امروز:
پنج شنبه 23 آذر 1396
بازدید :
486
پاسخ‌گویی به شبهات یکی ازکارهای مهم روحانیون است

همزمان با آغاز سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جلسه‌ی مشترک کارشناسان و اساتید غرفه پاسخ گویی مرکز مطالعات با رئیس این مرکز برگزار شد.
در این جلسه حجه الاسلام و المسلمین دکتر رضایی مهر در مورد اهمیت حضور کارشناسان در  نمایشگاه نکات ارزنده‌ای ایراد نمودند که مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.
ایشان در ادامه با استناد به آیه مبارکه «فاسئلوا اهل الذکر ان کنتم لا تعلمون» گقتند: اگر سوال از اهل فن و ذکر واجب باشد بی شک پاسخ گویی نیز باید واجب باشد. در واقع پاسخ‌گویی به سوالات و شبهات دینی مردم مستند قرآنی دارد . یعنی اگر بر فرض مرکز مطالعاتی نیز وجود نداشت ما موظف به عمل به تکلیف طلبگی خود بودیم و باید پاسخگویی به شبهات می کردیم.
این استاد سطوح عالی حوزه در راستای پاسخ گویی به سوالات و شبهات توجه به چند نکته را به شرح ذیل لازم داشتند:
1) توجه دقیق به سوال پرسش‌گر و شبهه‌ای که مطرح می‌شود. زیرا تا اصل سوال و شبهه پرسش‌گر فهمیده نشود ارائه پاسخ صحیح به آن ممکن نیست.
2) کوتاه و مختصر و در حد فهم مخاطب بودن پاسخ‌ها امری ضروری است باشد و از ارائه پاسخ های طولانی و یا بدون ارتباط مستقیم با سوال جدا باید خودداری شود.
3) بالا بردن ضریب حوصله در شنیدن کامل سوال و عدم تعجیل در اتمام سخن پرسش‌گران از ضروریات این امر است تا با آرامش کامل پرسش و شبهه خود را مطرح کند و مطمین باشد که سخن او شنیده شده است
در پایان این جلسه حجه الاسلام رضایی مهر ضمن تشکر از زحمات این کار شناسان، آرزوی موفقیت برای ایشان نمودند.


مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات ـ حوزه علمیه قم
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :