امروز:
چهار شنبه 27 دي 1396
بازدید :
1602
قصص الانبياء
مؤلف:
قطب الدين سعيد بن هبة الله راوندي (م 573 ق).
زندگينامه و اظهار نظرها:
قطب الدين عالم بزرگ، محدث، مفسر، متكلم، فقيه، فيلسوف و تاريخدان بزرگ شيعه در قرن ششم هجري است. او در راوند كاشان به دنيا آمد و پدر و پدر بزرگ وي از علماي بزرگ زمان خود بودند. تحصيلات ابتدايي را نزد پدر خويش فرا گرفت. پس از آن از محضر درس شيخ ابوعلي طبرسي، عمادالدين طبرسي و سيد مرتضي رازي بهره فراوان برد. سپس به شهر مقدس قم رهسپار شد تا از علماي آن ديار نيز بهره مند گردد. او در مدت كوتاهي از چهره هاي سرشناس شيعه گرديد. قطب راوندي در سال 573 ق در شهر قم ديده از جهان فرو بست و اكنون قبر مطهرش در صحن بزرگ حرم حضرت معصومه - عليهم السلام - قرار دارد.
استادان:
پدرش، شيخ ابو علي فضل بن حسن طبرسي (صاحب مجمع البيان)، عمادالدين محمد بن ابوالقاسم طبرسي، صفي الدين، شيخ ابو جعفر حلي.
شاگردان:
نصيرالدين حسيني بن سعيد راوندي، طهيرالدين محمد بن سعيد راوندي، قاضي احمد بن علي بن عبدالجبار طوسي، قاضي جمال الدين، فقيه علي بن محمد مدائني.
تأليفات:
فقه القرآن، شرح آيات الاحكام، احكام الاحكام، الاختلاف بين مفيد و المرتضي... اسباب النزول، الأعزاب في الإعراب، القاب الرسول و فاطمه و الائمة - عليهم السلام - ، تهافت الفلاسفة.
معرفي اجمالي كتاب:
اين كتاب در موضوع تاريخ و شرح حال پيامبران الهي - عليهم السلام - است كه در بيست باب تنظيم شده است. باب اول داستان حضرت آدم - عليه السلام - و پس از آن داستان زندگاني حضرت ادريس و نوح - عليه السلام - و ديگر پيامبران به ترتيب تقدم زماني آمده است. باب 20 و 19 آن نيز اختصاص به پيامبر اكرم حضرت محمد(صلي الله عليه وآله) دارد. علاوه بر آن، هر باب خود به فصول متعدد تقسيم شده تا دسترسي به مطالب به آساني امكان پذير باشد.
برخي از علما كتاب قصص الانبياء را به سيد فضل الله راوندي نسبت داده اند و برخي ديگر احتمال داده اند كه دو كتاب جدا از هم به نام قصص الانبياء باشد: يكي متعلق به قطب راوندي و ديگري متعلق به سيدفضل الله راوندي باشد.
وضعيت نشر:
اين كتاب در يك جلد به زبان عربي با تحقيق ميزرا غلامرضا عرفانيان و به وسيله بنياد پژوهشهاي اسلامي آستان قدس رضوي، به سال 1409 ق، در قطع وزيري چاپ و منتشر شده است.
محمدرضا ضميري- کتابشناسي تفصيلي مذاهب اسلامي، ص 309- 310
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :