امروز:
يکشنبه 1 بهمن 1396
بازدید :
1728
الجَمَل
مؤلف:
شيخ محمد بن محمد نعمان عکبري بغدادي، شيخ مفيد (م 413 هـ . ق)
معرفي اجمالي كتاب:
فتنه جمل، نخستين جنگي بود كه بين دو گروه از مسلمانان واقع شد. از اين رو، شيخ مفيد اين كتاب را براي زدودن برخي ابهامات از اين واقعه به رشته تحرير درآورده است. وي كتاب خود را به دو بخش تقسيم كرده است: در بخش اول، آراي متكلمان را درباره فتنه جمل آورده و در بخش دوم، اخبار و وقايع جنگ را تنظيم كرده و به علل و اسباب بدخواهي عايشه و طلحه و زبير به اميرالمؤمنين - عليه السلام - پرداخته است.
شيخ مفيد در مقدمه كتاب درباره انگيزه نگارش كتاب مي فرمايد: «من اين كتاب را به درخواست يكي از شاگردان، درباره اختلافي كه ميان اهل قبله و مسلمانان درباره فتنه و آشوبي كه در بصره اتفاق افتاده بود، نگاشتم تا جريان‌ها و حوادثي را كه ميان امير المؤمنان علي - عليه السلام - و عايشه و طلحه و زبير روي داد و جنگ خطرناكي كه ميان آنان درگرفت، روشن كنم».
از ويژگيهاي اين كتاب اين است كه به جزئيات حوادث پرداخته و تمام زواياي جريان‌ها را مورد بررسي قرار داده است و بدون هيچ گونه تعصبي تمام نظريات و سخنان را با امانت كامل آورده; حتي سخنان مخالفان امير المؤمنين علي - عليه السلام - را نيز آورده است. مؤلف در اين كتاب به بسياري از منابع مهم اهل تسنن نيز اشاره دارد.
وضعيت نشر:
اين كتاب در يك جلد به زبان عربي، به تحقيق سيد علي مير شريفي، در سال 1373 ش، به وسيله انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم چاپ و منتشر شده است.
همچنين اين کتاب به همت استاد محمود مهدوي دامغاني به فارسي ترجمه شده است.
محمدرضا ضميري- کتابشناسي تفصيلي مذاهب اسلامي، ص 306- 307
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :