امروز:
دوشنبه 1 آبان 1396
بازدید :
1270
پرچمدار امر به معروف و نهي از منكر
آيت الله حاج شيخ محمد تقي بافقي،[1] يکي از دانشمندان و جليل القدر و متخلّق و صاحب مقامات بود. او فردي دل سوز و خيرخواه جامعه بود و نسبت به اجراي احکام الهي، پا فشاري مي کرد و در انجام فريضه امر به معروف و نهي از منکر، شهامتي بي نظير داشت.
آيت الله بافقي در انجام امر به معروف و نهي از منکر کوشا بود و در هر محفلي سخن از شهامت ايشان، در فريضه نهي از منکر شنيده مي شد. گروهي به عوامل رژيم طاغوت گزارش دادند که وي، مانع آزادي مردم است و مردم را از بعضي کارها نهي مي کند. دولت ظلم هم، جهت پيشگيري از انجام اين کار اطلاعيه اي صادر کرد.
بر اساس اين اطلاعيه، خاطيان که عبارت بودند از آمرين به معروف و ناهيان از منکر، تحت پيگرد قانوني قرار مي گرفتند.
برخي از متدينين با آگاهي از اين اطلاعيه، از اين عمل دست برداشتند؛ امّا وقتي خبر به آيت الله بافقي رسيد، غيورانه دست به اقدام زد و در نخستين قدم، به عموم اقشار و اصناف پيغام داد و تاکيد کرد که بايد همگي از عالم و جاهل و کاسب و تاجر سه ساعت مانده به غروب آفتاب، در صحن بزرگ جمع شوند. اين خبر به سرعت در شهر پيچيد. مغازه ها را بستند و مأمورين در راه ها به حفظ نظم، مبادرت کردند. گويي شهر در اعتصاب عجيبي فرو رفت. در اين ميان آيت الله بافقي با شجاعت و قوّت قلب به همراه عده اي که اطراف او را گرفته بودند، وارد صحن بزرگ حضرت معصومه ـ سلام الله عليها ـ شد. هنگامي که او داخل صحن شد، جمعيت زيادي گرد آمده بودند. وي بلافاصله بر فراز منبر رفت و آيه شريفه:
«وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ».[2]
را براي امر انبوه حاضران، قرائت کرد و سخناني به اين مضمون اظهار داشت: امر به معروف و نهي از منکري که ناشي از حسّ مسئوليت باشد، بر هر فرد مسلماني، به ويژه بر علما و طلاب علوم ديني که مجريان قانون الهي و اين اصل محکم شريعت مي باشند، واجب و لازم است و هيچ کس را حق رد و منع آن نيست. دولت جابر هم نمي تواند از چنين قانوني جلوگيري نمايد و خودش هم لياقت اجراي آن را ندارد؛ زيرا علم و آگاهي به موارد امر و نهي و هم چنين نسبت به کيفيت آن لازم است و دولت و مأمورين جاهل به آن هستند.
سپس فرياد زد: آيا در ميان شما يک آدم حسابي وجود ندارد که جواب اين فراعنه را بگويد؟
اين سخنان کوبنده، دولت جابر را چنان به وحشت افکند که بلا فاصله اطلاعيه ها را جمع آوري کرده، وظيفه ارشاد و امر به معروف و نهي ازمنکر را به علما، بازگرداند.[3]

[1] . آيت الله حاج شيخ محمد تقي بافقي، يکي از عالمان با اخلاص و فداکار، در سال 1292 هـ.ق ديده به جهان گشود. وي به سرعت، مراتب دانش و تقوا را طي کرد و در شهر هاي قم و تهران منشأ آثار و خدمات ارزنده اي بود. شاگردان زيادي به ويژه در زمينه اخلاق علمي و عملي پرورش داد و در سال 1365 هـ.ق در سن هفتاد و سه سالگي، ديده از جهان فرو بست و در حرم حضرت معصومه ـ عليها السلام ـ مدفون گرديد.
[2] . آل عمران / 104.
[3] . رازي، محمد، مجاهد شهيد آيت الله حاج شيخ محمد تقي بافقي، 89 ـ 90.
عبدالكريم پاك نيا - خاطرات ماندگار، ص 70
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :