امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
1515
نطق تاريخي امام در فيضيه
امام خميني (ره) عصر عاشوراي سال 1383 هـ.ق (13 خرداد 1342ش) در مدرسه فيضيه نطق تاريخي خويش را که آغازي بود بر قيام 15 خرداد ايراد کرد. بخش عمده اي از سخنان امام در بيان نتايج زيانبار سلطنت دودمان پهلوي و افشاي روابط پنهاني شاه و اسرائيل اختصاص داشت. در همين سخنراني بود که امام خميني با صداي بلند خطاب به شاه فرمود:
«آقا من به شما نصيحت مي کنم؛ اي آقاي شاه! اي جناب شاه! من به تو نصيحت مي کنم دست بردار از اين کارها، آقا اغفال مي کنند تو را، من ميل ندارم که يک روز اگر بخواهند تو بروي، همه شکر کنند .... اگر ديکته مي دهند دستت و مي گويند بخوان، در اطرافش فکر کن.... نصيحت مرا بشنو.... ربط بين شاه و اسرائيل چيست که سازمان امنيت مي گويد از اسرائيل حرف نزنيد .... مگر شاه اسرائيلي است؟»[1]
سخنان امام خميني هم چون پتکي بر روح شاه که جنون قدرت و تکبر فرعوني او زبانزد خاص و عام بود فرود آمد. شاه فرمان خاموش کردن صداي قيام را صادر کرد. نخست جمع زيادي از ياران امام خميني در شامگاه 14 خرداد دستگير و ساعت سه نيمه شب (سحرگاه پانزده خرداد 42) منزل حضرت امام را محاصره کردند و ايشان را در حالي که مشغول نماز شب بود دستگير و به تهران برده و در بازداشتگاه باشگاه افسران زنداني کردند.
خبر دستگيري امام به سرعت در شهر قم و مناطق اطراف پيچيد زن و مرد از روستاها و منازل خويش در شهر به سوي منزل قائد خود حرکت کردند. شعار اصلي جمعيت «يا مرگ يا خميني» بود که از تمام فضاي قم به گوش مي رسيد هنگامي که سيل جمعيت از حرم حضرت معصومه بيرون آمدند رگبار مسلسل ها گشوده شد و تا ساعتي چند درگيري شديد ادامه داشت. هواپيماهاي نظامي از تهران به پرواز در آمدند و در فضاي شهر قم براي ايجاد رعب بيشتر ديوار صوتي را شکستند. قيام با سرکوبي شديد کنترل شد. کاميون هاي نظامي، اجساد شهدا و مجروحين را به سرعت از خيابان ها و کوچه ها به نقاط نا معلومي بردند. غروب آن روز شهر قم حالتي جنگ زده و غمگينانه داشت.
رژيم شاه در آغاز سال 1343 با اين تصور که شدت عمل در ماجراي قيام 15 خرداد مردم را متنبّه و مبارزين را وادار به سکوت کرده است، کوشش داشت تا وقايع سال گذشته را فراموش شده جلوه دهد.

[1] . ظهور و سقوط سلطنت پهلوي، ج1، ص 510.
محمد راجي قمي - آخرين گفتارها، ج 6، ص 155
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :