امروز:
شنبه 30 دي 1396
بازدید :
1630
حسن بن محبوب
حسن پسر محبوب به زرّاد يا سرّاد كوفي شهرت دارد و در سال 224 ه ق در سن 75 سالگي درگذشت. حسن بن محبوب از ياران و اصحاب امام كاظم و امام رضا عليهماالسلام است، وي از شصت نفر از شاگردان امام صادق عليه السلام حديث نقل مي كند.
حسن بن محبوب را از اصحاب اجماع دانسته اند او فردي جليل القدر و ثقه و يكي از چهار مرد بزرگ زمان خود بود. سه نفر ديگر عبارتند از: يونس بن عبدالرحمن، صفوان بن يحيي، احمد بن محمّد بن أبي نصر بزنطي كه به اركان أربعه مشهور هستند.
شهرت او به سرّاد يا زرّاد به سبب جدّ سوّمش وهب مي باشد كه زره ساز و غلام جريربن عبدالله بجلي كوفي بوده است. وهب از امام درخواست مي كند تا او را از جرير خريداري كند و جرير كه به معاويه پيوسته بود، وهب را آزاد مي كند تا حق ولاء بر او را از دست ندهد، امّا وهب خدمت امام عليّ عليه السلام را اختيار مي كند و خادم آن حضرت مي شود.
حسن به تشويق پدر روايات را مي نوشت و در برابر هر روايتي كه از علي بن رئاب مي نگاشت، يك درهم از پدر پاداش مي گرفت. روايات او از عليّ بن رئاب به 287 مورد مي رسد.
امام رضا عليه السلام به او نوشت: خداوند تو را با حكمت خويش كه بر زبانت جاري ساخته، تأييد فرموده است خداوند تو را به راه راست رهنمون سازد و انجام خير را بر تو آسان كند و به اطاعت خويش موفقت دارد.
شيخ طوسي دانشمند علم رجال او را مورد اطمينان مي داند. ابن داود حلّي نيز درباره او مي گويد: «فقها آنچه را كه او روايت مي كند، صحيح مي دانند».
«المشيخة» تأليف ابن محبوب از نخستين آثاري است كه در موضوع علم رجال نگارش يافته و متأسفانه مانند ديگر كتابهاي صحابه ائمه به دست ما نرسيده است. كتابهاي الحدود، النوادر، النكاح و كتاب التفسير را نيز در شمار تأليفات حسن بن محبوب دانسته اند.
ابن أبي عمير، عليّ بن رئاب، ابن سنان، حمّاد بن عيسي از جمله مشايخ او هستند و احمدبن أبي عبدالله البرقي، عليّ بن مهزيار و عبدالله بن الصلت در شمار شاگردان و راويان او هستند.
سايت hadith.net
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :