امروز:
چهار شنبه 27 دي 1396
بازدید :
1628
مقتل الحسين في حديث كربلا
مؤلّف:
سيد عبد الرّزاق موسوي مقرَّم (م 1391 ه‍. .ق)
زندگي نامه:
او عالمي پركار و در خانواده روحاني و متقّي بدنيا آمد، سلسله نسب او به امام موسي بن جعفر ـ عليه السّلام ـ مي رسد. وي در سال 1316 ه‍. .ق در نجف اشرف ديده به جهان گشود. در علوم عقلي و نقلي به درجات والاي علم و دانش رسيده و از محضر بزرگان علم و ادب فيض برده است. او در اصول، فقه، حديث، ادبيات، فلسفه، درايه و حكمت متبحّر و صاحب نظر بوده و مورد اعتماد و وثوق همه بوده است ولي اين همه علم و مكانت و جايگاه او را مغرور نكرده اهل فخر فروشي نشد و با مردم با تواضع و خاكساري برخورد مي كرد. سيد بزرگوار سر انجام در سال 1391 ه‍. .ق به رحمت الهي پيوست.
اساتيد:
شيخ محمد رضا کاشف الغطاء، شيخ حسين حلي نجفي، سيد محسن حكيم، آقا ضياء عراقي، سيد ابو الحسن اصفهاني، ميرزا محمد حسين نائيني، سيد ابوالقاسم خويي.
شاگردان:
در هيچ كدام از منابع مربوطه به شاگردان سيد اشاره نشده و حتّي فرزند بزرگوار سيد در مقدمه كتابهاي سيد نيز به آنها اشاره نكرده است.
تأليفات:
الصديقه الزهراء ـ سلام الله عليها ـ ، الامام زين العابدين ـ عليه السّلام ـ ، مقتل الحسين ـ عليه السّلام ـ ، الامام الجواد ـ عليه السّلام ـ ، الامام رضا ـ عليه السّلام ـ ، سر الايمان في الشهادة الثالثه، عاشورا في الاسلام، الاعياد في الاسلام، نقد التاريخ في مسائل ست، درسات في الفقه و التاريخ، ربائب الرسول، قمر بني هاشم العباس، علي الاكبر، الشهيد مسلم بن عقيل.[1]
معرفي اجمالي كتاب:
سيد عبد الرزّاق در كتاب مقتل به حادثه كربلا و حوادثه آن كه بر ساحت آل مصطفي، اتفاق افتاده اشاره و از مدينه تا عراق و شام، بحث مي كند. به بحث زنده نگه داشتن حادثه عاشورا اشاره و در اين زمينه احاديث مختلفي را ذكر مي كند. او در ضمن كتاب، تحريفات واقع شده در حاديث كربلا را ذكر كرده و جهات مختلف و انگيزه هاي تحريف را بيان مي كند، سيد در اين كتاب بعضي از منقولات را كه از اساس درست و صحيح نبوده و بين مردم مشافهةً گفته شده و به امروز رسيده، اشاره و بحث مي كند.
در حواشي اين كتاب به بعضي از مباحث فقهي، لغوي، ادبي و تحقيقات زيادي كه براي بعضي از الفاظ روايات رخ داده، آمده است. اين كتاب از بهترين و معتبرترين مقتل ها در شهادت امام حسين ـ عليه السّلام ـ مي باشد كه علماء و فقهاء به آن اعتماد كامل دارند و در پنج فصل تنظيم شده كه در فصل اوّل به نهضت امام حسين ـ عليه السّلام ـ در چند باب اشاره و از جنبه ها و منظره هاي مختلف بحث مي كند. در فصل دوّم درباره واقعه كربلا از شكل گيري واقعه و ريشه هاي آن، بيعت و مباحث ديگر تا رسيدن امام ـ عليه السّلام ـ به كربلا و جريانات و حوادث اين مقطع، اشاره مي كند. در فصل سوّم به بعضي از مذاكرات جهت منحرف كردن امام اشاره و در فصل چهارم به خود روز عاشورا و به تمامي شهداي كربلا و حوادث ديگر پرداخته و در فصل پنجم به حوادث بعد از شهادت امام حسين ـ عليه السّلام ـ تا رسيدن كاروان اسرا به مدينه، پرداخته است.
وضعيت نشر:
اين كتاب در يك جلد به زبان عربي، به همت انتشارات رضي در ايران در سال 1372 شمسي و بار ديگر در مطبعه حيدريه نجف، به چاپ رسيده است. اين کتاب به فارسي ترجمه شده است.

[1] . مقدّمه كتاب مقتل الحسين في حديث كربلا.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :