امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1546
عبدالله بن عباس
عبدالله بن عباس پسر عموى پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم و از مفسران و راويان شناخته شده است. ابن عباس از پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم، امام على وامام حسين عليهماالسلام روايت نقل مى كند. وى در سال يازدهم بعثت متولد شد وبه سال 69 در سن 71 سالگى در گذشت محمد بن حنفيه بر او نماز خواند وگفت: «امروز خدايى مَرد اين امت درگذشت.»
ابن عباس در آخر عمر نابينا شد. برخى علت نابينايى وى را گريه بسيار بر امام على وحسنين عليهم السلام دانسته اند و برخى نيز علت نابينايى او را همراهى نكردن با امام حسين عليه السلام مى دانند.
در زمان حكومت امام على عليه السلام از ياران آن حضرت بود و به نمايندگى از آن حضرت براى بحث و گفتگو با خوارج انتخاب شد و در جنگ جمل به نمايندگى امام به سوى عايشه رفت و در يك گفتگوى صريح و با دلايل متقن از او خواست به سوى مدينه كوچ كند.
در ماجراى حكميت، امام على عليه السلام نخست او را به عنوان نماينده خود تعيين كرد و در توصيف او فرمود: فَاِنَّ عَمراً لايعقد عُقْدة الاّ حَلَّها عبدالله ولايَحِلّ عُقْدة إلاّ عَقَدَها ولايبرم أمراً إلاّ نقضه ولاينقض أمراً إلاّ أبرمه.
امّا حضرت با مخالفت خوارج مواجه شد و بناچار أبو موسى أشعرى را برگزيد.
ابن عبّاس انسانى باهوش بود و زبانى رسا داشت و در علم فقه، تفسير، تأويل، انساب و شعر كم نظير بود. وى از شاگردان ممتاز امام على عليه السلام به شمار مى رفت و دعاى پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم كه فرمود: «خدايا او را در شناخت دين آگاه ساز» پشتوانه او بود. علّامه حلّى او را چنين توصيف مى كند: «دوستدار امام على عليه السلام و شاگرد او بود و حال او در بزرگوارى و اخلاص نسبت به اميرمؤمنان عليه السلام مشهورتر از آن است كه پوشيده بماند». ابن داود حلّى بالفظ رضى الله عنه از او ياد مى كند و از او به نيكى نام مى برد.
گفتنى است سخنانى نيز در قدح او وجود دارد. مسأله برداشت وى از بيت المال بصره و نامه عتاب آلود امام على عليه السلام به او، مورد توجه علماى رجال قرار گرفته است، برخى از دانشمندان چنين احاديثى را مردود دانسته و محبت او به امام على عليه السلام را سبب ساخته شدن روايات دروغين دانسته اند.
بعضى ديگر اين روايات را نفى نمى كنند، بلكه معتقدند او معصوم نبود و امام على عليه السلام در كار حق ملاحظه هيچ كس را نمى كرد. با وجود همه اين بحثها، دانشمندان معروف شيعه او را جليل القدر و بلند مرتبه، ثقة و مدافع امام على و حسنين عليهم السلام دانسته اند. عبدالله بن عباس از سعدبن عباده، عمّار ياسر، أبوذر غفارى، ام سلمه و ديگران روايت شنيده است و أبو سعيد خدرى، عبدالله بن جعفر، سعيد بن جبير، عكرمة و بسيارى ديگر از او روايت مى كنند.
سايت hadith.net
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :