امروز:
جمعه 29 دي 1396
بازدید :
1500
اصول التشيع عرضٌ و دراسة
مؤلّف:
هاشم معروف حسني (معاصر)
زندگي نامه:
ايشان از محققان و دانشمندان معاصر شيعه مي باشند كه كتاب ها و تحليل هاي او مورد توجه پژوهشگران و محققان مي باشد. از مؤلّف، كتاب هاي تحليلي و تحقيقي خوبي در زمينه هاي تاريخ اسلام و كلام به رشته تحرير در آمده است.
معرفي اجمالي كتاب:
اين كتاب به بيان اصول تشيّع و اسلام با ادلّه عقليّه و نقليّه و آراء فلاسفه اسلامي مي پردازد. مؤلّف از قلم زيبا و قدرت تحليل خود بهره برده و كتاب حاضر را در تحليل جامع اصول تشيّع نگاشته است. وي در اين كتاب جواب شبهات ملاحده و مادّي گران و غيره را داده و به بيان ادلّه احكام نزد شيعه مي پردازد.
مؤلّف از خلافت بعد از رحلت پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ و تاريخ تشيع كه آغاز و پيدايش آن را از دورة پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ مي داند، شروع و به نقد و بررسي اصول تشيّع در مورد خداوند و صفات الهي پرداخته و بحث جامعي در خلافت و شروط امامت را بيان مي كند. مؤلّف در بخش ديگري از كتاب به بحث معاد و مباحث مربوط به آن پرداخته و در نهايت به بحث ائمه اثني عشر ـ عليه السلام ـ مي پردازد.
كتاب حاضر به ادلّه چهار گانه شيعه پرداخته و در آخر كتاب فرقه هاي شيعه را ذكر مي كند. موضوعات مطرح شده در اين كتاب به همراه روايت مناسب با آن موضوع آورده شده است.
وضعيت نشر:
كتاب اصول التشيّع در يك جلد به زبان عربي به همّت منشورات رضي قم در سال 1414 هـ.ق به چاپ رسيده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :