امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
1338
مظلوميت سيد محمّد مجاهد
در زمان حکومت فتحعلي شاه قاجار و تعرض روسيه به مرز هاي ايران آيت الله مجاهد حکم جهاد صادر کرد و به همراه عالمان بزرگي به اطراف جبهه هاي نبرد در تبريز مهاجرت نمودند، اما به علت کوتاهي شاه ايران و بازگشت وي از جبهه نبرد به تهران، نيروهاي ايران عقب نشيني کرده و برخي از شهر هاي ايران به دست روس ها افتاد. در اين جا بود که برخي افراد نادان به آن بزرگ مرد جسارت و شماتت کردند ولي سيد محمّد مجاهد هم چنان در تبريز ماند امّا پس از چندي دچار سوء هاضمه سختي گرديد و مجبور به ترک تبريز شد. در طول راه در شهر قزوين نيز مظلومانه مورد اسائه ادب جاهلان و آماج توهين و تمسخر نااهلان قرار گرفت. وي در 13 جمادي الثاني 1242 ق در شهر قزوين در اثر همان بيماري، در اوج مظلوميت و اندوه چشم از جهان فرو بست و پيکر مطهرش به کربلا انتقال يافته و در آن جا به خاک سپرده شد و بارگاهي بزرگ بر مزار او بنا گرديد که اکنون نيز وجود دارد.
پس از وفات آيت الله مجاهد تايک سال ديگر جنگ ادامه داشت. آن چه که در اين مدت مشخص گرديد کارشکني ها و سهل انگاري هاي شاه در جنگ بود.
وي از ارسال کمک مالي به عباس ميرزا خودداري مي کرد و مي گفت مخارج جنگ بايد از ماليات آذربايجان تأمين شود. اين در حالي بود که روس ها نيز از اختلاف شاه و وليعهد مطلع شده بودند. تحرکات جديد روس ها و ضعف مالي سپاه ايران و به تبع آن تقليل نيروهاي ايراني باعث شد که پس از هشت روز جنگ خونين، ايروان به دست ژنرال پاسکويج فتح گردد و به اين ترتيب سراسر زمين هاي ماوراي رود ارس به دست روس ها در آمد. سپس روس ها به منظور اعمال فشار بيشتر براي پذيرش شرايط خود از سوي ايران، اردبيل و آستارا را تصرف کردند و آماده حمله به تهران شدند.
عاقبت عباس ميرزا که از سوي روسيه تهديد به رسميت نشناختن وليعهدي و نااميد از ادامه جنگ شده بود با وساطت انگلستان در پنجم شعبان 1243 ق (دهم فوريه سال 1828 م) عهد نامه ترکمنچاي را با دولت روسيه به امضا رساند.
به موجب عهد نامه ترکمنچاي سراسر اراضي آن سوي رود ارس ملحق به روسيه گرديد و امتيازات ديگري نيز به آن دولت واگذار شد.
اکنون باگذشت نزديک به دو قرن از آن واقعه تلخ، حقيقت از ميان ابرهاي تزوير و ريا سر بر آورده و واقعيت روشن گرديده است؛ گر چه آن روز مقام آيت الله مجاهد را پاس نداشتند و منزلت او را حرمت ننهادند. اما بعد از گذشت زمان امروزه ارزش تلاش هاي آن مرد مجاهد بر همگان روشن مي شود که اگر شاه و ملت به گرد شمع آن وجود مقدس جمع مي شدند و سخنانش را عمل مي کردند کشور ايران هم چنان با عزت تمام سر بر افراشته و موجوديت خود را در مرزهاي اوليه جغرافيايي حفظ مي نمود. خداوند او را رحمت کند و به نيت پاکش اجر صابران و مجاهدان عنايت فرمايد.
عبدالكريم پاك نيا - خاطرات ماندگار، ص 77
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :