امروز:
جمعه 29 دي 1396
بازدید :
1425
قاموس الرجال
مؤلّف:
علامه شيخ محمّدتقي تستري (1415 هـ . ق)
زندگي نامه:
عالم زاهد، محقق بارع، رجالي نام دار در سال 1320 هـ . ق در نجف اشرف متولد و تا سن هفتاد سالگي در همان جا زيسته است و بعد از طي مراحل علم و رسيدن به درجات عالي علم و معرفت به شوشتر برگشته و به تدريس و تحقيق پرداخته و كتابهاي زيادي به رشته تحرير در آورده است كه اكثر آنها از گنجينه هاي علمي شيعه محسوب مي شود. وي در سال 1314 هـ . ش در جريان كشف حجاب با خانواده خود به عراق تبعيد و در كربلا مقيم شده و بعد از عزل رضا شاه در سال 1321 ش دوباره به شوشتر برگشت. مؤلّف گران قدر تا اواخر عمر شريف خويش مشغول تحقيق و تدوين كتاب و نوشته هاي علمي بود. شيخ از رجاليّون نامدار شيعه در عصر متأخر بود.
اساتيد:
سيد حسين نوري، سيد محمدعلي امام، سيد علي اصغر حكيم، سيد محمدتقي شيخ الاسلام، سيد مهدي آل طيّب، شيخ محمدكاظم تستري (پدر شيخ), شيخ آقا بزرگ طهراني.
تأليفات:
تحقيق المسائل، رسالة سهو البني، الرسالة المبصرة في احوال ابي بصير، قضاء امير المونين ـ عليه السّلام ـ الأر بحينيّات الثلاث، جوامع احوال الائمه، قاموس الرجال، بهج الصباغة في شرح نهج البلاغه، الاوائل البدايع، آيات بيّنات في حقيقة المقامات، الاخبار الدّخيلة.[1]
معرفي اجمالي كتاب:
در اين كتاب مؤلّف بعد از بررسي كتب رجالي سلف در 29 فصل كوتاه و نقد و بررسي مسائل مهم آنها، به ذكر معايب، محاسن و نقص آنها پرداخته است. اين كتاب در ترجمه رجال از منابع مهم رجالي و تاريخي بر طبق حروف الفبا پرداخته است. در ترجمه رجال به مواردي چون صحابه ائمه، فوت و زندگي آن ها اشاره و در بعضي از اشخاص، بحث مفصلي در مورد آنها كرده است. كتاب حاضر از كتاب هاي مهم رجالي، كه اثر يك دانشمند رجالي مي باشد، جايگاه شايسته و خوبي در بين كتب رجالي براي خود اختصاص داده و از كتاب هاي مهم رجالي شمرده مي شود.
وضعيت نشر:
اين كتاب در 14 جلد به همّت مؤسسة نشر اسلامي، در سال 1410 هـ . ق به چاپ رسيده است.

[1] . طبقات اعلام الشيعه، ج 1، ص 65، مقدمه بهج البلاغه في شرح نهج البلاغه شوشتري.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :