امروز:
جمعه 28 مهر 1396
بازدید :
1890
گناهان
سؤال 1: غيبت چيست لطفاً حدّ و حدود آن را بيان كنيد؟
جواب: اگر صفتي ناروا در شخصي باشد يا كاري انجام داده كه ديگران از آن بي اطلاعند و دوست ندارد كسي آن را براي ديگران بازگو كند, بازگو كردن آن در غياب او پيش ديگران غيبت است كه براي گوينده و شنونده حرام است. (ر.ك استفتائات جديد امام (ره)،ج 2، ص618، س9)
سؤال 2: آيا صحبت كردن در مورد سران كشورها, مديران, اساتيد, كه در زندگي روزمره ارتباط مستقيم داريم شامل غيبت مي شود؟
جواب: نسبت به امور شخصي غيبت محسوب مي شود و جايز نيست اما نسبت به اموري كه به مسؤوليت اجتماعي او مربوط است موارد مختلف است. خصوص مورد را از مرجع تقليد خود سؤال فرماييد. (جامع المسائل آيت الله فاضل, ج1، ص253)
سؤال 3: اگر چند نفر غيبت شخصي را بكنند و يك نفر هم در آن جمع باشد كه قلباً راضي به شنيدن آن نيست و آنها را هم در غيبت ياري نكند و فقط آنجا باشد و گوش دهد براي او غيبت محسوب مي شود؟
جواب: اگر مي تواند و احتمال تأثير مي دهد لازم است نهي از منكر نمايد و يا با در ميان گذاشتن مطلب جديد حرف جلسه را عوض نمايد و الا جلسه را ترك كند و اگر ناچار به ماندن در جلسه باشد گوش نكند ولي سماع غيبت اشكال ندارد. (برگرفته از ترجمه استفتائات مقام معظم رهبري چاپ وزيري، س1428 و 1430)
سؤال 4: اگر در ميان جمعي باشيم كه غيبت شخصي را مي كنند و بنده او را نشناسم نسبت به بنده غيبت است؟
جواب: سخن از كسي كه شما او را نمي شناسيد نسبت به شما غيبت محسوب نمي شود. (ر.ك استفتائات امام (ره)،ج 2، ص619، س10)
سؤال 5: اگر انسان ناگهان غيبت را بشنود گناه كرده است يا خير؟
جواب: استماعات و گوش دادن به غيبت حرام است اما سماع (رسيدن صدا به گوش بدون قصد) آن اشكال ندارد. (ر.ك استفتائات رهبري ج2، ص121، س344)
سؤال 6: اگر نسبت به بازيگر سينما كه بدحجاب است پشت سر او حرف بزنيم مرتكب گناهي شده ايم؟
جواب: اگر كسي به طور علني گناهي را مرتكب مي شود مثل اينكه بي حجاب در فيلم ظاهر مي شود, غيبت از آنها نسبت به گناه علني حرام نيست. (ر.ك استفتائات امام (ره)،ج 2، ص619 مبحث گناهان)
سؤال 7: لطفاً مواردي كه غيبت جايز است را نام ببريد؟
جواب: غيبت در مواردي كه امر مهمتري در بين باشد جايز است: 1) در موقع شكايت نزد قاضي. 2) در مقام مشورت. 3) در مورد گناه كسي كه علناً مرتكب معصيت مي شود. 4) ذكر بيماري شخص نزد پزشك براي درمان و معالجه او. 5) در مواردي كه حفظ مال يا جان كسي موكول به غيبت كردن باشد و موارد ديگري از اين قبيل. (ر.ك گناهان كبيره نوشته آيت الله دستغيب, ج2، ص272)
سؤال 8: خوردن مشروب اگر عقل را از بين نبرد و موجب مستي نشود حكمش چيست؟
جواب: خوردن مشروب ولو اندك حرام مي باشد ملاك حرمت آن مستي بالفعل نيست و فرقي بين مست شدن و عدم آن نمي باشد. (ر.ك استفتائات امام (ره)،ج 2، ص510، س16)
سؤال 9: آيا فكر گناه حرام است؟
جواب: اگر موجب تهييج شهوت و يا مفسده ديگر شود حرام است.
سؤال 10: فاسق كيست و به چه كسي گفته مي شود؟
جواب: فاسق كسي است كه مرتكب معاصي كبيره مي شود يا از تكرار گناه صغيره ابايي ندارد و كسي كه علناً مرتكب معصيت
مي شود فاسق است. (تحرير الوسيله، ج1، ص250)
سؤال 11: زنا در اسلام به چه معناست؟
جواب: نزديكي كردن مرد با زن بدون وجه شرعي حرام است و زنا ناميده مي شود. (ر.ك تحرير الوسيله، مرحوم امام (ره)،ج 2، ص455 كتاب الحدود)
سؤال 12: با شخص زناكار چگونه بايد برخورد كرد تا از نظر شرع درست عمل كرده باشيم؟
جواب: ارتباط خود را با شخص مذكور قطع كنيد و از صحبت كردن با او اجتناب نماييد تا خداي نكرده در آينده هوس تكرار چنين گناهي را نكند. (ر.ك تحرير الوسيله، ج1، ص437)
سؤال 13: آيا استمناء حرام است؟ و اگر ضرري براي ما دارد آن را بيان كنيد و چه كنيم تا از اين گناه رهايي پيدا كنيم؟
بلي استمناء حرام است و اگر موجب خروج مني شود جنابت از حرام است علاوه بر ضرر معنوي و دوري از خداوند موجب ضعف شديد اعصاب, ضعف بينايي, كاهش شديد قواي شهواني, لاغري, رنگ پريدگي و ... و حتي شايد در آينده شخص داراي فرزند نشود.
در روايتي از امام صادق ـ عليه السلام ـ آمده است كه: استمناء كننده مانند كسي است كه با خودش ازدواج نمايد و اگر بدانم كسي چنين عملي را مرتكب مي شود هرگز با او غذا نمي خورم, در روايت ديگري هم آمده است سه گروهند كه خدا با آنها سخن نمي گويد و به آنها ننگرد و ... يكي از اين سه گروه كسي است كه با خود نكاح كند (استمناء كند). اميد است كساني كه آلوده به اين گناه شده اند هر چه زودتر از اين گناه توبه نموده و خود را از ابتلاء به تبعات آن محفوظ دارند, براي توضيح بيشتر به كتاب اولين دانشگاه و آخرين پيامبر ج16، ص186 مراجعه فرماييد. (ترجمه استفتائات مقام معظم رهبري چاپ وزيري، س787)
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :