امروز:
چهار شنبه 29 شهريور 1396
بازدید :
678
آيا اگر خطايي از انسان به صورت نا آگاهانه سر بزند، گناه محسوب می شود يا خير؟

گناه به عمل و كاري گفته مي شود كه از روي عمد و با علم و آگاهي و بدون جبر و اجبار، بر خلاف دستور خداوند انجام شود و يا شخص حكمي از احكام الهي را بدون عذر شرعي ترك نمايد؛ در اين صورت انسان گناه كار محسوب مي شود و اگر توبه نكند، كيفر عمل و گناه خود را خواهد ديد. اما اگر كسي كاري كند كه نداند خلاف دستورات ديني است، و يا بداند ولي از روي اشتباه و نسيان و سهو و غير عمدي انجام دهد و يا در انجام آن مجبور باشد، مثلاً كسي او را به خوردن روزه و يا ترك نماز، مجبور كند و يا به گفتن و شنيدن غيبت و يا موسيقي حرام مجبور نمايد و ... ، در اين صورت عمل انجام شده، گناه محسوب نمي شود و كيفري هم نخواهد داشت.
البته نبايد از نظر دور داشت عمل حرام و گناه غير عمدي و غير آگاهانه در صورتی گناه محسوب نمی شود از روی نسیان و یا اکراه و یا اضطرار و یا سهو انجام شود، اما اگر از روی جهل واقع شود دو صورت دارد: گاهی زمینه و فرصت کافی برای پرسش برای شخص بوده که از حکم عملی بپرسد ولی او کوتاهی کرده و حکم آن مسأله را نپرسیده است در این صورت این شخص جاهل  مقصر محسوب می شود و عملی را که از روی جهل مرتکب شده گناه محسوب می شود. ولی گاهی زمینه و فرصت لازم برای پرسش وجود ندارد و یا تحقیق و فحص کافی کرده به گناه آن عمل واقف نشده است، در این صورت انجام آن عمل به عنوان گناه برای او محسوب نمی شود.
لازم به يادآوري است كه اگر عمل ياد شده در سؤال مربوط به حق الناس باشد، نظير مال و عرض و آبروي مردم و مانند، گرچه گناه نيست، اما بايد از طريقي رضايت و حلاليت طرف مقابل که حقش ضايع شده را بدست آورده و آن را جبران کند. [1]
 
پي نوشت:
[1] . دستغيب، گناهان كبيره، قم، ‌نشر انتشارات اسلامي، ‌1376 ش، ج2، ص13.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :