امروز:
دوشنبه 2 بهمن 1396
بازدید :
1744
مؤسسه فرهنگي دارالحديث
مؤسسه فرهنگي دارالحديث، اوّلين و بزرگترين مركزي است كه به صورت جمعي و تشكيلاتي در زمينه حديث و تحقيق، تنظيم، نشر و آموزش آن، فعاليت مي كند.
اين مؤسسه در سال 1371 به همت حجه الإسلام والمسلمين محمدي ري شهري بنا نهاده شد و در سال 1374 با پيام مقام معظم رهبري رسماً افتتاح گرديد.
گستره فعاليت هاي اين مؤسسه، بخش هاي زير را در برمي گيرد :
الف. دانشكده علوم حديث :
با توجه به ضرورت تربيت نيروي انساني متخصص در كار حديث، پس از تلاش و پيگيري هاي مستمر، «دانشكده علوم حديث» گرديد و عناوين دروس و واحدهاي سه رشته علم الحديث، مصطلح الحديث و رجال الحديث در تاريخ 2 / 7 / 1374 به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيد.
اين دانشكده كه با امكاناتي منحصر به فرد و زيربنايي قريب به بيست هزار متر مربع در جوار مرقد محدّث بزرگ شيعه، حضرت عبدالعظيم حسني عليه السّلام قرار دارد، آماده پذيرش دانشجويان و مشتاقان كلام اهل بيت عليهم السّلام است.
ب. مركز تحقيقات :
كار پژوهش و تحقيق در زمينه حديث و علوم مربوط به آن، وظيفه اصلي اين مركز است ـ مركز تحقيقات كه پرسابقه ترين بخش مؤسسه است ـ همت اصلي خود را بر تدوين موسوعه اي از احاديث با نام «ميزان الحكمه» متمركز ساخته كه تا كنون بخش عمده اي از كار تدوين آن به پايان رسيده و همچنين، مجموعه هاي مستقلي از اين موسوعه منتشر و عرضه شده است. به علاوه، واحدهاي ديگري چون : احياي متون حديثي، ترجمه و تدوين، رجال و فقه الحديث نيز در اين مركز، عهده دار پژوهش در زمينه علوم حديث اند.
ج. مركز اطلاع رساني :
اين مركز، عهده دار نشر و همگاني نمودن احاديث است. اين هدف بزرگ تا كنون از راههاي مختلفي چون : ايجاد كانونهاي حديث، برگزاري مسابقات، نمايشگاه هاي فرهنگي، پاسخگويي تلفني، مكاتبه اي و رايانه اي به پرسش هاي حديثي، تدوين و انتشار مجموعه هاي متنوع و جذاب حديثي و فعاليت هاي فرهنگي ديگر، دنبال شده است.
د. كتابخانه تخصّصي حديث :
با توجه به نياز كار تحقيقاتي به پشتوانه اي قوي از منابع و كتب حديث، كتابخانه اي تخصّصي در كنار مركز تحقيقات ايجاد شده است. اين كتابخانه كه در نوع خود كم نظير است، با گردآوري بيش از بيست هزار جلد كتاب (از داخل و خارج كشور) و ارائه خدمات ويژه به پژوهشگران، به مرجع مناسبي براي شيفتگان معارف اهل بيت عليهم السّلام تبديل شده است.
ه. فصلنامه «علوم حديث» :
اين فصلنامه كه تنها مجله علمي ـ تخصّصي حديث (به زبان فارسي) است، علاوه بر آن كه پايگاهي فكري و آموزشي در زمينه علوم حديث به شمار مي رود، بلي ارتباطي ميان انديشمندان و علاقه مندان به حديث است. اين نشريه، از پاييز 1375 تا كنون، هر فصل منتشر شده و دهها مقاله تخصّصي و مصاحبه و ديگر اطلاعات لازم را عرضه نموده است.
و. دو فصلنامه «علوم الحديث» :
اين مؤسسه، علاوه بر فصلنامه علوم حديث، دو فصلنامه اي نيز با نام «علوم الحديث» به زبان عربي منتشر مي نمايد كه مطالب آن، در عين تخصّصي بودن، با فصلنامه فارسي متفاوت است.
ز. انتشارات :
واحد انتشارات مؤسسه فرهنگي دارالحديث، كار چاپ و انتشار كتب حديثي و محصولات تحقيقاتي مؤسسه را عهده دار است و از طريق نمايندگي هاي خود در تهران، مشهد، قم و بيروت، به عرضه آنها مي پردازد.
اين انتشارات تا كنون دهها عنوان كتاب را منتشر و به مشتاقان علم و دانش عرضه نموده است.
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :