امروز:
جمعه 29 دي 1396
بازدید :
1605
پيام مقام معظم رهبري، به يازدهمين اجلاس سراسري نماز
بسم الله الرحمن الرحيم
انسان از سويي گاه مظهر برترين و زيباترين حقايق هستي است، از سويي ديگر، گاه محل بروز زشتي ها و پستي هايي مانند نيز مي گردد. اگر در جايي و زماني او را مظهر آگاهي و محبت و فداكاري يا خردمندي و آفرينندگي و پيشرفت در عرصه هاي تعالي، يا آيت شوق و شور و اميد مي بينيم، در جايي و زماني ديگر او را دچار غفلت و كينه و خودخواهي، يا جهل و عادت و ركود، يا سستي و نوميدي و بدبيني مشاهده مي كنيم اين عنصر با استعداد، مي تواند برترين موجود گيتي تا پست ترين پديده هستي گردد. او مجهز به همه ابزارها و زمينه هاي تعالي و تكامل معنوي و مادي، آفريده شده است.سرشت او نيك و راه نيكي به روي او باز است. خرد و قدرت بر تصميم گيري و انتخاب، دو بال تواناي اويند و رسولان الهي راهنمايان و اميد دهندگان و كمك كنندگان به او. اما او با اين حال مي تواند تسليم ضعف ها و هوس ها و خودخواهي ها يا جهل ها و غفلت ها و عادت هاي خود شود و خــود را از هــمة آن بشارتهــا و اميدها و معراجها محـروم ســازد. ايــن همــان اسـت كه آن را بايد فسادپذيري انسان ناميد و همان است كه در عمر دراز بشريت و نيز در عمر هر يك از آحاد بشر، بزرگترين مصيبت او و خطرناك ترين تهديد او به شمار رفته است و مي رود. براي پيشگيري و نيز درمان اين آفت بــزرگ، دين خدا ذكر را به انسان آموخته است. ذكر يعني حقيقت را به ياد آوردن، خود را در برابر خدا يافتن، به او گوش سپردن و به او دل دادن يعني از دلمشغولي هايي كه آدمي را اسير وسوسة هوس ها مي كند يا ميل به برتري جويي و كين ورزي و آزمندي او را ارضاء مي سازد، خود را رها ساختن، يعني او را از جهنمي كه براي خود فراهم كرده است به بهشت صفا و انس و بهجت و امن بردن. و نماز با تركيب هماهنگ دل و زبان و حركت، ناب ترين و كامل ترين نمونه و وسيله ذكر است.
انسان در زندگي شخصي اش، گاه بر اثر محنت ها و شدت ها و مصيبت ها، و در زندگي جمعي اش گاه با حوادث تحول آفرين مانند حركت عمومي به سوي جهاد يا انفاق يا كمك به نيازمندان، به عامل ذكر نزديك مي شود، و گاه با سرگرمي هاي هوس آلود و غرق شدن در سرخوشي و اشرافيگري و عيش بارگي، از آن دور مي افتد. عنصري كه مي تواند در همه اين احوال او را به بهشت ذكر نزديك يا نزديك تر كند، نماز است.
نماز در حالات آمادگي روحي، به آدمي عروج و حال و حضور بيشتر مي بخشدو در حالات غفلت و ناآمادگي، در گوش او زنگ آماده باش مي نوازدو او را به آن وادي نوراني نزديك مي سازد. لذا نماز در هيچ حالي نبايد ترك شود. در عين شدت و محنت، در بحبوحه ميدان جهاد در هنگام فراغ و آسايش، و حتي در ميان محيط لجن آلودي كه انسان با هوس ها و كينه ها و شهوتها و خودخواهي ها، پيرامون خود پديد آورده است، نماز يك شربت مقوي شفابخش است، بايد آن را با دل و جان خود نوشيد و از هر نقطه كـه در آن واقع شده ايم، يك گام يا يك ميدان به بهشت رضوان نزديك شد.از اين روست كه نه َحيّ عَلي الجهاد و نه حي علي الصوم و نه حَيّ عَلي الانفاق، نگفته اند، ولي در هر روز بارها سروده اند: َحيّ عَلي الصّلاه در دوران انقلاب و جنگ تحميلي نماز ما را در حركتمان مصمم تر و نيرومندتر مي كرد، و امروز كه خطر غفلت و عيش بارگي و آرزوهاي حقير و تنگ نظرانه و عادتها و روزمّرگي ها ما را تهديد مي كند، نماز به ما مصونيت مي بخشد و بن بست هاي پنداري را مي شكند و راه مارا روشن و افق را درخشان مي سازد. اين تنها برگي از كتاب مناقب نماز است، و همين براي براه انداختن حركتي جدي تر از گذشته، مي تواند انگيزه اي ژرف و كارآمد پديد آوردهمه بايد در اين حركت بزرگ كه شايسته است جهاد ناميده شود، خود را ملتزم و متعهد بدانند علماي دين، روشنفكران، هنرمندان، جوانان، پدران و مادران و همسران، دارندگان منبرها و رسانه ها، نويسندگان، و بيش از همه مسئوولان بخش هاي حكومتي مانند: وزارت هاي آموزش و پرورش، علوم و فن آوري، ارشاد، صدا و سيما، سازمانهاي تبليغاتي، مراكز توليد سينمايي، پژوهشگاهها، مديراني كه نيروي انساني كلاني در قبضة امر و نهي آنهايند، مانند: نيروهاي مسلح، وزارتخانه ها، كارگاهها، دانشگاهها و مدارس، وسايل حمل و نقل و غيراينان هريك به گونه اي مي توانند و مي بايد در اين حركت همگاني سهيم گردند و نقش ويژه خود را بگذراند.
اين كـار با سهـل انگـاري و كم همتي به سرانجام خود نمي رسد. از برترين شيوه ها و فني ترين و هنري ترين ابزارها بايد بهره گرفته شود. نمايش نماز جماعت مهجوريبا جمع معدودي آنهم از فرسودگان بي نشاط، ترويج نماز جماعت نيست، همچنان كه پخش صداي اذان از رسانه هاي صوت و تصوير كافي نيست جوان هاي ما هزاران صف جماعت پرشور و حال در سراسر كشور تشكيل مي دهند، مردم زيادي از آنان كه فيلمهاي سينمايي در گزارش واقعيتهاي زندگي آنان ساخته مي شود، اهل نماز و نياز و تهجّدند، حنجره هاي بسياري از روي ايمان و تعبد در هنگام اذان، صدا به اين سرود معنوي بلند مي كنند، گروههاي انبوهي در هنگام نماز از كار روزانه دست كشيده به مسجد رو مي آورند اينها مي تواند در ساختهاي هنري، چهره زيبا و ترغيب كننده اين فريضه نجات بخش را به همه نشان ده در دانشگاهها و ديگر مراكز انساني انبوه، مسجد مي تواند جايگاه امن و صفا باشد، و امام جماعت، غمگساري و راهنمايي و همدلي را در كنار اقامة نماز در آن مهبط رحمت و هدايت الهي به نمازگزاران هديه كند. مجامع دانشجويي و دانش آموزي در آن صورت، جذابترين مركز تجمع خود را مسجد دانشگاه و مدرسه خواهند يافت و پايگاه تقوا، پايگاه فعاليت جوانان خواهد شد.
به مديران آموزش و پرورش و علوم يادآوري مي كنم كه سـهـم مسجدسازي و مسجدپردازي بايد در اعتبارات فعاليت هاي فوق برنامه، در رديف اول و بيش از سهم ديگر بخش ها اين سر فصل باشد.
هجرت هفتگي روحانيون مستقر در مراكز نظامي و غيره به روستاهاي همسايه اين مراكز از توصيه هاي پيشين من است كه بر آن تأكيد مي ورزم. همچنين فراهم ساختن فضاي مادي و معنوي براي اقامـه نمــاز در بوستــان ها و.گردشگاهها و نمايشگاهها و امثال آنامامان محترم جمــاعت اگــر خود بر اثر كهولت و غيره نمي توانند وظيفه رابطه و انس و راهنمايي را براي نمازگزاران بويژه جوانان فراهم كنند، در كنار خود فضلاي جوان و پرنشاط را به كار گيرند و آنان در كار با خود شريك سازند.
نمازهاي جمعه بايد پايگاه جذب و نصيحت و تعليم باشد. امامان محترم جمعه با كمك برگزاركنندگان مراسم نماز، همة سعي خود را در اين جهت مبذول دارند.خدا را سپاس كه محيط عمومي كشور، محيط ذكر و نماز و معنويت است و خدا را سپاس كه خيل عظيمي از مردم ما بويژه جوانان با نماز و نياز پيوند روحي و عاطفي و عقلاني دارند. ليكن اين همه بايد گام هاي نهايي شمرده نشودو بيش از گذشته تلاش عالمانه و مدبرانه و نازك انديشانه در اين رويكرد به كار رود.
لازم مي دانم از همه كساني كه اين راه را دلسوزانه گشوده و پيموده و براي آينده آن برنامه ريزي كرده اند صميمانه سپاسگزاري كنم، بويژه از روحاني پرهيزگار و پارسا و پرانگيزه جناب حجه الاسلام قرائتي كه حقا در اين كار بر گردن همه ما حقي بزرگ دارند رحمت خدا و توجه حضرت بقيه الله ارواحنا فداه را براي ايشان و همگان مسئلت مي كنم.
والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته
سيد علي خامنه اي
15/6/80
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :