امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
1274
بردباري آخوند ملا عباس
مرحوم حاج محمود رفيعي مي گويد: رفتار حاج آخوند ملا عباس در جهت تحمل مشکلات و شدايد و نيز مدارا با مردم و محبت به آن ها ضرب المثل و شهره عام و خاص بود تا آن جا که يک بار چند تن با يکديگر شرط مي بندند و قرار مي گذارند که ميزان تحمل و مداراي او را به معرض امتحان بگذارند.
حاج آخوند را در مزرعه سراغ مي گيرند و دور از چشم او جريان آبي را که طبق رسوم آبياري در آن ساعت حق مسلم حاج آخوند بوده و زمين زراعتي ايشان را مشروب مي کرده، به طرف زمين ديگري تغيير مسير مي دهند، حاج آخوند که بيل در دست مشغول آبياري بوده ناگهان متوجه قطع آب مي شود، به محل انشعاب بر مي گردد و مي بيند که کساني مسير آب را تغيير داده اند. معمولاً در چنين صورتي، کار مجادله به نزاع منجر مي شود و چه بسا زد و خوردها که به بهانه موضوعي بسيار جزئي تر و کم اهميت تر از اين انجام مي گيرد تا چه رسد به چنين کاري که سرقت علني است و با توجه به کمبود آب در بسياري از مناطق کشاورزي ايران حساسيت موضوع صد چندان مي شود. معذالک حاج آخوند با لحني صميمي و مؤثر به آن ها مي گويد:
«بي زحمت هر وقت زمينتان خوب آب خورد و سيراب شد، آب را به طرف زمين ما برگردانيد.»
آن گاه خود به گوشه اي مي رود و مشغول به کار مي شود. کساني که مي خواستند او را امتحان کنند شتابان در پي حاج آخوند مي روند و شرمنده و شگفت زده از ايشان عذرخواهي مي کنند. حالات حاج آخوند ملا عباس در اين زمينه ها مانند حالاتي است که درباره ائمه معصومين ـ عليهم السلام ـ و شيوه هاي برخورد آن بزرگواران با مردم و حتي مخالفين نقل کرده اند.[1]
آري حاج آخوند ملا عباس، با سلاح اخلاق کوه مشکلات را از پيش پاي بر مي داشت، اين سلاح نيرومند همان چيزي است که امروز بسياري از ما نسبت به کارآيي و کارگشايي آن در جامعه خويش غفلت داريم.
حاج آخوند ملا عباس با تأسي به رسول الله ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ و ائمه معصومين ـ عليهم السلام ـ نه فقط با دوستان و مريدانش بلکه حتي با کساني که به او دشنام مي دادند نيز بزرگوارانه رفتار مي کرد خدا مي داند که چه افراد فاسدي را با سلاح اخلاق کريمانه خويش تعزير کرد. آري با اخلاق نيز مي توان حدود و تعزيرات الهي را جاري نمود! کسي البته نمي تواند حدود و تعزيرات قضايي و شرعي به معناي خاص را انکار کند. آن نيز به جاي خود لازم است اما هم قبل از آن که کار به آن جا بکشد و هم حتي بعد از آن، اين حقيقت صادق است که:
تيغ حلم از تيغ آهن تيزتر بل ز صد لشگر ظفر انگيزتر

[1] . ديباچه، ص 36.
محمد راجي قمي - آخرين گفتارها، ج 6، ص 306
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :