امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
2040
مخزن العرفان
مؤلف:
خانم نصرت امين، معروف به بانوى اصفهانى (م 1403 ق).
زندگينامه و اظهار نظرها:
بانو نصرت اصفهانى، از نوادر دانشمندان زن مسلمان در عصر حاضر است كه به درجه اجتهاد رسيد. در رشته علوم معقول مرتبه بالايى را كسب نمود و در ميان علما از منزلت خاصى برخوردار بود. وى در خانواده اى ثروتمند به دنيا آمد و از همان آغاز كودكى، راه تحصيل علم و كمال را در پيش گرفت و به علوم اسلامى روى آورد. او افزون بر علوم رايج حوزه ها به علم هيئت، حكمت و فلسفه نيز مشغول گرديد و در زمينه فلسفه به تأليفاتى نيز دست زد. از نامبرده آثار و تأليفاتى بر جاى مانده كه عموماً در زمينه مسائل اعتقادى، اخلاقى، حديثى و تفسيرى است.
معرفى اجمالى كتاب:
تفسير مخزن العرفان از تفاسير جامع قرآن محسوب مى گردد كه به سبك بيانى و تحليلى به تفسير آيات پرداخته است. صبغه اصلى تفسير، اخلاقى و عرفانى است. اين تفسير در آغاز، داراى مقدمه اى است كه در آن انگيزه تأليف، فضيلت قرآن، مسئله تفسير به رأى، ذو مراتب بودن تفسير و برخى ديگر از مباحث علوم قرآنى اشاره شده است. شيوه بيان مسائل در اين تفسير، چنين است كه مؤلف در آغاز، ترجمه دسته اى از آيات را آورده، آن گاه وارد تفسير مى گردد و با بيان ساده و قابل فهم پيام قرآن را تشريح مى كند. نويسنده، گاه به كلمات ملاصدرا و برخى از فلاسفه و عرفا هم اشاره مى كند.
مؤلف چون با شبهات كلامى آشنا بوده، تفسير وى جنبه استدلالى يافته است. بر اين اساس، وى گاهى شبهه اى را مطرح مى كند و پاسخ آن را بازگو مى كند.
وضعيت نشر:
اين كتاب در 10 جلد به زبان فارسي توسط انتشارات نهضت زنان مسلمان در سال 1361 ه.ش به چاپ رسيده است.
محمدرضا ضميري- کتابشناسي تفصيلي مذاهب اسلامي، ص 520- 521
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :