امروز:
يکشنبه 1 بهمن 1396
بازدید :
1567
منتهي الآمال
مؤلّف:
حاج شيخ عباس قمي (م 1359 ه‍. .ق)
معرفي اجمالي كتاب:
اين كتاب به زبان فارسي و درباره تاريخ چهارده معصوم ـ عليهم السّلام ـ از مشهور ترين كتاب ها مي باشد كه مورد استفاده عموم بوده و در بين مردم و علماء از جايگاه والائي برخوردار است. مؤلف در اين كتاب به هر معصوم فصلي را اختصاص داده و به تفصيل بحث مي كند.
در زندگي پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ به ذكر معجزات، ايام جواني، اوصاف و فضائل و وقايع بعد از پيامبري و هجرت آن حضرت به ترتيب سال هجري به حوادث هر سال اشاره مي كند. ذكر دقيق اولاد احوال، نحوه شهادت و زندگاني ائمه ـ عليهم السلام ـ و حوادث دوران هر امام ـ عليه السّلام ـ ، از امتيازات اين كتاب مي باشد. كتاب ياد شده دو جلد بوده و در جلد اوّل از پيامبر شروع و تا زندگي امام حسين ـ عليه السّلام ـ بحث مي كند. در دورة امام حسين ـ عليه السّلام ـ واقعه عاشورا را به طور دقيق با ذكر شهداي كربلاء بحث مي نمايد و در جلد دوّم به ذكر احوال ساير معصومان مي پردازد.
وضعيت نشر:
اين كتاب به جهت شهرتي كه در بين مردم دارد، چاپهاي متعدد دارد. يكي از چاپها در سال 1412 ه‍.ق، در دو جلد به زبان فارسي از انتشارات هجرت منتشر شده است.
همچنين اين کتاب به زبان عربي و اردو نيز ترجمه شده و به وسيله ناصر باقري بيد هندي تحقيق و توسط انتشارات دليل ما به چاپ رسيده است.
نيز به وسيله آقاي رضا استادي تلخيص و در چند جلد رقعي به چاپ رسيده است. به وسيله آقاي امير مراد حاصل نيز بازنويسي، ساده نويسي و نقاشي شده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :