امروز:
جمعه 29 دي 1396
بازدید :
1600
حضرت دعا كرد تا پنجاه حج بجا آورد

حماد بن عيسي روايت مي‌كند كه روزي به خدمت حضرت صادق ـ عليه السّلام ـ رفتم و عرض كردم اميد دعا از شما دارم كه دعايم كنيد تا حق تعالي مرا آن مقدار مال و توانگري بدهد كه حج بسيار بجا بياورم، و ديگر اينكه مزرعه‌هاي مرغوب، خانة‌ خوب روزي من گرداند و ديگر اينكه زوجه و همسر صالحه از اولاد خوبان و ابرار روزگار به من عطا فرمايد. آن گاه حضرت صادق ـ عليه السّلام ـ دست به دعا برداشتند و فرمودند: خداوند حماد بن عيسي را آن مقدار توانگري عنايت فرما كه پنجاه حج كند و مزرعه‌هاي خوب در دنيا و خانه دل گشا روزي او گردان و زوجه صالحه نصيب او كن.
يكي از اصحاب مي‌گويد:‌وقتي عبور و گذر من به بصره افتاد، حماد بن عيسي را ديدم چون چشمم به او افتاد به خاطرم افتاد. كه از او سؤال كنم كه حضرت صادق ـ عليه السّلام ـ از براي تو دعا كردند چه اثري مشاهده كردي.
گفتم: اي حماد خداوند به تو كرامت كرد آنچه از امام صادق ـ عليه السّلام ـ استدعا كرده بودي.
حماد گفت: آري.
حماد دست مرا گرفت به خانه خود آورد چون نظر كردم منزلي ديدم كه هرگز منزل هيچ يك از پادشاهان زمان را به آن صفا و تكلف نديده بودم.
حماد گفت: اين خانه بهترين خانه‌هاي اين شهر است و زوجة من صالحه و گرامي‌ترين مردم است و فرزندان مرا هر كس كه مي‌شناسد مي‌داند كه از خوبان است و همه‌اش از لطف الهي و بركت دعاي آن حضرت است.
و تا به حال 48 حج مرا ميسر شده و قسمتم شده و همه آنچه به وسيله دعاي آن حضرت كه از خداوند سؤال و مسئلت نموده بودم به من عنايت شد و اميدوارم همچنان كه به وسيله دعاي آن حضرت در دنيا به جايي رسيدم در آخرت از محبت و ولاي آن حضرت و ساير اهل بيت ـ عليهم السّلام ـ محصّل المرام باشم.
راوي مي‌گويد: كه حماد بن عيسي بعد از اين داستان دو حج ديگر كرد تا پنجاه حج تكميل شد، در صبح پنجاه و يكم به حدود جحفه رسيد متوجه غسل احرام گرديد در آن حدود رودخانه‌اي بود طغيان كرد از آن رودخانه سيل جاري شد و سيل حماد بن عيسي را برد و نتوانست پنجاه و يكمين حج را بجا آورد و حماد غرق شد و شهره زبان مردم گرديد.
بس جور كشيديم در اين ره كه بريديم المنة‌لله به مقصود رسيديم
طي شد الم فرقت و برخواست غم از دل با دوست نشستيم و مي وصل چشيديم
بس عقده مشكل كه دراين راه گشوديم بس گم شدگان را كه به فرياد رسيديم
با پا كه برفتند گروهي ره جنّت ما با پر عرفان به ره قدس پريديم
رفتند محبان نخستين ره دوزخ ما حب آل علي و ره فردوس گزيديم
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :