امروز:
چهار شنبه 27 دي 1396
بازدید :
1441
رساله لقاء الله
مؤلّف:
حاج ميرزا جواد ملكي تبريزي (م 1343 هـ .ق)
زندگي نامه:
اين مرد بزرگ، فقيه معظم و فيلسوف بلندمرتبه، در نجف اشرف به كسب معارف اسلامي از قبيل فقه، اصول و عرفان پرداخت. در سال 1300 هـ .ق به تبريز آمده و به ترويج و تهذيب پرداخت و در اوايل مشروطه به خاطر نامساعد بودن اوضاع تبريز به قم هجرت فرموده و به ارشاد سالكان و تربيت طلاب با استعداد مشغول شد. سجاياي نفساني و فضائل و مزاياي روحي اين عارف برجسته و الهي بيش از آن است كه بتوانيم آن را در اين مختصر شرح دهيم. او داراي دلي روشن و چشمي گريان و روحي پرتوان بوده است. او به طور يقين و با نقل دوستان و نزديكان و شاگردان ايشان داراي كرامات و در عرفان به حد اعلاي آن رسيده بود، به طوري كه هم اكنون مرقد شريف او در قبرستان شيخان قم زيارتگاه دلدادگان و سالكان حقيقي عرفان و اخلاق مي باشد و عده اي با توسل به ايشان به حاجات خود رسيده اند. ايشان در سال 1343 هجري قمري به رحمت ايزدي پيوست. از اساتيد ايشان مي توان به حاج آقا رضا همداني، آخوند خراساني، و ملا حسينقلي همداني اشاره كرد.
رفع العلم و ذهب العلم « از جهان جان رفت و از ملّت پناه».
معرفي اجمالي كتاب:
اين كتاب در حجم، كوچك و در معنا و محتوي بسيار بزرگ است. يكي از بهترين كتاب هاي تهذيب نفس و ترسيم كننده روح عرفان و نشان دادن نزديكترين راه، به سوي خداست. ويژگي مهم كتاب اين است كه حقايق آن التقاطي نيست، بلكه نويسنده اش خود سالك راه و اهل وجدان و در عين حال فقيهي عاليقدر و متشرعي معتدل مي باشد. اين كتاب براي مبتديان در سلوك و تهذيب نفس آن قدر سودمند است كه شايد مدت ها آنان را از استاد بي نياز كند. مؤلف در تجزيه و تحليل غامض ترين مسائل اسلامي و اخلاقي آنچنان ماهرانه و با بينش كامل و كافي بيان فرموده و سالك راه حقيقت و تهذيب نفس را از پيچ و خم اين گردنه صعب العبور گذرانده و براي تهذيب نفس و سلوك الي الله با اطمينان خاطر همچون چراغ نوراني و تابان مي باشد. اين كتاب با اصطلاحات و عبارات مخصوص اهل علم و روحانيون بوده و بخش مهمي از آن به زبان عربي نوشته شده است، كه بوسيله استاد ارجمند سيد احمد فهري به فارسي ترجمه شده و براي عموم قابل استفاده است. بعد از جمهوري اسلامي ايران اين كتاب در بين جوانان حزب اللهي و مؤمنين بيش از پيش جا باز كرده و جوانان عطش و گرايش غير قابل وصفي به اين كتاب پيدا كردند.
مؤلف مطالب و مباحث را با مذاق هاي گوناگون در لقاء الله و اشكال بر توجيه لقاء الله، معناي لقاء، لقاء الله از زبان ائمه، اولياء الله شروع و به مطالبي از قبيل اسماء حسناي الهي، راه فهميدن حقايق، راه معرفت الهي، عوالم ثلاثه انسان و انواع معرفت و سلوك و بحث كامل و جامعي را در توبه و راهها و روش هاي محاسبه نفس، توكل، فضيلت گريه و بحث كامل در گريه، احتضار و مرگ، معرفت نفس و مسائل مختلف اخلاقي ذكر شده است. در آخر كتاب رساله طريقه خداخواهي، لقاء الله، تهذيب نفس و مسائل ديگر ضميمه شده است.
مؤلف نصف كتاب را به زبان عربي و نصف ديگر را به زبان فارسي نوشته است كه مترجم قسمت عربي آن را ترجمه و تمام كتاب را پاورقي و حاشيه زده و منابع احاديث و آيات را ذكر كرده است.
وضعيت نشر:
اين كتاب در يك جلد با ترجمه فارسي به همت مؤسسه تحقيقاتي و انتشاراتي فيض كاشاني در سال 1375 هـ .ش (چاپ دهم) به چاپ رسيده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :