امروز:
يکشنبه 1 بهمن 1396
بازدید :
1568
الذريعه الي تضانيف الشيعه
مؤلّف:
محمد محسن ملقب به شيخ آقا بزرگ طهراني (م 1389 هـ . ق)
زندگي نامه:
آقا بزرگ در سال 1293 هـ . ق در تهران ديده به جهان گشود. پس از تحصيل مقدمات در تهران به نجف اشرف مهاجرت و از محضر علماي بزرگ و صاحب نام كسب علم و معارف كرد. وي که در پاسداشت و دفاع از حريم تشيع، پر كار بوده و تلاش زيادي مي كرد، دايرة المعارف و كتاب ارزشمند الذريعه را به همين منظور تدوين و به رشته تحرير در آورد. او در شرح حال نويسي زبردست و چيره دست بوده است. آقا بزرگ طهراني بعد از تلاش و كوشش فراوان و تأليف چندين اثر بزرگ علمي و قلمي به خصوص در علم رجال در 96 سالگي در نجف چشم از جهان فرو بست.
اساتيد:
آخوند خراساني، شيخ محمدتقي شيرازي و شريعت اصفهاني.
تأليفات:
طبقات اعلام الشيعه، هدية الرازي الي المجدّد الشيرازي، حياة الشيخ الطوسي، الذريعه مصفي المقال في مصنفي علم الرجال، ذيل المشيخه، ذيل كشف الظنون و...[1]
معرفي اجمالي كتاب:
مؤلّف در اين كتاب آثار مؤلّفان شيعه؛ اعم از خطي و چاپي، چاپ شده يا نشده، موجود يا مفقود، را آورده است. او در طول 60 سال نام هر كتابي را كه در فهارس كتابخانه هاي شخصي و عمومي و غير آن مي ديد. ياد داشت و مجموع آن ها را در الذريعه ارائه كرده است. اين كتاب علاوه بر اينكه كامل ترين كتاب در موضوع كتابشناسي است در ذيل عنوان مؤلّف يا كتاب بعضاً به زندگي آنها هم اشاره كرده است. دركتاب حاضر اطلاعاتي خوب و قابل توجهي در خصوص زندگي نامه علماء و دانشمندان در زمينه هاي مختلف علمي ارائه شده است، اطلاعاتي كه در كتاب هاي ديگر راجع به مؤلّفين يافت نمي شود. اين كتاب از ارزشمندترين و كامل ترين كتاب ها در علم رجال و كتاب شناسي شيعه مي باشد. هيچ مؤلّف و نويسنده اي در تحقيق و پژوهش از مراجعه به الذريعه بي نياز نيست. به خصوص تحقيقاتي كه در خصوص رجال و كتابشناسي باشد.
وضعيت نشر:
الذريعه در 26 جلد و 29 مجلّد به زبان عربي به همّت انتشارات دار الاضواء بيروت در سال 1975 م به چاپ رسيده است. جلد 26 الذريعه, مستدركات مؤلّف است و كتاب هايي كه تا جلد 25 به هر علتي نياورده است در اين جلد ذكر كرده است.

[1] . مقدمه كتاب الذريعه، و مقدمه كتاب طبقات اعلام الشيعه آقا بزرگ طهراني.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :