امروز:
چهار شنبه 27 دي 1396
بازدید :
1686
مسند الامام الشهيد
مؤلّف:
شيخ عزيز الله عطاردي (معاصر)
معرفي اجمالي كتاب:
موضوع اين كتاب در تاريخ، فضائل و مناقب حضرت ابا عبدالله الحسين ـ عليه السّلام ـ مي باشد. مولّف در اين كتاب به ولادت، فضائل، مناقب و جريان شهادت و به حوادثي كه بعد از شهادت پدرش حضرت علي ـ عليه السّلام ـ براي حضرت پيش آمد را بررسي كرده است، مؤلف به بررسي مقتل، روايات و اصحاب و اولاد آن حضرت اشاره كرد و از احاديث ائمه در مورد امام حسين ـ عليه السّلام ـ ، استفاده نموده است.
از امتياز و ويژگي هاي كتاب ياد شده، اين است كه از كتب و احاديث مشهور شيعه و سني كه به منابع هر حديث نيز اشاره مي كند، آورده است.
كتاب حاضر به حسب موضوع در سه فصل تنظيم شده است:
فصل اوّل: حيات امام حسين ـ عليه السّلام ـ ، مناقب، فضائل، و اتفاقات بين حضرت ـ عليه السّلام ـ و معاويه و يزيد ـ لعنة الله ـ سپس به شهادت و اولاد حضرت و اصحابي كه با حضرت در كربلا شهيد شده اند مي پردازد.
فصل دوّم: احاديث و اخبار روايت شده از امام حسين ـ عليه السّلام ـ در توحيد، امامت و احكام فقهي.
فصل سوّم: معجم رواة از امام حسين ـ عليه السّلام ـ تا كساني كه از حضرت نقل حديث كرده اند.
فصل اوّل كتاب بيشترين حجم كتاب را تشكيل داده و از منابع معتبر و مشهور تاريخي، حديثي و سيره مثل بحار، ارشاد مفيد، تاريخ طبري، اخبار الطوال، مقتل ابو مخنف، و كتاب هاي زيادي استفاده و در پاورقي به همه آنها اشاره مي كند، از اين رو در موضوع امام حسين ـ عليه السّلام ـ پژوهشگران را از مراجعه به ساير كتابها در اين موضوع غني كرده است. چون اكثر مطالب موثق آن حضرت كه در كتابهاي مهم آمده، در اين كتاب به سبكي زيبا، جمع شده است.
اين كتاب مقتل معتبر و جامعي، هم محسوب مي شود. چرا كه مؤلف از همه مقتل هاي مهم و معتبر استفاده و مطالب آنها را آورده است. مثل مقتل ابو مخنف، مقاتل الطالبين، مناقب و ... .
وضعيت نشر:
كتاب مسند الامام الشهيد در 3 جلد به زبان عربي، به همت انتشارات عطارود، در سال 1376 به چاپ رسيده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :