امروز:
شنبه 30 دي 1396
بازدید :
1592
سُلَيْم بن قيس هلالي
شيخ أبو صادق سليم پسر قيس كوفي از اصحاب امام علي، امام حسن، امام حسين و امام زين العابدين عليهم السلام است. وي در سنين نوجواني در ايّام حكومت عمر وارد مدينه شد و پس از آشنايي با اصحاب و ياران پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم، همراهي اميرمؤمنان علي عليه السلام را انتخاب كرد و با سلمان و ابوذر و مقداد ارتباطي صميمي داشت و از سيره پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و وقايع پس از رحلت آن حضرت، به دقّت پرس و جو مي كرد و جزئيات مسائل را به خاطر مي سپرد.
با توجه به ممنوع بودن بيان روايت در زمان عمر و عثمان، به سختي احاديث خود را پنهان ساخت، تا اين كه در دوره حكومت امام علي عليه السلام زمينه ثبت حقايق براي او آماده شد.
سليم در نبردهاي جمل، صفين و نهروان در كنار امام علي عليه السلام بود و در زمان امام مجتبي و امام حسين عليهماالسلام همواره همراهي اين بزرگواران را ترجيح مي داد و بنا بر احتمالي در هنگام واقعه كربلا زنداني بوده است. پس از شهادت امام حسين عليه السلام از ياران امام زين العابدين عليه السلام بود و در سال 75 ه ق از خشونت هاي حجّاج بن يوسف گريخت و به ايران آمد و در يكي از شهرهاي فارس به نام نوبندجان اقامت گزيد.
در اين شهر با نوجواني به نام أبان بن أبي عياش آشنا شد و ذوق و شوق اين جوان در فراگرفتن مسائل ديني موجب شد تا سُلَيم بن قيس در اواخر عمر خود كتابي كه از سخنان امام علي عليه السلام و فرزندان آن بزرگوار و ديگر ياران پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم گردآوري كرده بود، به او بسپارد و بر حفظ و نگهداري كتاب سفارش كند.
پس از درگذشت سُلَيم در سال 76، أبان به مدينه رفت و به حضور امام سجّاد عليه السلام شرفياب شد و كتاب سُلَيم را به آن حضرت عرضه داشت. امام در فاصله سه روز در حالي كه دو صحابي پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم به نام أبو طفيل كناني و عمربن أبي سلمه كتاب را براي ايشان مي خواندند، از محتواي آن آگاهي يافت و فرمود: «سليم راست گفته است. خدايش بيامرزد. همه اينها سخن ماست كه ما خبر داريم».
امام با اين سخن نخستين كتاب تدوين شده شيعه را تأييد كردند.
نام سُليم به عنوان مؤلف يكي از أصول معتبره شيعه ثبت شده است، هرچند كتابي كه اكنون به نام كتاب سُلَيم مشهور است، مورد بحث و گفتگوي دانشمندان قرار گرفته و عقيده دارند گذشت زمان، مطالب كتاب او را از تحريف مصون نداشته است.
أبان بن أبي عيّاس، ابراهيم بن عثمان و ابراهيم بن عمر يماني از شاگردان سُلَيم هستند.
سايت hadith.net
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :