امروز:
جمعه 28 مهر 1396
بازدید :
3859
والدين و فرزندان
سؤال 1: در چه صورت تأمين معاش پدر و مادر بر فرزند واجب است؟ و اطاعت از آنان تا چه حد لازم است؟
جواب: اگر پدر و مادر نتوانند معاش خود را تأمين كند بر فرزند واجب است نفقة آنها را بدهد و لازم است اولاد كاري كه موجب اذيت والدين باشد انجام ندهند و بهتر است به صلاح انديشي هاي آنها احترام بگذارند. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص203)
سؤال 2: مرز اطاعت از والدين كجا مي باشد؟
جواب: اطاعت از پدر و مادر در مباحات است و اما در انجام محرمات و ترك واجبات نبايد دستور والدين را اطاعت نمود.
سؤال 3: اگر پدري منزلي را ولايتاً براي فرزند صغير خود به طور رسمي خريده باشد تا چه سني حق ولايت در آن را دارد و اصولاً مي خواهم بدانم ولايت پدر تا چه موقع در اموال فرزند ثابت است؟
جواب: ولايت پدر در اموال فرزند تا زمان بلوغ و رشد او ثابت است. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص598)
سؤال 4: لطفاً وظيفة شرعي يك زن شوهر دار در برابر پدر و مادرش را بيان فرمائيد؟
جواب: وظيفة خاصي ندارد، و براي خارج شدن از منزل بايد شوهر راضي باشد. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص598)
سؤال 5: اينجانب مدت هشت سال است كه با دختر يك فرد بهائي ازدواج نموده ام ـ كه البته نخست اسلام آورد ـ و حالا سه فرزند از ايشان دارم، حالا آيا همسر بنده مي تواند با آنان رفت و آمد داشته باشد؟
جواب: رفتن به منزل پدر و مادر مانعي ندارد، ولي اگر خوف اين باشد كه دو مرتبه بهائي شود رفت و آمد نكند. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص599)
سؤال 6: اگر كسي به سن تكليف رسيده باشد و مادر خود را اذيت كند گناه كرده است؟
جواب: بلي اذيت پدر و مادر از گناهان است و رعايت حقوق والدين و رعايت ادب نسبت به ايشان لازم و واجب است. (ر.ك، استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص596)
سؤال 7: آيا اجازه گرفتن از پدر و مادر در مورد كارهاي مستحبي (رفتن به مسجد، شركت در جلسات قرآن) و غيره بر فرزندان واجب است يا خير؟
جواب: اجازه گرفتن واجب نيست، و آيت الله مكارم در پاسخ سؤالي كه پرسيده اند: پدر به فرزند مي گويد راضي نيستم در جلسه قرآن شركت كني؟ مي فرمايد: اطاعت از او در اين مورد لازم نيست ولي سعي كنيد موافقت او را جلب كنيد. (ر.ك، استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص597 س87)
سؤال 8: اگر پدر و مادر قطع رحم كنند تكليف ما چيست؟ آيا اطاعت كنيم و اگر اهل غيبت و عيب جوئي هستند آيا مي توان آنها را امر و نهي كرد؟
جواب: سعي كنيد با سخن مناسب و بيان متين پدر و مادر را از عيب جوئي ديگران و قطع رحم نهي نمائيد و در صورتيكه اثر نبخشيد خود به غيبت گوش ندهيد و جلسه غيبت را ترك نمائيد ولي از درشتي در مقابل پدر و مادر اجتناب نمائيد و نسبت به صله رحم نيز با تلفن و امثال آن اقدام كنيد تا موجب رنجش پدر و مادر هم نشود. (ر.ك، استفتائات آيت الله تبريزي، ص500، صله رحم)
سؤال 9: اگر جواني از پدر و مادرش تقاضاي ازدواج كرد و لي پدر و مادرش با ازدواج او موافقت نكردند، گناهاني كه احتمالاً جوان مرتكب مي شود برگردن چه كسي مي باشد؟
جواب: بر والدين واجب نيست براي فرزند زن بگيرند و فرزند بايد از ارتكاب گناه خودداري كند. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص231)
سؤال 10: آيا پسر حق مطالبه صداق زوجه اش را از پدر و مادرش دارد يا خير؟
جواب: پدر و مادر لازم نيست صداق زوجة فرزند را بدهند. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص232)
سؤال 11: با توجه به اينكه قسمت زيادي از كارهاي اجتماعي بر دوش زنان است، و با در نظر گرفتن نياز انقلاب به نيروي زنان، و با توجه به وظيفة زن در تربيت اولاد صالح، و از طرف ديگر تماسهاي نامحرمان وظيفة يك زن در جامعه امروزي چيست؟
جواب: كوشش زن در تربيت اولاد صالح بهترين خدمت به اجتماع است، و كار كردن زن در خارج منزل با مراعات مقررات و ضوابط شرعي ممنوع نيست. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص233)
سؤال 12: آيا پدر خانواده مي تواند همسر و بچه هايش را كه مرتكب خلافهاي جزئي و كلي ـ ديني، اجتماعي، خانوادگي ـ مي شوند تنبيه نمايد؟ اگر به هيچ وجه نتواند آنان را تنبيه نمايد، ترك و يا طرد آنان جائز است يا نه؟
جواب: قطه رحم جائز نيست و تنبيه اولاد به مقداري كه موجب ديه نشود و متعارف باشد مانع ندارد، ولي زدن زن جائز نيست. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص234)
سؤال 13: در رابطه با مسئله پسر بزرگتر؛ پدرم فرزندي بزرگتر از بنده داشته ولي در زمان حيات پدرم اين فرزند از دنيا رفته است در اين خصوص آيا اينجانب پسر بزرگتر محسوب مي گردم يا خير؟
جواب: پسر بزرگ در زمان فوت پدر موضوع حكم ارشد ذكور است و بنابراين شامل شما مي گردد. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج1، ص187 س218)
سؤال 14: مادري كه سرپرست ندارد پير و بيمار شده از نظر مادي هم شديداً نيازمند است آيا بر پسر واجب است از او نگهداري كند يا دختر؟
جواب: نگهداري مادر بيمار و نفقه او بر پسر و دختر هر دو واجب است. به مقدار امكان بايد از او مواظبت نمايند. (ر.ك، استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص203)
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :