امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
2088
محمّد بن عثمان
محمّد پسر عثمان بن سعيد، دوّمين نائب خاص حضرت مهدي (عج) است كه به دستور امام حسن عسكري عليه السلام و تصريح پدرش پس از پدر نيابت امام زمان (عج) را بر عهده گرفت و پنجاه سال افتخار اين مقام را داشت و در سال 305 ه ق درگذشت. وي وكيل امام مهدي (عج) و داراي مقام و منزلتي بزرگ در شيعه بود.
احمد پسر اسحاق از امام حسن عسكري سؤال مي كند: «به دستور چه كسي عمل كنم و از چه كسي احكام ديني را بپرسم و گفته چه كسي را قبول كنم؟» امام مي فرمايد: «عثمان بن سعيد و فرزندش دو نفر موثق هستند. هرچه آنان به تو برسانند، از من مي رسانند و آنچه به تو گويند، از طرف من مي گويند؛ پس سخن آن دو را بشنو و آنان را اطاعت كن كه آنها ثقة و امانت دارند.»
محمّد در خانه خود قبري كنده بود و لوحي كه از آيات قرآن و اسامي ائمّه عليهم السلام در حاشيه آن نقش بسته بود، در قبر قرار مي داد و هر روز داخل قبر مي شد و يك جزء قرآن مي خواند و خارج مي شد.
امام زمان (عج) پس از درگذشت عثمان بن سعيد در نامه اي به پسرش محمّد تسليت گفت و فرمود: «از كمال سعادت او اين بود كه مثل تو فرزندي داشت كه بعد از او بماند و به دستور وي جانشين او گردد و براي او طلب رحمت و مغفرت كند.»
همچنين امام در نامه اي چنين فرمودند: «خداوند پسر او را حفظ كند. او همواره در زمان پدرش مورد اعتماد ما بود. خداوند از او و پدرش خشنود باشد و چهره اش را درخشان گرداند. پسرش در نزد ما مانند اوست و در جاي وي نشسته است. آنچه از ما بگويد گفته ماست و به فرمان ما عمل مي كند خداوند او را تأييد كند».
محمّدبن عثمان در مدت پنجاه سال وكالت خود، اموال مردم را به امام مي رسانيد و جواب مسائل مردم را به همان خطي كه امام حسن عسكري عليه السلام امور مهمّ دين و دنياي مردم را پاسخ مي داد، به مردم باز مي گرداند. عبدالله بن جعفر الحميري را از جمله راويان او مي دانند.
سايت hadith.net
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :