امروز:
يکشنبه 1 بهمن 1396
بازدید :
1685
سيرة الائمه الاثني عشر
مؤلّف:
هاشم معروف حسني (1333- 1400 ه.ق)
زندگي نامه:
وي در سال 1919 م در قريه جناتا در جنوب لبنان در خانواده اي روحاني كه به بيت تقوي و ادب شهرت داشتند پا به عرصة زندگي گذاشت. او تحت پرورش پدرش و در چنين خانواده اي مراتب علم و معرفت را پشت سر گذاشته و در پاكي نفس، تواضع و عفت زبان، صدق و راستگوئي زبانزد همگان به خصوص كساني كه در نجف اشرف هم عصر او بودند، گشت. پس از اينكه مراتب علم را در نجف اشرف (نزد آيات عظام: حمامي، حکيم، آقا جمال گلپايگاني، شيخ محمد حسين کاشف الغطاء) طي كرد بنابر ضرورت به قضاوت در محاكم قضائي لبنان مشغول شد.
مرحوم هاشم معروف حسني در حقيقت طلبي و نگارش كتاب هاي تحليلي ـ تاريخي، به ويژه در تاريخ اسلام و سيرة ائمه و دفاع از حريم تشيع از تبحّر و تخصّص والائي برخوردار است. او در دفاع از حريم مقدّس تشيع آثاري از خود به جاي گذاشته كه در نوع خود بي نظير هستند. كتاب هاي «بين التصوف و التشيّع و الشيعه بين الاشاعره و المعتزله» از اين نمونه هستند. آثار ارزشمند مؤلّف در بين محققان و مدرّسان و طالبان حق و حقيقت از جايگاه ارزنده اي برخوردار بوده و بعضي از آنها به فارسي هم ترجمه شده اند.
معرفي اجمالي كتاب:
اين كتاب به بررسي بعضي از جنبه هاي زندگي به سيرة دوازده امام معصوم ـ عليهم السلام ـ پرداخته است. مثل مسائل اجتماعي، اخلاقي و به خصوص برخورد حكّام با ائمه و غيره ...
مؤلف با بحث در سيره و زندگاني حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ شروع و به مسائل مهمي از زواياي زندگي آن حضرت مثل بحث فدك پرداخته و به زيبائي آنها را تحليل كرده است.
در ادامه نيز به بررسي و تحليل زندگاني حضرت علي ـ عليه السّلام ـ پرداخته و به زواياي مختلفي از زندگي سياسي، اجتماعي و اخلاقي آن حضرت اشاره مي کند.
مؤلّف جلد اوّل كتاب را با زندگاني امام حسن ـ عليه السّلام ـ به پايان رسانده و در جلد دوّم با بررسي زندگاني امام حسين ـ عليه السّلام ـ شروع و با بحث در مورد امام زمان ـ عليه السّلام ـ به پايان مي رساند. از نكات و مباحث قابل توجه كتاب در مورد امام حسين ـ عليه السّلام ـ بررسي واقعه عاشورا، صلح امام حسن ـ عليه السّلام ـ و قيام امام حسين ـ عليه السّلام ـ و تحليل آنها مي باشد. اين كتاب در مورد تاريخ ائمه، كتاب جامع و خوبي مي باشد.
وضعيت نشر:
اين کتاب، در 2 جلد به عربي، به وسيله دارالتعارف در بيروت به سال 1406 ه.ق به چاپ رسيده و توسط محمد رخشنده به فارسي ترجمه شده و توسط انتشارات امير کبير به چاپ رسيده است. و نيز بار ديگر در دو جلد به زبان عربي به همت انتشارات شريف رضي در سال 1415 ه‍.ق به چاپ رسيده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :