امروز:
يکشنبه 1 بهمن 1396
بازدید :
1498
جهاد با نفس
مؤلّف:
استاد حسين مظاهري (معاصر)
معرفي اجمالي كتاب:
اين كتاب حاوي سلسله درس هاي استاد مظاهري عالم گرانقدر و معلّم اخلاق و سالك حقيقي، كه در جمع انجمن اسلامي معلمان قم با نفس گرم ايشان بيان شده است. كتاب حاضر براي آشنايي با مباحث اخلاقي و تهذيب نفس، كتاب جامع و مفيدي است كه با متن روان و ساده و در ضمن با استفاده از روايات و آيات قرآن، داستان هاي عبرت انگيزي هم بيان شده است. كتاب جهاد با نفس در چهار جلد تنظيم و تدوين شده است كه ترتيب آن بدين شرح است:
جلد اول؛ در پانزده گفتار كه هر گفتار به يكي از مباحث زير پرداخته است: تعليم و تربيت، گناه و تعديل غرايز، جهاد با نفس، انسان ملكوتي، نفس اماره، صبر، ملكه صبر، آثار صبر، توبه در سه گفتار، كفاره گناهان و بندگي.
جلد دوم در ده گفتار (از گفتار شانزده تا بيست و پنج) به مباحثي همچون فعاليت و توجه به جوانب كار، اخلاص، نماز شب، پناه بردن به قرآن، دعا، توسل به اهل بيت ـ عليهم السلام ـ ، ياد خدا، توكل بر خدا، مراحل توحيد و توكل پرداخته است.
جلد سوم در دوازده گفتار به مباحث محبت اهل بيت ـ عليهم السلام ـ در پنج گفتار، سير الي الله در شش گفتار، ولادت با سعادت پيامبر اكرم ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ پرداخته است.
جلد چهاردهم در سيزده گفتار به مباحث اخلاقي زير پرداخته است: غفلت، وسوسه و تخيّل، ايام الله در دو گفتار، مصائب حضرت زهرا ـ سلام الله عليها ـ ، نفس اماره، حسد، كبر و ريا در دو گفتار، دشمنان برون، فضايل اميرالمؤمنين علي ـ عليه السلام ـ ، توسل به اهل بيت ـ عليهم السلام ـ ، ذكر الله و بقيه كه به زيبايي و بياني ساده و متناسب با فهم عموم بحث كرده است.
مطالعه اين كتاب براي همه مردم به خصوص جوانان طالب اخلاق و تهذيب نفس توصيه مي شود.
وضعيت نشر:
كتاب حاضر در چهار جلد به زبان فارسي توسط انجمن اسلامي معلمان قم در سال 1369 به چاپ رسيده است.
حافظ فرزانه- مرکز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :