امروز:
جمعه 29 دي 1396
بازدید :
1614
دروس في علم الاصول
مؤلف:
شهيد سيد محمد باقر صدر (م 1400 ق).
زندگينامه و اظهار نظرها:
وي در سال 1353 ق در كاظمين ديده به جهان گشود و آثار نبوغ و استعداد خارق العاده از كودكي در وي نمايان بود. او از همان كودكي به تحصيلات علوم ديني پرداخت و مقدمات و سطح را نزد برادرش سيد اسماعيل صدر در كاظمين فرا گرفت. در يازده سالگي رساله اي در منطق و در دوازده سالگي حاشيه اي دقيق بر معالم الاصول نگاشت. در سال 1365 ق، در سيزده سالگي، به نجف اشرف هجرت كرد و در همين سنين درس خارج را نزد دايي خود آيت الله شيخ محمدرضا آل ياسين و آيت الله خوئي شروع كرد و در سنين بلوغ به درجه اجتهاد رسيد. وي در هيجده سالگي فتاواي فقهي خود را در حاشيه رساله علميه دايي اش شيخ محمدرضا آل ياسين، يعني بلغة الراغبين، نگاشت و از سوي مراجع زمان اجازه اجتهاد گرفت. در دهه دوم عمرش نظريات اصولي خود را در رساله اي به نام غاية الفكر نوشت كه در سال 1347 ق به چاپ رسيد. او در 25 سالگي در تاريخ دوازده جمادي الثاني سال 1378 ق، تدريسِ دوره خارج را شروع كرد و در سال 1400 ق به دست رژيم بعث عراق به شهادت رسيد.
استادان:
سيد ابوالقاسم خوئي، شيخ محمد رضا آل ياسين، شيخ صدرا بادكوبه‌اي، سيد اسماعيل صدر و...
شاگردان:
سيد محمد باقر حكيم، سيد محمود هاشمي، سيد كاظم حسيني حائري، شيخ مهدي آصفي، سيد عبدالغني اردبيلي، شيخ غلامرضا عرفانيان و...
تأليفات:
دروس في علم الاصول، اقتصادنا، فلسفتنا، فدك در تاريخ، غاية الفكر في علم الاصول، المعالم الجديده للاصول المدرسة الاسلامية، بحث حول المهدي، بحث حول الولاية، الاسلام يقود الحياة، دور الائمه في الحياة الاسلامية و...
معرفي اجمالي كتاب:
اين كتاب در موضوع اصول فقه است. شهيد صدر در تأليف اين كتاب، آموزش مرحله به مرحله را مدّنظر داشته و به اجرا گذاشته است. از اين رو، در حلقه اول، از مطالب اصولي به اختصار سخن مي گويد و همان مطالب را در حلقه دوم توضيح داده و نهايتاً در حلقه سوم، عمق مطالب و كميت و كيفيت آن نسبت به دو حلقه اول و دوم بيشتر و بهتر مي شود. به اين ترتيب، شهيد صدر تمام مطالب اصولي را كه در اين مدت طلبه به آموزش آن مشغول است، به طور مرتب و زنجيروار براي او يادآور مي شود. اين روش در ارتكاز مطالب در ذهن خواننده و يادگيري مطلب و ملكه شدن آن بسيار مؤثر است.
وضعيت نشر:
اين كتاب در سه جلد به زبان عربي، به وسيله انتشارات دارالكتب اللبناني مكتبة المدرسة، در بيروت در سال 1406 هـ ق چاپ و منتشر شده است.
محمدرضا ضميري- کتابشناسي تفصيلي مذاهب اسلامي, ص152
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :