك مرد درآورد؟
جواب: خير ـ دو خواهر همزمان نمي توانند در عقد موقت يا دائم يك مرد باشند (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2، م2390 ـ استفتائات امام (ره)، ج3, ص124، س120)
سؤال 4: حداقل و حداكثر زمان ازدواج موقت چقدر است؟
جواب: زمان خاصي تعيين نشده مي توانند مثلاً يك ساعت و يا چند سال تعيين كنند لكن چون احكام عقد موقت با دائم تفاوت دارد بهتر است مدت را كوتاه قرار دهند كه اگر زوجه از ادامه آن ناراضي بود با پايان مدت جدا شود و نياز به تقاضاي بخشش بقيه مدت از طرف مرد نباشد و اگر مايل به ادامه بودند پس از پايان مدت با عقد جديد و مهريه جديد مجدداً عقد مي نمايند. (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2, ص379)
سؤال 5: در ازدواج موقت مهريه چقدر باشد؟ آيا با مبالغ كم مي توان ازدواج موقت نمود يا خير؟
جواب: مقدار مهريه كه در عقد موقت لازم است با توافق طرفين تعيين مي شود و كم و زياد آن تفاوت نمي كند. (ر.ك تحرير الوسيله، ج2, ص289، م5)
سؤال 6: بعد از اتمام مدت ازدواج موقت زن به چه ميزاني بايد عدّه نگه دارد؟
جواب: بعد از ازدواج موقت چنانچه نزديكي صورت گرفته باشد اگر زن عادت ماهيانه مي بيند به مقدار 2 بار عادت شدن و پاك شدن از آن و اگر عادت ماهانه نمي بيند و سن او كمتر از حدّ يائسگي است 45 روز عده نگه دارد يعني از ازدواج با ديگري در اين مدت خودداري نمايد. (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2، م2515)
سؤال 7: آيا ازدواج موقت با يك زن اهل كتاب يا با زني از اهل تسنن جايز است؟
جواب: با زنان اهل تسنن و زنان اهل كتاب (يهود و نصارا) مي توان ازدواج موقت نمود و خواندن صيغه هم با اين افراد لازم مي باشد. (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2، م2397)
سؤال 8: آيا دختر باكره با شرط حفظ بكارت و نشكستن بعضي حريمها مي تواند با كسي ازدواج موقت كند؟
جواب: بلي دختر مي تواند در عقد موقت شرط كند كه نزديكي انجام نشود البته اذن پدر در ازدواج دختر باكره به نظر بسياري از فقها شرط است. (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2، م2423 و، م2376)
سؤال 9: دختران و پسران دانشجو آيا مي توانند در مدتي كه در دانشگاه تحصيل مي كنند با يكديگر با اذن پدر ازدواج موقت نمايند؟
جواب: بلي مانعي ندارد و چنانچه ازدواج موقت با توجه به احكام و شرايط آن و با اطلاع خانواده طرفين صورت پذيرد از بسياري از مفاسد جلوگيري به عمل مي آيد و از نظر فكري و روحي نيز آرامش خاطر براي آنها حاصل مي شود در نتيجه هم پيشرفت درسي بهتري خواهند داشت و هم مرتكب بسياري از معاصي كه ضرر جسمي و روحي براي آنها دارد نمي شوند. (ر.ك استفتائات امام (ره)، ج3, ص245، س9)
سؤال 10: تكليف فرزندان حاصل از ازدواج موقت چيست؟
جواب: فرزند حاصل از ازدواج موقت حكم ساير فرزندان حلال زاده را دارد كه مخارج نفقه آن به عهده پدر است و حضانت آن (پسر تا دو سالگي و دختر تا هفت سالگي) با مادر است ـ البته اگر مادر نخواهد مي تواند از ابتدا او را به پدر تحويل دهد. (استفتائات جديد امام (ره)، ج3, ص207، س1)
سؤال 11: اگر زن و مرد قصد برقراري رابطه داشته باشند و صرفاً براي گريز از عذاب وجدان يا عذاب اخروي قبل از آن صيغه عقد موقت بخوانند آيا اين عمل حلال محسوب مي شود؟
جواب: اگر صيغه عقد موقت با شرايط صحت آن خوانده شود اشكال ندارد بعضي از شرايط آن چنين است, تعيين مدت, تعيين مهريه, و اجازه پدر در صورتي كه دختر باكره باشد, خواندن صيغه عقد به نحو صحيح. (ر.ك استفتائات آيت الله مكارم، ج2, ص347، س1009)
سؤال 12: نظر مقام معظم رهبري در مورد ازدواج موقت چيست؟
جواب: طبق نظر معظم له در ازدواج اگر زوجه باكره باشد اذن پدر شرط مي باشد خواه موقت باشد و خواه دائم و فرقي بين اين دو نيست. (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2, ص450)
سؤال 13: زن و مردي از قبل به عقد موقت هم درآمده اند حال تصميم گرفته اند ازدواج دائم بكنند ولي هنوز مقداري از زمان عقد موقت باقي مي باشد آيا نيت بخشيدن زمان باقي مانده در قرائت عقد دائم كفايت مي كند يا اينكه حتماً بايد بر زبان جاري شود؟
جواب: اگر در مدت عقد موقت, عقد دائم را جاري كنند صحيح نيست و عقد باطل مي باشد و بخشيدن مدت لازم است و نيت بخشيدن كافي نيست و بايد به زبان بياورد. ( ر.ك توضيح المسايل 12 مرجع، ج2، م2432 ـ توضيح المسائل آيت الله فاضل، م2577)
سؤال 14: آيا ازدواج موقت با دختران باكره در صورتي كه وليّ نداشته باشند جايز است؟
جواب: ازدواج موقت با دختران باكره در صورت فقدان ولي (پدر, جد پدري) با اذن خود دختر مانع ندارد. (ر.ك استفتائات امام (ره)، ج3, ص164، س13)
سؤال 15: اگر در ازدواج موقت زمان آن را 99 سال قرار دهند آيا جايز است؟ و آيا عقد موقت محسوب مي شود؟
جواب: در عقد ازدواج اگر مدت ذكر شود ولو اينكه طولاني باشد عقد موقت يا متعه محسوب مي گردد و اينگونه عقود جايز هستند. (ر.ك توضيح المسائل 12 مرجع، ج2, ص379)
سؤال 16: همانطور كه مي دانيم مدت زمان بارداري زن 9 ماه است كه اگر در عرض اين 9 ماه يك خانم، با چند مرد ازدواج موقت كند فرزندش متعلق به كدام يك از اين مردها است؟
جواب: اگر پس از نزديكي با شوهر اول و يا در ايام عدّه متوجه بارداري شود تا پايان مدت بارداري حق ازدواج با ديگري ندارد و پدر كودك همان مرد اول است. (ر.ك، استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص340)
مطالب مرتبط :
شبنم م (دوشنبه 23 مرداد 1396)
پاسخ
با سلام بنده دو سال پیش به عقد موقت اقایی در امدم در سن 26 سالگی،پدر و جد پدری در قید حیات نبودند ...
پاسخ سایت :با سلام و احترام و آرزوی توفیق برای جناب عالی. لطفا سوالات خود را از درگاه پاسخ گویی ارسال فرمایید تا در اسرع زمان ممکن پاسخ مناسب ارسال گردد. با تشکر
* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن نظر :
بهزاد احمدى (دوشنبه 4 آبان 1394)
پاسخ
تشكر ازشما
* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن نظر :
رضا نجفی (شنبه 22 فروردين 1394)
پاسخ
ایا سوابق گذشته زن صیغه ای به هنگام صیغه کردن موقت به ما ربطی دارد ...
پاسخ سایت :با سلام و احترام این فضا برای پاسخ گویی مناسب نمی باشد لطفا سوالات خود را از طریق فرمی که در سایت قرار داده شده ارسال فرمایید تا در اسرع وقت ممکن پاسخی کامل و متقن دریافت نمایید.
* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن نظر :
Seyyed asdi (جمعه 19 دي 1393)
پاسخ
سلام علیکم اگر متعه در خلوت البته با اجازه پدر جاری شود 'در این صورت در دفاتر ازدواج ثبت نمی گردد برای ثابت کردن عقد چه باید کرد؟
پاسخ سایت :با سلام و احترام این فضا برای پاسخ گویی مناسب نمی باشد لطفا سوالات خود را از طریق فرمی که در صفحه اصلی قرار داده شده ارسال فرمایید تا در اسرع وقت ممکن پاسخی کامل و متقن دریافت نمایید. با تشکر
* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن نظر :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :