امروز:
پنج شنبه 28 دي 1396
بازدید :
1584
درهم شكستن غرور ظالم
در رابطه با برخورد امام خميني (ره) با بعثي هاي عراق قضاياي زياد وجود دارد که يک قضيه را اين جا نقل مي کنيم: ظلم و جنايت و هتاکي که حکومت بعث دارد، من خيال نمي کنم هيچ حکومتي ـ حتي اسرائيل ـ در دنيا چنين هتاکي و قساوتي داشته باشد.
آن هنگامي که اولين برنامه تبعيدي ايرانيان از عراق شروع شد، هر روز هموطنان زيادي را مي گرفتند، زندان مي کردند و اذيت مي نمودند، اموالشان را مي بردند و خلاصه آن ها را با کمال اهانت و بي شرمي بيرون مي کردند تا اين که يک وقت دولت بعث اعلام کرد که تمام ايرانيان بايد ظرف مدت6 روز از عراق خارج شوند، مردم هم در فصل زمستان بنا را بر اين گذاشتند که از عراق بيرون روند در اين گير و دار که همه در فکر رفتن بودند امام هم تصميم به خروج از عراق گرفتند دولت بعث با آن سياستي که داشت ـ نمي خواست که امام از عراق خارج شود لذا خبر دادند که بعضي از اشخاص براي ملاقات با امام و صحبت در اين گونه قضايا از بغداد مي آيند يکي از آن اشخاص معاون صدام بود به نام «عليرضا» که معروف بود در قساوت و هتاکي و خونريزي.
هنگامي که اين گروه بعثي به نجف آمدند امام اعلام کردند که من به اين ها راه نمي دهم و هيچ يک از اين ها حق ندارند با من ملاقات کنند و من تذکره ام را فرستاده ام که خروجي بزنند و با هم وطنانم بيرون روم.
مردم وحشت زيادي کردند، چون (عليرضا) آدم خطرناک و ظالمي بود و به ملاقات امام آمده و امام هم صريحاً فرموده بود من آن ها را راه نمي دهم، اين قضيه بر نجف بسيار سنگين آمد علما و مردم از مرحوم آقاي شيخ نصر الله خلخالي خواستند که نزد امام برود و از امام خواهش کند که با آن گروه ديدار کند، زيرا عليرضا خيلي خطرناک است و نمي شود او را راه نداد، مرحوم شيخ نصر الله خدمت امام رسيد و خواسته مردم را به امام رسانيد.
امام فرمودند: من بنا دارم با او ملاقات کنم ولي بايد صولت و قدرت او را بشکنم، خيال نکند، حالا که از بغداد آمده به اين جا با آساني مي تواند با ما ملاقات کند. بگذاريد صولتش شکسته شود، آنوقت او را راه مي دهم.
در هر صورت پس از اين که آن گروه خدمت امام رسيدند امام به عليرضا ـ با کمال صراحت ـ فرمود: شما از يهودي ها هم بدتر کرديد، کاري که شما انجام داديد اسرائيل هم انجام نداده است آن موقعي که يهودي ها را از عراق بيرون مي کردند به آن ها شش ماه مهلت دادند و پس از انقضاء مهلت باز هم به آن ها مهلت دادند که تمام کارها و حساب هايشان را تمام کنند ولي شما شش روز بيشتر به ايرانيان مهلت نداديد وانگهي شما را با طلبه ها چکار؟ آن مرد گفت: بايد حوزه هم نظم داشته باشد معلوم شود کي مي آيد کي مي رود؟ امام فرمودند: تنها من نيستم که در امور حوزه بايد نظر بدهم علماي نجف همه با هم بايد در اين گونه موارد تصميم بگيرند.[1]

[1] . پاسدار اسلام، شماره 17، ارديبهشت 1362، رجب 1403، آيت الله خاتمي يزدي.
سيد نعمت الله حسيني - جلوه هاي حسيني در سيماي خميني، ص 176
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :