امروز:
چهار شنبه 26 مهر 1396
بازدید :
1435
بحارالانوار ثمره مجاهدت علمي
علامه مجلسي بعد از رسيدن به عالي ترين قلّه علم، با خود چنين انديشيد که بايد گوهر هاي گران بهاي اهل بيت ـ عليهم السلام ـ را که از اطراف و اکناف جمع کرده است در قالبي زيبا به نام «بحار الانوار» بگنجاند و براي شيفتگان علم و دانش و مشتاقان معارف آل محمد ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ گوهر هاي ناب اهل بيت ـ عليهم السلام ـ را عرضه کند.
از اين رو دست به کاري عظيم زد و شروع به نگارش اين دائره المعارف بزرگ تشيع نمود.
او در مقدمه بحار الانوار مي نويسد:
در آغاز کار به مطالعه کتاب هاي معروف و متداول پرداختم و بعد از آن به کتاب هاي ديگر که در طي اعصار گذشته به علل مختلف متروک و مهجور مانده بود در آوردم. هر جا که نسخ حديثي بود سراغ مي گرفتم و به هر قيمتي که ممکن شد بهره برداري مي کردم. شرق و غرب را جويا گشتم تا نسخه هاي بسيار گردآوري نمودم. در اين مهم ديني جماعتي از برادران مذهبي مرا ياري نمودند و به شهرها و قصبه ها و بلاد دور سر کشيدند تا به فضل الهي مصادر لازم را به دست آوردند... .
بعد از تصحيح و تنقيح کتاب ها بر محتواي آن ها واقف شدم نظم و ترتيب کتاب ها را نامناسب ديدم و دسته بندي احاديث را در فصل ها و ابواب متنوع راهگشاي محققان و پژوهشگران نيافتم، از اين رو به ترتيب فهرستي همت گماشتم که از هر جهت جالب و مفيد باشد.
در سال 1070 هجري اين فهرست را ناتمام رها کردم و از فهرست بندي ساير کتاب ها دست کشيدم که اقبال عمومي را مطلوب نديدم و سران جامعه را فاسد و نامطبوع ديدم... ترسيدم که در روزگاري بعد از من باز هم نسخه هاي تکثير شده در طاق نسيان متروک و مهجور شود و يا مصيبتي از ستم غارتگران زحمات مرا در تهيه نسخه ها بر باد دهد، لذا راه خود را عوض کردم ـ از خدا ياري طلبيدم ـ و به تدوين کتاب بحار الانوار پرداختم.
در اين کتاب پر بار 3000 باب طي 48 کتاب علمي خواهيد يافت که شامل هزاران حديث است، شما در اين کتاب براي اولين بار با نام برخي از کتاب ها آشنا مي شويد که سابقه علمي ندارد و طرح آن کاملاً تازه است.
پس اي برادران ديني که ولايت امامان را در دل و ثناي آنان را بر زبان داريد و به سوي اين خوان نعمت بشتابيد و با اعتراف و يقين کتاب مرا دست به دست ببريد و با اعتماد کامل به آن چنگ بزنيد و از آنان نباشيد که آن چه را در دل ندارند بر زبان مي آورند.
اما فرصت کم و مشاغل زياد او مانع از آن کار شد که به تصحيح روايات بپردازد. به همين علت در مقدمه چنين نگاشت:
در نظر دارم که اگر مرگ مهلت دهد و فضل الهي مساعدت نمايد شرح کاملي متضمن بر بسياري از مقاصدي که در مصنفات ساير علما نباشد بر بحار الانوار بنويسم و براي استفاده خردمندان، سخن را به قدر کافي پيرامون آن به گردش در آورم.[1]

[1] . بحار الانوار، ج1، ص 4 و 5. گلشن ابرار، ج1، ص 253.
عبدالكريم پاك نيا - خاطرات ماندگار، ص 45
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :