امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1780
عمّاربن ياسر
عمّار پسر ياسر و كنيه وي ابويقظان است. او يكي از چهار مرد بزرگ زمان خود بود كه از پيشقدمان در اسلام بود. سه مرد ديگر عبارتند از أبوذر، مقداد و سلمان. پدر و مادر عمار در راه اسلام و دفاع از پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم شكنجه هاي فراواني را تحمّل كردند و در آخر به شهادت رسيدند. پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم هرگاه آزار و اذيّت قريش نسبت به خاندان عمّار را مي ديد، آنان را به بهشت بشارت مي داد و مي فرمود: صبراً يا آل ياسر فإنّ موعدكم الجنة.
عمّار پس از تحمل شكنجه، در حالي كه شديداً كراهت داشت، آنچه را كه كفار خواستند بر زبان آورد و توانست جان سالم به در آورد و اين آيه در حق او فرود آمد كه مبدأ تقيه در اسلام است: إلاّ من أكره و قلبه مطمئن بالإيمان.
عمّار از مهاجران به حبشه و از نمازگزاران دو قبله و حاضرشدگان در بدر و نبردهاي ديگر مي باشد و در بيعة رضوان نيز همراه پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم بود كه هريك از اين اوصاف براي فضل و برتري او كافي است. پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم بارها او را مدح و ستايش كرده است. و درباره او فرمود: «ايمان تمام وجود عمّار را، از فرقِ سر تا پاي او، فرا گرفته و با گوشت و خونش عجين شده است». همچنين پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم به امام علي عليه السلام فرمود: «بهشت مشتاق تو و عمّار و سلمان و أبي ذر و مقداد است».
و درباره شخصيت عمّار فرمود: «عمّار با حقّ است و حق با عمّار است هركجا كه باشد».
در هنگامي كه ميان عمّار و خالدبن الوليد گفتگويي شده بود، پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: «هركس با عمّار دشمني كند با خدا دشمني ورزيده و هركه عمّار را ناراحت كند، خدا را ناراحت كرده، و هر كه عمّار را دشنام دهد، خدا را دشنام داده است».
عمّار از معدود طرفداران امام علي عليه السلام پس از پيامبر بود و در تشييع جنازه حضرت فاطمه سلام الله عليها شركت داشت و از فرماندهان امام علي عليه السلام در جنگ جمل و صفين به شمار مي رفت و پايه اعتماد مردم به حكومت امام عليه السلام بود.
شهادت عمّار در سال 37 ه ق در جنگ صفين، سخن معروف پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم كه فرمود «عمّار را گروه ياغي و طغيانگر مي كشد»، ماهيت معاويه و اطرافيانش را براي كساني كه در شكّ و ترديد بودند روشن كرد. پس از شهادت عمّار، بسياري از كساني كه از جنگ كناره گرفته بودند به نبرد برخاستند و به شهادت رسيدند.
دانشمندان علم رجال، روايات در مدح عمّار و جلالت شأن او را نزديك به حدّ تواتر مي دانند. عمّار رواياتي از پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و امام علي عليه السلام و حذيفة بن يمان نقل كرده است و جابربن عبدالله، عبدالله بن جعفر و عبدالله بن عبّاس و...نيز رواياتي را از عمّار نقل مي كنند.
سايت hadith.net
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :