امروز:
چهار شنبه 27 دي 1396
بازدید :
1495
بداية الحكمه
مؤلّف:
علامه سيد محمد حسين طباطبائي (م 1402 ه‍.‍ .ق)
معرفي اجمالي كتاب:
بداية الحكمه كتاب ارزنده و نفيسي است كه به وسيله مؤلّف گرانقدر، فيلسوف عالي مقام در موضوع فلسفه به رشته تحرير در آمده و حاوي يك دورة كامل فلسفه است. مؤلّف در اين كتاب نظرات فلسفي خود را بيان كرده و اقوال ساير فلاسفه بزرگ اسلامي به خصوص مشرب شيخ الرئيس و ملا صدرا را مطرح نموده و نقد و بررسي كرده است. اين كتاب از جايگاه والائي برخوردار بوده و از متون درسي فلسفه در حوزه هاي علميه و دانشگاه ها و مراكز مختلف ديگر مي باشد.
اين کتاب داراي سبك روان و نظمي بي نظير است، بدين جهت از بدو نگارش مورد توجه علماء، فضلاء و طالبان فلسفه قرار گرفته و به جهت سبك كلاسيك و روان، مورد استقبال مؤسسات آموزشي قرار گرفته است و بر آن شروح و ترجمه هاي متعددي از جمله ترجمه علي رباني گلپايگاني, علي شيرواني, محسن غرويان, محمد علي گرامي و حسين حقاني زنجاني عرضه شده است.
كتاب بدايه در يازده مرحله و هر مرحله در چند فصل تنظيم شده و مؤلف در هر فصل به مناسبت به اشكالات وارده جواب داده و آنها را نقد و بررسي مي كند.
مؤلّف در مقدمة كتاب به تعريف فلسفه، حكمت، موضوع و غايت فلسفه پرداخته و از كليات مباحث وجود، شروع و در مراحل ديگر موضوعات فلسفه را به ترتيب بيان كرده است.
وضعيت نشر:
اين كتاب در يك جلد به زبان عربي توسط مركز انتشارات دفتر تبليغات اسلامي (بي تا) به چاپ رسيده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :