امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1542
احمد بن محمّد البزنَطي
احمد پسر محمّد معروف به بزنطي از اصحاب عاليرتبه و گرامي امام رضا و امام جواد عليهم السلام در سال 221 ه ق درگذشت. شهرت او به بزنطي به سبب شغل او بوده كه پارچه معروف بزنطي را مي فروخته و يا مي دوخته است. وي أهل كوفه بوده است.
بزنطي از اصحاب اجماع است و علما وقتي در روايتي به نام او مي رسند به سند او تا معصوم عليه السلام اعتماد مي كنند. شيخ طوسي مي گويد: «او در ابتدا واقفي مذهب بود و چون معجزاتي از امام رضا عليه السلام در اثبات امامتش مشاهده كرد، به راه حق پيوست و به امامت آن حضرت و فرزندان وي معتقد شد و مورد عنايت خاص امام رضا عليه السلام قرار گرفت.»
توجه امام رضا عليه السلام به بزنطي چنان است كه شبي در خدمت آن حضرت بوده و چون قصد ترك منزل را مي كند، حضرت به كنيزك خود مي فرمايد رختخواب مخصوص امام را براي بزنطي بگستراند و او با خود مي انديشد: «چه كسي مانند من چنين افتخاري دارد تا در منزل ولي خدا و در فراش او بياسايد» و چون اين فكر به ذهن او مي گذرد، امام به او مي فرمايد: «احمد آگاه باش! امير مؤمنان به عيادت صعصعة پسر صوحان رفت و به هنگام مراجعت او را فرمود: صعصعه از اينكه تو را عيادت كردم مبادا بر برادران ديني خود مباهات كني. از خدا بترس و تواضع پيشه كن تا خدا تو را بلند گرداند».
شيخ طوسي و نجاشي او را ثقه و از اصحاب امام رضا و امام جواد عليهماالسلام وعظيم المنزلة نزد آن دو امام مي دانند. نام بزنطي در سلسله سند بيش از هفت صد حديث آمده است و او افزون بر دو امام، از ابن أبي يعفور، ابن بكير، صفوان بن يحيي و... روايت مي كند. أبوعبدالله البرقي، الحسين بن سعيد، عليّ بن مهزيار از جمله شاگردان و راويان حديث او هستند.
سايت hadith.net
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :