امروز:
جمعه 29 دي 1396
بازدید :
1714
پيام مقام معظم رهبري، به اولين اجلاس سراسري نماز
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم
تشكيل مجمعي از صاحب نظران براي « اقامه نماز » يكي از شايسته ترين وضروري ترين كارهايي است كه بايد در جمهوري اسلامي صورت مي گرفت . زيرا برپاداشتن نماز ، نخستين ثمره و نشانة حكومت صالحان است و در رتبة بعد از آن است كه نوبت به « زكوة » بمثابة تنظيم مالي جامعه و ريشه كن كردن فقر ، و نيز امر به معروف و نهي از منكر يعني سوق دادن به نيكي ها و بازداشتن از بديها مي رسد .« اَلَّذينَ ِانْ مَكَّنّاهُمْ فِي اْلاَرْضِ اَقامُوا الصًَلوةَ وَ اتَوُ الزَّكوةَ وَ اَمَرُوا بِاْلمَعْرُوفِ وَ نَهَواْ عَنِ اْلمُنْكَر... » اقامة نماز فقط اين نيست كه صالحان، خود نماز بگزارند . اين چيزي نيست كه بر تشكيل حكومت الهي متوقف باشد بلكه بايد اين ستون دين درجامه، به پا داشته شود و همه كس با رازها و اشارهاي آن آشنا و از بركات آن برخوردار گردد .
در خشش معنويت و صفاي ذكر الهي همة آفاق جامعه را روشن و مصفا كند وتن ها و جان ها با هم به نماز بشتابند و در پناه آن طمأنينه و استحكام يابند .نماز ، ركن اصلي دين است و بايد اصلي ترين جايگاه را در زندگي مردم داشته باشد . حيات طيبة انسان در ساية حاكميت دين خدا ، وقتي حاصل خواهد شد كه انسانها دل خود را با ياد خدا زنده نگهدارند و به كمك آن بتوانند با همة جازبه هاي شر و فساد مبارزه كنند و همه بتها را بشكنند ، و دست تتاول همة شيطانهاي دروني و بروني را از وجود خود قطع كنند ، اين ذكر و حضور دائمي فقط به بركت نماز حاصل مي شود و نماز در حقيقت، پشتوانه مستحكم و ذخيرة تمام نشدني در مبارزه اي است كه آدمي با شيطان نفس خود كه او را به پستي و زبوني مي كشد ، و شيطان هاي قدرت كه با زر و زور ، او را وادار به ذلت و تسليم مي كنند ، هميشه و در همه حال دارد . هيچ وسيله اي مستحكم تر و دائمي تر از نماز براي ارتباط ميان انسان با خدا نيست . مبتدي ترين انسان ها رابطه خود با خدا را به وسيله نماز آغاز مي كنند . برجسته ترين اولياء خدا نيز ، بهشت خلوت انس خود با محبوب را در نماز مي جويند .
اين گنجينة ذكر و راز را هرگز پاياني نيست و هركه با آن بيشتر آشنا شود ، جلوه و درخشش بيشتري در آن مي يابد . كلمات و اذكار نماز ، هريك خلاصه اي است كه به بخشي از معارف دين اشاره مي كند و بطور مكرر و پي در پي آن را به ياد نماز گذار مي آورد .نمازي كه با تدبر در معاني و بدون سهو و غفلت گذارده شود ، انسان را روز به روز با معارف الهي آشناتر و به آن دلبسته تر مي سازد .نورانيت نماز ، و رازها و رمزهاي آن و درسهايي كه در آن گنجانيده شده ، و اثر آن در ساختن فرد و جامعه ، چندان نيست كه بشود در مقالي كوتاه از آن سخن گفت ، بلكه چنان نيست كه بي خبري چون من بتواند از اعماق آن خبري آورد .آنچه من با قلم قاصر و معرفت ناچيز خود مي گويم آن است كه مردم ما و جامعه ما ، و بخصوص جوانان ما كه اكنون بار امانت سنگيني را بر دوش گرفته اند بايد نماز را منبع قدرتي لايزال بدانند ، و در برابر جبهه فساد و بي عدالتي و كجروي كه امروز بشريت را تحديد مي كند ، از نماز و ياد خدا نيرو بگيرند . ميدان مبارزه اي كه امروز پيش روي ماست ، ما را به تكيه گاه مستحكم ذكر خدا و اميد و اعتماد به او ، بيش از هميشه و بيش از همه ، محتاج مي سازد ، و نماز آن سرچشمه جوشاني است كه اين اميد و اعتماد و قدرت معنوي را به ما مي بخشد . نماز با حضور و با توجه ، نمازي كه از ياد و ذكر سرشار است ، نمازي كه آدمي در آن با خداي خود سخن مي گويد و به او دل مي سپارد ، نمازي كه والاترين معارف اسلام را پيوسته به انسان مي آموزد ؛ چنين نمازي انسان را از پوچي و بي هدفي و ضعف مي رهاند و افق زندگي را در چشمش روشن مي سازد و به او همت و اراده و هدف مي بخشد دل او را از ميل به كجروي و گناه و پستي نجات مي دهد . از اين رو است كه نماز در همه حالات ، حتي در ميدان نبرد و در سخت ترين آزمايشهاي زندگي ، اولويت خود را از دست نمي دهد .
انسان هميشه به نماز محتاج است و در عرصه هاي خطر ، محتاج تر .حقيقت آن است كه در كار معرفي نماز كوتاهي هاي زيادي شده است و نتيجه آن كه نماز هنوز جايگاه شايسته خود را ، حتي در نظام اسلامي ما ، به دست نياورده است .اين مسئوليت سنگين ، بر دوش دانشوران و آشنايان به معارف اسلامي است كه نماز را به همه ، بخصوص به نسل جوان بهتر بشناسانند ، از كودك دبستاني تا پژوهشگر دوره هاي عالي ، هريك فراخور ذهن و معرفت خود، مي توانند در راه شناختن نماز و رازهاي آن قدمهايي بردارند و با ناشناخته هايي آشنا شوند ، حتي عرفاي بزرگ نيز براي سالكان وادي معرفت ، اسرار الصلوة نوشته و آموخته اند ، يعني اعماق اين اقيانوس ناشناخته و پيمودني است . در جامعه ما فصل مهمي در معرفي نماز در همه سطوح گشوده شود . رسانه ها و بخصوص صدا و سيما با شيوه هاي گوناگون نماز را معرفي و يادآوري كنند . همه جا و هميشه در راديو و تلويزيون ، نماز در اولويت گذاشته شود و شوق ايمان و عطش ياد خدا در دلها پديد آيد . در كلاسهاي دروس ديني مدارس و دانشگاهها درس نماز جايگاه خود را بازيابد و سخنان سنجيده و افكار بلند در بازشناسي نماز فراهم و در معرض ذهن و دل دانشجويان و دانش آموزان گذاشته شود فلسفه نماز و تحليل رازها و رمزهاي آن با زبان هنر ، در معرض ديد همگان قرار گيرد تا هركس به قدر ظرفيت خود از آن متمتّع گردد . كتابها و جزوه ها در سطوح مختلف و از ديدگاههاي گوناگون به وسيله محققان و عالمان به سلك و تحرير درآيد و ماية كارهاي هنري و ادبي گردد .فصلي نيز بايد براي آسان كردن انجام نماز گشوده شود .در همة مراكز عمومي : مدارس ، دانشگاهها ، كارخانه ها ، سربازخانه ها ، فرودگاهها ، ايستگاههاي قطار ، ادارات دولتي و امثال آن ، جايگاههاي مناسبي براي نماز پيش بيني شود . مساجد و نمازخانه ها پاكيزه و مرتب و رقبت انگيز باشد . نماز در وقت فضيلت و جماعت گذارده شود .
در هر محيطي برجستگان و بزرگان آن بر ديگران پيش قدم شوند و عملاً اعتنا به نماز را به ديگران بياموزند و خلاصه در همه جا حركت به سمت نماز و شتافتن به نماز محسوس باشد .با اين مقدمات ، به خواسته خداوند متعال و با توجهات و ادعية زاكية ولي الله العظم ( روحي فداه ) ، كشور و جامعه ما به هدفهاي والاي نماز نزديك مي شود و از بركات آن بهره مي گيرد .در پايان لازم مي دانم از فراهم آورندگان اين مجمع و همة كساني كه با وقوف بر اهميت نماز ، در راه اقامة آن تلاش مي كنند ، مخصوصاً از جناب حجت الاسلام آقاي قرائتي كه دلسوزانه و عاشقانه در اين راه گام بر مي دارند صميمانه تشكر كنم و قبول حضرت حق تعالي را براي اين كوششهاي مخلصانه ، مسئلت نمايم .
والسلام عليكم و رحمه الله
سيدعلي خامنه اي
6/7/70
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :