امروز:
جمعه 31 شهريور 1396
بازدید :
636
برخي افراد به من مي گويند اخمو هستي، شوهرم پس از 30 سال زندگي مشترك از من مي خواهد بخندم و گشاده رو باشم (در حالت عادي صورتم معمولي و يا اخموست، سهل انگار و بي نظم نيستم و... گاهي به نظرم افرادي كه الكي مي خندند مسخره مي آيد) لطفاً مرا راهنمايي كنيد.

1. كليد تغيير:
اگرچه صفات ما تا حدي به جنبة وراثتي و عادت هاي ما باز مي گردد ولي اين طور نيست كه ما نتوانيم صفتي را تغيير دهيم، كليد تغيير و اصلاح، «خواستن» است؛ يعني اگر بخواهيد و اراده كنيد، مي توانيد به مطلوب خود برسيد. هرگز از جملات و كلمات منفي مانند:" من اخمو هستم"،" من قابل تغيير نيستم" و... استفاده نكنيد. در عوض هميشه به خود تلقين كنيد كه (من قابل تغيير هستم چون اين گونه خوب تر است و اين گونه بايد باشم، من مي توانم، من مي توانم با گل لبخند و عطر تبسم دنيايي از نشاط را در كالبد زندگي زناشويي ام تزريق كنم و...)
2. اعتماد به نفس:
 فهرستي از توانايي هاي خود مثل تربيت دانش آموزان، موفقيت در تدريس، رابطه صميمي با فرزند، خانه داري و... تهيه كنيد و نيز با مطالعه شيوه هاي كسب اعتماد به نفس، خودباوري خود را افزايش دهيد؛ چرا كه اعتماد به نفس، توانمندي يك فرد را در عرصه زندگي و مواجهه با مسائل نشان مي دهد. اعتماد به نفس، پيش نياز ارتباطات زيبا و پرحاصل انسان ها است. انسان هايي كه اعتماد به نفس عالي دارند، اگر آن را با تواضع و لبخند تركيب كنند از خود چهره اي شاداب، جذّاب و محبوب مي سازند[1].
3. بيائيم شوخي را كمي جدي بگيريم:
در دين مبين اسلام به روابط بين فردي به خصوص به رابطه بين همسران اهميت زيادي داده شده است.  ما بايد درروابط خود، به ديگران نيز توجه كنيم. نوع حرف زدن، نگاه، چهره، زبان، بدن و حركات و سكنات ما داراي پيام است. اسلام از ما مي خواهد كه با نشاط بخشي به همديگر زمينه رشد و تعالي را در يكديگر بيشتر سازيم. به همين خاطر بايد به نوع لباس، رنگ آن، آرايش سر و صورت و موها، استفاده از كلمات با بار هيجاني مثبت، حالت صورت و... توجه زيادي كنيم. زندگي دنيا پر از سختي ها، رنج ها، غم ها و غصه ها است. گاهي اين سختي ها با نشاط بخشي، مزاح و... برطرف مي شود. در تاريخ داريم شخصي براي پيامبر هديه مي آورد و همانجا مي گفت پول هديه مرا مرحمت فرما. پيامبر خدا ـ صلي اللّه عليه و آله و سلّم ـ مي خنديد. آن حضرت هرگاه غمگين مي شدند مي فرمودند: اي كاش آن فرد شوخ طبع نزد ما مي آمد.[2] و نيز داريم كه پيامبر هرگاه يكي از ياران خود را اندوهگين و غصه دار مي ديد با شوخي كردن او را شاد مي نمودو مي فرمود: خداوند دشمن كسي است كه با روي گرفته و عبوس، برادرانش را ملاقات نمايد.[3]
4. لباس با رنگ روشن:
در منزل از لباس تيره و سياه استفاده نكنيد. رنگ هاي شاد را انتخاب نمائيد (كه در روحيه خود و ديگران مؤثر است).
5. زيبائي پوست:
 به زيبايي پوست خود اهميت دهيد. «رسول خدا ـ صلي اللّه عليه و آله و سلّم ـ روغن به خصوص روغن بنفشه به بدن خود مي ماليدند تا غم و اندوه را از بين ببرد»[4] همچنين مي توانيد مقابل آئينه بايستيد و مدتي صورت خود را ملايم ماساژ دهيد و تمرين تبسم كنيد.
6. فعاليت هاي نشاط آور در روايات:
برخي از فعاليت ها باعث نشاط مي شود به عنوان مثال در روايت داريم كه استفاده از عطر، عسل، نگاه به سبزه زار، نگاه به آب روان[5] و سفر باعث نشاط مي شود.
7. انتظار شادي:
طبق نظر برخي روان شناسان، افكار ما مولّد هيجان هاي ما هستند و هيجان هاي ما رفتار را مي سازند يعني اگر در عالم افكار خود به شادي، راه هاي آن و فوائد آن فكر كنيم، به هيجان هاي مثبت و عاطفي حاصل از آن مي رسيم و اين امر باعث مي شود كه در روابط خود موفق عمل كنيم و ديگران را مجذوب اخلاق خود سازيم. آبراهام لينكن مي گويد: اغلب مردم تقريباً به همان اندازه اي شاد هستند كه انتظارش را دارند.[6]
8. ايجاد نشاط و سرور:
ايجاد سرور و فرح بخشي را كار بي فايده و الكي در نظر نگيريد. بلكه اين امر از طرف ائمه معصومين(عليهم السلام)به ما سفارش شده است. بنابراين براي اين عمل حساب عبادت، خشنودي خدا و ائمه ـ عليهم السّلام ـ را باز كنيد.
9. اعتدال:
افراط و تفريط در روابط بد است. (چه در امور جدّي و چه در امور شادي) پس آن مقداري از شادي كه باعث تجديد قوا، رفع غم، اُنس، نشاط و اميدواري و خوش بيني به زندگي گردد پسنديده شرع مقدس است.
10. لطيفه:
براي اينكه بتوانيد ديگران را شاد كنيد، لطيفه هايي از كتابهاي مربوطه (جوك، لطيفه، كشكول و...) تهيه كنيد و براي خانواده تان بازگو كنيد و يا از آنها بخواهيد كه براي رفع خستگي و ايجاد نشاط لطيفه اي بازگو كنند.
11. بيان افكار:
گاهي اوقات، افكار دربارة زندگي روزمره (نظافت، خانه داري و...) باعث مي شود كه انسان غرق در آن برنامه ها شود. با بيان برنامه هاي زندگي براي همسرتان، از او بخواهيد كه در برنامه ريزي و تصميم گيري كمك و ياريگرتان باشد تا احياناً اگر اين افكار، ذهنتان را مشغول كرده با بيان آن ها آزاد شود.
نظم: خواهر محترم در قسمتي از نامه خود نوشته ايد كه به نظم اهميت مي دهيد. اين از محسنات يك خانم خانه دار است كه هر چيز را جاي خود بگذارد و در كارها و ساعات زندگي اش منظم باشد (كما اينكه قسمتي از نظم به رفتار
باز مي گردد، نظم در تبسم و لبخند، نظم در شادي و غم و...) البته گاهي ممكن است در نظم سخت گيري شود كه باعث اذيت ديگران گردد. نظم براي اين است كه انسان از زندگي لذت ببرد، در وقت و هزينه صرفه جويي كند و... امّا اگر نظم باعث شود كه انسان ها رفاه نسبي خود را از دست بدهند و هميشه مثل ماشين رباط عمل كنند، اين ديگر نظم نيست بلكه اسم آن تكلّف و سخت گيري است، البته بيان اين مطالب به اين منظور است كه اگر چنين امري باعث مي شود كه شما هميشه ناراحت نظم و انضباط باشيد تجديدنظر كنيد و نظم و برنامه جديدي با همكاري اعضاء خانواده بريزيد.
 
معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. خنده شوخي شادماني، احمد لقماني، عطر سعادت، قم.
2. روان شناسي شادي، دكتر مايكل آيزنگ، ترجمه خشايار بيگي.
3. روان شناسي شاد زيستن، اندره متيوس، ترجمه وحيد افضلي.
4. خوشبختي چيست، احمد لقماني، عطر سعادت، قم.
5. رابطة مؤثر مهارت هاي زناشويي، اثر دكتر ماتيو مك كي، ترجمه مهدي قراچه داغي، اسرار دانش، تهران.
6. آئين همسرداري، دورتي كارنگي، ترجمه مهستي شهلايي، انتشارات نقش و نگار.

پي نوشت ها:
[1] . آزمنديان، عليرضا، تكنولوژي فكر، تهران، چاپ چهارم، 1380، ص 124.
[2] . طباطبايي، سيد محمدحسين، سنن النبيّ، ترجمه عباس عزيزي، انتشارات صلاة، چاپ اول، 1383، ص 89.
[3] . همان، ص 101.
[4] . همان، ص 143.
[5] . ميزان الحكمه، ترجمه حميدرضا شيخي، قم، دارالحديث، چاپ سوم، 1380، ص 6337، باب نظرة.
[6] . لقماني، احمد، خنده شوخي شادماني، قم، عطر سعادت، چاپ پنچم، ص 84.

مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
* متن نظر :