امروز:
جمعه 29 دي 1396
بازدید :
1570
پيام مقام معظم رهبري، به هشتمين اجلاس سراسري نماز
بسم الله الرحمن الرحيم
نظام اسلامي كه برترين هدفش ، پرورش انسانهاي والا و با فضيلت است ، سازندگي فرد و جامعه را از هر دو سو ، يعني هم از جسم و هم از جان ، هم در عرصة مادي و هم در ساحت معنوي پيش مي برد ، و هر دو بال پرواز و تعالي آدمي را مي گشايد و مي آرايد . عبادت و در رأس آنان « نماز » بدين جهت است كه چنين اهميتي مي يابد و نماز ستون دين ناميده مي شود . نماز آنگاه كه با توجه و حضور همراه است ، نه تنها دل و جان نماز گزار ، كه فضاي پيرامون او را نيز لطيف و نوراني و معطر مي سازد و به خانه و خانواده و محيط كار و محفل دوستان و مجامع شهروندان و همه ي فضاهاي زندگي پرتو افشاني مي كند . هر چه نمازگزارانِ متوجه و خاشع و ذاكر بيشتر شوند ، ظلماتِ خود خواهيها و خود كامگي ها و بد دليها و آزمنديها و تجاوزگريها وحسادتها و بدخواهيها كمتر مي شود و نور رستگاري بر پيشاني زندگي ، بيشتر مي درخشد . ريشه ي همه ي تلخكاميهاي بشر در غفلت از خدا و محدود شدن به منافع شخصي است . نماز ، آدمي را از اين حصارهاي ظلماني مي رهاند و شهوت و غضب او را به سوي حقيقت متعالي و خير همگاني هدايت مي كند . نمازِ خاشعانه و سرشار از حال و حضور ، بهشتي واقعي ، نخست در دل و جان نماز گزار و بتدرج در محيط زندگي مي آفريند ، و صلاح و فلاح را به انسان هديه مي كند . از اين رو در همه اديان الهي ، نماز گزاردن ، اصلي ترين ادب دينداري و آشكارترين و عمومي ترين نشانه ايمان است ، و نماز اسلام ، كاملترين و زيباترين نماز ها است . يكي از بركات انقلاب اسلامي در سالهاي اخير آن است كه دلهاي پرشور و شوقي را به اهميت و والائيِ فريضه نماز توجه داده و ترويج روز افزون اين پايه ي اساسي دين را ، مركز همت و تلاش آنان ساخته است . اكنون در سال ، هزاران تلاش گرانبها ، با اهتمام و كوشش صادقانه ي آنان ، صرف آن مي شود و نمازگزاران بيشتري توفيق نماز با توجه وتذكر بيابند . انواع فعاليتهاي فرهنگي و هنري و تحقيقي و اجرائي در فهرست طولاني اين تلاشها قرار دارند . اينجانب وظيفه خود مي دانم كه از اين تلاشگران مؤمن كه مشتمل بر مسؤلان عاليرتبه دولتي ، و علماي معزز ديني ، و برجستگان فرهنگي و علمي و هنري ، و جوانان پرشور و زنان و مردان مؤمن از بخش هاي گوناگون اجتماع است ، صميمانه سپاسگذاري كنم و بطور ويژه از روحاني آگاه و دلسوز جناب حجت الاسلام قرائتي كه نيروي عظيمي را در اين راه بسيج كرده اند، تشكر نمايم .اكنون لازم مي دانم تذكراتي را به شما و همه مردم عزيزمان عرض كنم :
1- همة آحاد نمازگزار بايد سعي كنند كه نماز را با توجه به معاني كلمات بخوانند ، يعني در نماز با خداي عزيز و رحيم سخن بگويند . اين است آن سرچشمة فيضي كه جان نمازگزار را سيراب مي كند . البته اين حقيقت نبايد دست آويزي براي نفس بهانه گير باشد كه اگر توفيق چنين توجه و حضوري نيافت ، نماز را ترك كنند . نماز در هر صورت واجب و فريضه است و تاركِ نماز بزرگترين فرصت ارتباط با خداوند سبحان را از دست مي دهد .
2- لازم است دست اندركاران ، اوراقي شامل ترجمه نماز در همة سطوح ، فراهم و ميليون ها نسخه از آن را در همه جا منتشر كنند . به هركسي بايد اين امكان را بدهيد كه معاني كلمات نماز را بفهمد .
3- فصل تازه اي از اقامه نماز كه بحمدالله در سطح كشورهاي كشور با حدود گسترده اي صورت گرفته بايد درسطح روستاهاي كشور آغاز شود. ترويج صورت و معاني نماز در روستاها را با برنامه ريزي وسيع ، آغاز كنيد .
4- چه نيكو است كه از همه شهرهايي كه در آن حوزه علميه و طلاب علوم ديني حضور دارند ، در همة شبهاي جمعه گروههايي به روستاها اعزام شوند . شعار اول اين پيام رسانان دين و معنويت ، بايد اقامه نماز باشد .
5- علماي ديني و فضلايي كه در بخشهاي گوناگون دولتي به خدماتي اشتغال دارند شايسته است كه به عمران معنوي مساجدي كه در آنها نماز جماعت اقامه نمي شود ، بپردازند ، امامت در مسجد را نيز وظيفه اي بزرگ بشمارند .
6- مأموران بخشهاي گوناگون دولتي ، توصيه ها و دستورهاي وزراي محترم درباره نماز را بطور جدي دنبال كنند . همه سطوح و بخش ها در اين تلاش مقدس سهيم شوند و سهمي از اجراي آن را نصيب خود كنند .
7- نماز در اغلب موارد در قرآن كريم همراه و هم شأن زكات آمده است . فريضه عظيم زكات نيز همانند نماز به مجاهدتي خستگي ناپذير و تلاشگراني صادق و دلسوز نيازمند است . انتظار و اميد آن است كه شما عزيزان در اين ميدان جديد نيز گام نهيد و همه كساني كه مي توانند در ترويج و تبيين و تحقيق مسئلة مهم زكات ، خدمتي ارائه كنند . بي درنگ دامن همت به كمر زنند و از خود صدقة جاريه ئي بر جاي نهند .از خداوند شكور و رحيم مسئلت مي كنم كه خدمات شما را به نحو شايسته قبول فرمايد و دعاي حضرت ولي الله الاعظم ارواحنا فداه را شامل حال شما نمايد .
والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته
سيد علي خامنه اي
18/6/1377
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :