امروز:
پنج شنبه 27 مهر 1396
بازدید :
1155
وظيفه انسان در آشوب ها
فتنه ها و حوادث و آشوب هايي که در جهان اتفاق مي افتد، گوناگون است، اختلاف گاهي بين دو گروه منحرف مي باشد و گاهي بين دو گروه مشکوک، و گاهي نيز بين دو گروه که يکي حق و ديگري باطل است.
از ديدگاه اسلام روشن است که بايد از حق حمايت کرد و با باطل پيکار نمود، اما در فتنه ها و آشوب هايي که ميان دو گروه در خط باطل و يا دو گروه مشکوک اتفاق مي افتد و هيچ گونه امتياز و ترجيحي در بين آنها نيست[1] اسلام در چنين موارد دستور توقف مي دهد، البته منظور از توقف، عزلت و گوشه گيري نيست، بلکه منظور اين است که يک انسان مسلمان پلي براي افراد منحرف يا مشکوک نشود نه پشتوانه آنها باشد و نه از او در جهت باطل بهره کشي کنند و از پستان او شير بدوشند.
مثلاً پيکار «مصعب بن زبير» با «عبدالملک» پنجمين خليفه اموي، پيکار دو قدرت طلب، براي رياست دنيا بود که انسان مسلمان در اين صورت تا آن جا که ضرري براي اسلام نباشد، بايد مراقب باشد که از وجود او استفاده نکنند، بر همين اساس امام امير المؤمنين ـ عليه السلام ـ مي فرمايد: «كُنْ فِي الْفِتْنَةِ كَابْنِ اللَّبُونِ لَا ظَهْرٌ فَيُرْكَبَ وَ لَا ضَرْعٌ فَيُحْلَبَ؛ در فتنه (و آشوب ها) مانند شتر کم سن و سال (که به آغاز سال سوم زندگي رسيده) باش، نه پشتي بده که سوار شوند، و نه پستاني (داشته باش) که بدوشند».[2]
منظور اين است که به هيچ نحو از باطل گرايان حمايت نکن، به قول شاعر:
در فتنه چنان باش که بارت ننهند و زدست و زبانت استعانت نبرند
زين آتش تند در حذر باش و به هوش تا مدّعيان رند، جانب نخرند

[1]. در مواردي هر گاه مثلاً بين رژيم سلطان نشين عمّان با رژيم اسرائيل، جنگي واقع شود، در اين گونه موارد، گرچه هر دو راه باطل را مي پيمايند ولي ترجيح در نابودي اسرائيل است، بنابراين طرفداري از دشمن اسرائيل به جا است.
[2]. نهج البلاغه، حکمت 1 ـ متأسفانه، بعضي ناآگاهان، و بعضي دزدان دين، گاهي براي شانه خالي کردن از مسئوليت شرکت در دفاع و جهاد مقدس، به سخن فوق تمسک مي جويند. بر آگاهان پوشيده نيست، که گفتار علي ـ عليه السلام ـ به عکس پندار اين افراد، درس تاکتيک و مبارزه مي دهد که مراقب باشيم تا طرفداران باطل، به هيچ نحو از ما استفاده نکنند که انجام اين کار خودش نوعي طرفداري حق است بنابراين در مواردي که حق روشن است، بدون ترديد بايد به حمايت از آن پرداخت.
محمد محمدي اشتهاردي - داستان هاي نهج البلاغه
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :