امروز:
پنج شنبه 10 فروردين 1396
بازدید :
954
نماز، خصلت مؤمنين
والمؤمنون والمؤمنات بَعضُهُم اولياء بعض يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و يقيمون الصّلوة و يؤتون الزّكوة و يطيعون الله و رسوله اولئك سيرحمهم الله انّ الله عزيز حكيم.
مردان و زنان با ايمان ولي و يار و ياور يكديگرند امر به معروف و نهي از منكر مي‌كنند و نماز را برپا مي‌دارند و زكات را مي‌پردازند و خدا و رسولش را اطاعت مي‌نمايند خداوند به زودي آنها را مورد رحمت خويش قرار مي‌دهد.«توبه ، 71»
نشانه‌هاي مؤمنان راستين
در اين آيه علائم و نشانه‌هاي مردان و زنان با ايمان بيان مي‌شود پنج فضيلت نيكو، از اعمال حسنه آنها را مي‌شمرد. 1ـ آنها مردم را به نيكيها دعوت مي‌كنند. 2ـ مردم را از زشتيها و بديها و منكرات باز مي‌دارند. 3ـ نماز را برپا مي‌دارند. 4ـ در راه خدا انفاق مي‌كنند. 5ـ اطاعت از فرمان خدا و پيامبر او مي‌كنند.[1]
برپائي نماز سومين صفت مؤمنين
مردان و زنان نماز را برپا مي‌دارند و به ياد خدا و با ذكر او دل را روشن و عقل را بيدار و آگاه نگه مي‌دارند.
مداومت بر خواندن نماز داشته باشد.
صلوة و زكات پس از ايمان دو ركنند و به منزله‌ دو ستونند كه ايمان بدون اين دو ركن پايدار نخواهد گرديد.[2]
پنجمين صفت مردان و زنان با ايمان اين است كه زكات مي‌دهند. (يوتون الزكاة) آنها بر خلاف منافقان كه افرادي ممسك و بخيل هستند بخشي از اموال خويش را در راه خدا و حمايت خلق خدا و به بازسازي جامعه انفاق مي‌نمايند، و زكات اموال خويش را مي‌پردازند.
نماز و زكات دو ركن وثيق در شريعت اسلام است.
اما نماز ركن عبادات غير مالي است كه رابطه‌ ميان خدا و خلق است. و زكات رابطه‌اي است كه در معاملات،‌ ميان خود مردم برقرار است.[3]
[1] . تفسير نمونه، ج 8، ص 36.
[2] . مخزن العرفان، ج 6، ص 73.
[3] . الميزان، ج 9، ص 530.
مطالب مرتبط :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
متن نظر :