امروز:
چهار شنبه 26 مهر 1396
بازدید :
984
رعايت حقوق مردم
حضرت امام در طول مدتي كه در نجف اشرف اقامت داشتند، سالي چند بار به مناسبت زيارتهاي ويژه امام حسين - عليه السلام - به كربلا مشرف مي شدند. آنجا در منزل محقري كه يكي از اهالي كويت در اختيار آن حضرت قرار داده بود، سكونت مي گزيدند.
در كربلا، مغربها بيشتر در حسينيه مرحوم آيت الله بروجردي و ظهرها در همان منزل، نماز جماعت به امامت حضرت امام اقامه مي شد. نماز جماعت منزل، بيشتر با شركت جمع معدودي از دوستان در اتاق بيروني و گاهي كه جمعيت بيشتر مي شد، در حياط منزل برگزار مي شد. مساحت حياط حدود 50 متر بود و فرش هم به اندازه كافي نبود. از اين رو افراد عباهايشان را تا مي كردند و به عنوان سجاده و زير انداز، روي آن به نماز مي ايستادند.
وقتي حضرت امام از اتاق اندروني كه پشت به قبله بود، براي اقامه نماز وارد حياط مي شدند، براي رسيدن به جلوي جمعيت مي بايست از ميان صفوف جماعت عبور كنند. تمام افراد حاضر بي گمان افتخار مي كردند كه عبايشان با قدم مبارك حضرت امام متبرك شود و علي القاعده معظم له نيز به اين نكته واقف بودند. با اين حال، هنگام عبور، چه از پشت صفوف كه كفشها بود و چه در مسير كه عباها پهن بود، حضرت امام با حركتي مارپيچ و برداشتن گامهاي مناسب، با دقت سعي مي كردند كه به هيچ وجه، پايشان را نه روي كفشها بگذارند و نه روي عباهاي ديگران. بدين گونه عملا رعايت دقيق حق مردم را به مقلدان و پيروان خود مي آموختند.
محمد حسن رحيميان - در سايه آفتاب، ص 50
مطالب مرتبط :
* نام و نام خانوادگی :
*پست الکترونیک :
* متن نظر :