امروز:
چهار شنبه 27 دي 1396
بازدید :
1482
مسكِّن الفؤاد عند فقد الاحبّة و الاولاد
مؤلّف:
شيخ زين الدين بن علي عاملي، شهيد ثاني (م 965 هـ .ق)
زندگي نامه:
ترجمه مولف در بخش كتب فقهي ذكر شده است.
معرفي اجمالي كتاب:
كتاب حاضر يكي از ده ها كتاب شهيد ثاني است كه براي آيندگان به يادگار مانده است. شهيد اين كتاب را در سال 954 ه.ق نگاشته و علت آن مرگ فرزندان خود ايشان بوده است، به طوري كه تمام پسران وي در چند سال اوّل زندگي شهيد از دنيا رفته اند و ايشان پس از فوت فرزندش محمد براي آرامش دادن به خود و نزديكان و تمام كساني كه مصيبت مي بينند، اين كتاب را تأليف كرد.
مؤلف در مقدمه كتاب به مسأله مصيبت ها و مرگ فرزندان اشاره و بيان مي كند كه در اين كتاب احاديث پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ و حالات بزرگان را براي زدودن غم و اندوه از قلب مصيبت زدگان جمع آوري نموده است.
شهيد ثاني كتاب خود را در يك مقدمه و چهار باب و يك خاتمه تنظيم كرده است.
مقدمه: مسائلي را كه موجب رضايت به قضاي خداوند مي شود، برشمرده است.
باب اول: بيان پاداش و اجرهايي كه در مرگ فرزندان در اثر صبر به انسان عطا مي شود.
باب دوم: در صبر.
باب سوم: در رضا.
باب چهارم: در گريه.
خاتمه: شامل تسليت گفتن به بازماندگان و لزوم يادآوري گريه هاي پيامبر در هر مصيبت است و اينكه بيشترين بلاها و مصيبت ها مربوط به انبياء است.
مؤلف در هر بخش توضيحاتي مانند معناي كلمه، نكات قابل تذكر و روايات پيامبر ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ را در فضيلت آن موضوع مي آورد. در كنار ذكر روايات، قضاياي تاريخي فراواني را هم يادآور شده كه مصيبت زده را متوجه اين نكته مي نمايد كه بلاها و مصيبت ها امري طبيعي و لازمه زندگي در اين دنيا است. و با بيان حالات بزرگان و اهل معرفت خواننده را ترغيب به بردباري هر چه بيشتر مي كند.
اين كتاب به جهت ارزش و بزرگي نويسنده ي ارزشمندش مورد عنايت بزرگان قرار گرفته به طوري كه چندين كتاب بر طبق روش آن نوشته شده و چندين بار ترجمه شده است. علاوه بر جايگاه نويسنده كتاب سبكي زيبا و به صورت خلاصه و با اجتناب از اطاله كلام نگاشته شده و از جايگاه شايسته و والايي برخوردار است.
از ترجمه هاي فارسي كتاب مي توان به كتاب هاي زير اشاره كرد:
«تسلية العباد»؛ از ميرزا اسماعيل خان مجد الادباء، «فرج الحزين بالمكاره و فوت البنين» كه ترجمه كتاب است با اضافات از محمدمهدي بن حاج علي اصغري و «روح و ريحان» از شيخ جمال بن محمدتقي عراقي كه به طور کامل متن كتاب در آن نيامده بلكه شبيه به كتاب مسكّن الفؤاد است.
وضعيت نشر:
اين كتاب در يك جلد به زبان عربي در كتابخانه بصيرتي قم به چاپ رسيده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :