امروز:
يکشنبه 1 بهمن 1396
بازدید :
1666
عبقات الانوار
مؤلف:
مير حامد حسين هندي (م 1306 ق)
معرفي اجمالي کتاب:
عبقات الانوار نوشته مير حامد حسين هندي است که به انگيزه پاسخگويي به نويسنده اي جاهل و مغرض و براي اثبات امامت ائمه ـ عليهم السلام ـ تأليف يافته است. اما مجموعه آن دائره المعارف بزرگي است آکنده از مسائل اعتقادي، تاريخي، رجالي، روايي و ... . مؤلف پس از ذکر حديث مورد استدلال، طرق مختلف روايت را آورده است. آنگاه بر اساس اظهار نظرهاي علماي دانش رجال، به تفصيل سخن مي گويد. اين بخش سرشار است از بحث هاي بي نظير رجالي که دامنه پژوهش مؤلف، خواننده را به حيرت مي افکند. آنگاه نوبت بررسي متن حديث و روشن ساختن دلالت حديث بر مدعا فرا مي رسد و مؤلف براي اثبات آن به آثار گوناگون عالمان اهل سنت مراجعه مي کند و حق را بر کرسي مي نشاند و راه براي هيچ گونه اشکال و ايراد باقي نمي گذارد.
او در اين بخش به معتمد ترين آثار تفسيري، حديثي، تاريخي، فقهي، رجالي و ادبي و لغوي و ... اهل سنت مراجعه و با آن ها احتجاج مي کند. متن عبقات الانوار به فارسي و در دو بخش است، بخش اول، در اثبات ولايت بر اساس آيات، که چاپ نشده است. بخش دوم، توضيح و تشريح روايات، بدان گونه که آورده شد.[1]
شروح و تعليقات:
آقاي سيد علي ميلاني حسيني به سال 1385 ق به تلخيص و تعريب کتاب با نام: نفحات الازهار في تلخيص عبقات الانوار همت گماشت. تا کنون نه جلد از اين اثر شامل حديث ثقلين (سه جلد)، حديث سفينه (يک جلد)، حديث نور (يک جلد) و حديث غدير (چهار جلد) منتشر شده است.
وضعيت نشر:
اين کتاب، به همت انتشارات بنياد بعثت تهران، به قطع وزيري چاپ شده و ترجمه عربي آن نيز با تحقيق غلامرضا مولانا بروجردي به چاپ رسيده است.
همچنين محدث قمي، جلد غدير آن را به نام «فيض الغدير» تلخيص نموده است.

[1]. ياد نامه علامه اميني، ص 552؛ خلاصه عبقات، ج1، ص 123 - 125.
محمد رضا ضميري ـ کتاب شناسي تفصيلي مذاهب اسلامي، ص276
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :