امروز:
يکشنبه 1 بهمن 1396
بازدید :
1421
عدل الهي
مؤلّف:
شهيد مرتضي مطهري (م 1358 ش)
زندگينامه و اظهار نظرها: فرزند حاج شيخ محمد حسين مطهري
علامة شهيد مرتضي در سال 1298 شمسي در خانواده اي روحاني و علم دوست متولد شد. او در دوازده سالگي وارد حوزه علميه مشهد شد و چنان پر تلاش و منظم به تحصيل مشغول شد كه باعث شگفتي اهل بصيرت گرديد. سرانجام شهيد مطهري در سال 1316 شمسي وارد حوزه علميه قم شد تا روح تشنه اش را از كوثر قرآن و زمزمه عترت سيراب كند. او با دقت، سرعت، نظم و تلاشي ستودني به آموختن علوم اسلامي مشغول شد و علوم معقول و منقول را نزد اساتيد فن و بزرگان حوزه علميه قم فرا گرفت و يكي از بزرگترين انديشمندان و دانشمندان عصر خويش شد. استاد در سال 1331 شمسي به تهران هجرت كرد و در جمع دانشگاهيان و روشنفكران، سراسر خير و بركت و ماية هدايت و تربيت شد.
وي در دانشكدة الهيّات معارف اسلامي، بيش از 20 سال به مبارزة عالمانه با جهل، مادّيگري و غربزدگي پرداخت. او كتاب هايي را به رشته تحرير درآورد كه با گذشت سه دهه باز از همان حلاوت و تازگي برخوردار است به طوري كه حضرت امام مطالعه آن را به همه مردم توصيه كردند. مطهرّي را به حق مي توان از پيشتازان نهضت و انقلاب اسلامي دانست. نقش مطّهري در قبل و بعد از انقلاب تا حدّي بود كه گروه منافقين (فرقان) در سال 1358 هـ . ش دست به شهادت او زد و او را به آرزوي خود كه شهادت در راه خدا بود رساند.
اساتيد:
حضرات آيات عظام سيد محمد حجّت، بروجردي، امام خميني، علامه طباطبائي و ...
تأليفات:
امامت و رهبري، انسان كامل، انسان و سرنوشت، پيامبر امّي، حق و باطل، جاذبه و دافعه علي ـ عليه السلام ـ ، حماسه حسيني، خاتميّت خدمات متقابل اسلام و ايران، داستان راستان، شرح منظومه، عرفان حافظ، علل گرايش به مادّيگري، فطرت، فلسفه اخلاق، فلسفه تاريخ، قيام و انقلاب مهدي ـ عجل الله تعالي و فرجه الشريف ـ جامعه و تاريخ، نقدي بر ماركسيسم و ...
معرفي اجمالي كتاب:
در اين اثر، مبحث عدل الهي و مجموعه اي از مسائل و شبهات مرتبط با آن، به تفصيل بررسي شده است. مهم ترين عناوين كتاب عبارت اند از: عدل بشري و عدل الهي، روشها و مشربها در مسئله عدل، تعاريف چهارگانه عدل، تبعيضها، شرور، مرگ و ميرها، مجازاتهاي اخروي، شفاعت و هفت اشكال بر آن، عمل خير از غير مسلمانان، طرح اصل عدل در حوزه فقه، عدل و حكمت الهي، ثنويت در انديشه ايراني و تأثير اسلام در از بين بردن آن، شيطان در اسلام، سخنان ابو العلاء مَعرّي و خيام، قضا و قدر و مسئله جبر، نظريه فلسفه اسلامي درباره تضادها.
وضعيت نشر:
اين كتاب در يك جلد به زبان فارسي به همت انتشارات صدرا، به قطع وزيري بارها چاپ شده و به عربي و انگليسي نيز ترجمه شده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :