امروز:
سه شنبه 25 مهر 1396
بازدید :
1312
موضع گيري هوشمندانه ميرزاي شيرازي
نقل شده است که: «کسي از مردم سامرا که به دليل عاطفي نسبت به ميرزاي شيرازي، کين مي ورزيد، پسر بزرگ ميرزا، ميرزا محمد شيرازي را مضروب ساخت و ميرزا محمد به علت اين ضربت در گذشت. ميرزاي شيرازي، در اين واقعه، لام تا کام نگفت و کمترين واکنشي نشان نداد. دشمنان آن روز اسلام، واقعه را مورد توجه قرار دادند، و خواستند براي ايجاد فتنه اي در دنياي اسلام، از آن بهره وري کنند. بدين منظور عده اي به سامرا آمدند و به خدمت ميرزا رسيدند و از وي درخواست کردند تا در مورد از دست رفتن فرزندش و کار ناشايستي که ـ بخصوص، با توجّه به مقام ميرزا. واقع شده است، اقدام کند و دستوراتي بدهد. ميرزاي بزرگ بشدّت آنان را از خود راند و فرمود: مي خواهم خوب بفهميد؛ شما حق نداريد در هيچ يک از امور مربوط به ما مسلمانان و سرزمين هاي ما مداخله کنيد، اين يک قضيه ساده است که ميان دو برادر اتفاق افتاده است.
آن عده، با بيني هاي به خاک ماليده، از حضور ميرزا مرخّص شدند. اين جريان، در آن ايام، در استانبول به «باب عالي» رسيد، خليفه عثماني از اين موضعگيري هوشمندانه مرجع شيعه، شادمان شد و به والي بغداد دستور داد، که خود به حضور ميرزا برسد و از وي تشکّر کند، و از وقوع حادثه اعتذار جويد و ابراز تأسف نمايد....»[1]
حضرت يوسف ـ عليه السلام ـ پس از آن همه آزار و اذيتي که از سوي برادرانش ديد، و آن همه ناراحتي و رنج که در اثر اقدام ناشايسته آنان کشيد، سرانجام، آن ها را بخشيد و فرمود:
«.... لَا تَثْرِيبَ عَلَيْكُمُ الْيَوْمَ يَغْفِرُ اللَّهُ لَكُمْ وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ »[2].
ـ امروز، بر شما سرزنش نيست، و خداوند متعال که رحم کننده ترين، رحيمان است، شما را مي آمرزد.
و عالم ديني نيز بايد بسان يوسف باشد و زبان حال و قالش، به اين بيت مُتَرنّم:
وَ لَقَد أَمُرُّ عَلَي اللئيم يسُبّني فَمَضَيتُ ثمّة قُلتُ لا يعنيني

[1] . شيخ آقا بزرگ، ص 28 ـ 29.
[2] . يوسف / 92.
رضا مختاري - سيماي فرزانگان، ص 339
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :